Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Neuroleptyki – co to za leki? Czy szkodzą? | leki.pl
,

Po jakim czasie działają neuroleptyki?

SPIS TREŚCI

    Neuroleptyki – co to za leki? Czy szkodzą?

    Neuroleptyki stanowią grupę leków stosowanych w leczeniu dolegliwości psychicznych występujących z zaburzeniami świadomości, omamami, urojeniami. Są głównie wykorzystywane w terapii schizofrenii i innych psychoz. Poniższy artykuł wyjaśni, czy neuroleptyki szkodzą oraz czym właściwie są?

    Neuroleptyki, co to takiego?

    Neuroleptykami nazywamy grupę leków o działaniu przeciwpsychotycznym, czyli takie, które łagodzą objawy psychoz i zaburzeń świadomości ze znacznym pobudzeniem. Wszystkie neuroleptyki działają poprzez blokowanie receptorów dopaminergicznych w mózgu. W ten sposób dochodzi do hamowania wydzielania dopaminy, która jest odpowiedzialna za pojawienie się objawów psychotycznych. Neuroleptyki dzielą się na dwie generacje:

    • I generacja: neuroleptyki klasyczne: chlorpromazyna (Fenactil), promazyna (Promazin Jelfa), perazyna (Perazin), haloperidol (Haloperidol WZF);
    • II generacja: neuroleptyki atypowe: klozapina (Klozapol), olanzapina (Anzorin, Zalasta, Ranofren), sulpiryd (Sulpiryd Teva), ripseridon (Orizon, Rispolept).

    Receptory dopaminergiczne znajdują się w wielu obszarach mózgu. I generacja neuroleptyków hamuje je wszystkie, co prowadzi do wystąpienia licznych objawów niepożądanych. Za to II generacja jest bardziej specyficzna odnośnie receptorów znajdujących się w obszarze mózgu odpowiedzialnym za występowanie objawów chorobowych [1,2].

     Kiedy stosujemy neuroleptyki?

    Leki te ze względu na mechanizm działania stosuje się w dolegliwościach psychicznych, w których występują urojenia, omamy, lub inne zaburzenia świadomości. Główne wskazania do rozpoczęcia terapii neuroleptykami obejmują takie choroby jak:

    • schizofrenia
    • zaburzenia dwubiegunowe
    • inne zaburzenia z występującą psychozą: depresja psychotyczna, zaburzenia schizoafektywne.

    W przypadku schizofrenii leki przeciwpsychotyczne można włączyć od razu po pierwszym epizodzie. Jednak zawsze o doborze leków decyduje prowadzący lekarz psychiatra. Istnieją dodatkowe wskazania do stosowania tej grupy leków. Wśród osób z objawami psychozy z towarzyszącym wysokim ryzykiem nawrotów, długą hospitalizacją oraz braku poprawy w codziennym funkcjonowaniu (ograniczenie w relacjach społecznych, niepodjęcie pracy, ani nauki) neuroleptyki będą dobrym wyborem. Neuroleptyki bez recepty nie są osiągalne, to silnie działające leki dostępne jedynie z przepisu lekarza [1,2].

    Po jakim czasie działają neuroleptyki?

    Jest to bardzo zróżnicowana grupa leków, jednak przeważnie bardzo szybko od zażycia leku rozpoczynają działanie w mózgu. Na przykład w przypadku chlorprotiksenu jest to już 30 minut [3].

    Jakie działania niepożądane wywołują neuroleptyki?

    Neuroleptyki zwłaszcza starszej generacji wywołują liczne działania niepożądane. Przede wszystkim należą do nich objawy pozapiramidowe, czyli takie, w których dochodzi do problemów z chodzeniem, występuje drżenie, sztywność mięśni, spowolnienie ruchowe. Neuroleptyki oprócz receptorów dopaminowych oddziałują na inne neuroprzekaźniki. W związku z tym objawy niepożądane między poszczególnymi lekami mogą się nieco różnić. Najczęściej obejmują one oprócz objawów pozapiramidowych:

    • Zaburzenia metaboliczne, w tym wzrost masy ciała. Neuroleptyki, po których się nie tyje, należą do II generacji. Jednak wzrost wagi nie występuje u każdego pacjenta, jest to indywidualna kwestia.
    • nadmierne uspokojenie, ospałość
    • zaburzenia libido
    • bóle głowy
    • suchość w jamie ustnej
    • zawroty głowy

    Atypowe neuroleptyki ograniczają ilość działań niepożądanych. Pacjenci czują się lepiej, dzięki czemu terapia przynosi lepsze efekty. Należy pamiętać, że w przypadku chorób takich jak schizofrenia leki te powinny być podawane długoterminowo. W związku z tym stosowanie nowej generacji leków ze względu na mniej działań niepożądanych jest jak najbardziej wskazane [1,2].

    Czy neuroleptyki uzależniają?

    Leki te nie wywołują działania odurzającego na ośrodkowy układ nerwowy, z tego względu nie mają potencjału uzależniającego. Niemniej jednak nie poleca się ich samodzielnego odstawiania, lub zwiększania dawki, ponieważ może to być niebezpieczne [1,2].

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    • Haloperydol

      Haloperydol to lek przeciwpsychotyczny stosowany w leczeniu schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów dopaminowych w mózgu.
      syntetyczne
    • Klozapina

      Klozapina jest lekiem stosowanym w leczeniu schizofrenii. Substancja ta działa na receptory dopaminowe i serotoninowe w mózgu.
      syntetyczne
    • Olanzapina

      Olanzapina jest lekiem stosowanym w leczeniu schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej. Substancja ta działa na receptory dopaminowe i serotoninowe w mózgu.
      syntetyczne
    • Perazyna

      Perazyna to organiczna substancja chemiczna o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jest stosowana w leczeniu bólu i stanów zapalnych.
      syntetyczne
    • Promazyna

      Promazyna jest lekiem przeciwhistaminowym stosowanym w leczeniu alergii i chorób skórnych. Substancja ta działa uspokajająco i przeciwwymiotnie.
      syntetyczne
    • Sulpiryd

      Sulpiryd jest lekiem przeciwpsychotycznym stosowanym w leczeniu schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych. Substancja ta działa poprzez wpływ na poziom dopaminy w mózgu.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Schizofrenia

      Schorzenie to charakteryzuje się zaburzeniami myślenia, emocji i zachowania, które wpływają na funkcjonowanie osoby w codziennym życiu. Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, która wymaga długotrwałego leczenia farmakologicznego i terapii psychologicznej.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .