Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Najszybszy lek na biegunkę – Laremid, Stoperan czy Imodium? | leki.pl
, ,

Loperamid – najlepszy lek na biegunkę bez recepty?

SPIS TREŚCI

    Najszybszy lek na biegunkę – Laremid, Stoperan czy Imodium?

    Biegunki mogą mieć różne podłoże. Niektóre mogą być wywoływane przez wirusy lub bakterie, czasami są efektem spożycia nieświeżych produktów, a bywa i tak, że mogą mieć charakter przewlekły. Niekontrolowana biegunka powoduje szybki spadek elektrolitów i odwodnienie, dlatego czasami musimy działać objawowo i zablokować zbyt częste wypróżnianie. W tym celu można zastosować tytułowy loperamid.

    Jak działa loperamid?

    Loperamid to syntetyczny lek opioidowy, a dokładnie agonista receptorów μ. To związek, który oddziałuje tylko na receptory zlokalizowane w jelicie grubym, dlatego nie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Loperamid zmniejsza perystaltykę jelit, przez co masy kałowe dłużej pozostają w jelicie i w efekcie możliwa jest absorpcja większej ilości wody i składników mineralnych do organizmu. Powoduje to zagęszczenie mas kałowych i zmniejszenie ilości wypróżnień [1].

    Czy loperamid to najlepszy lek na każdą biegunkę?

    Pomimo tego, że loperamid działa zapierająco i wydawać by się mogło, że w trakcie biegunki jest to efekt pożądany, to nie zawsze powinniśmy go stosować. Po pierwsze musimy poznać podstawę biegunki. Jeśli będzie ona efektem toksyny, a my zahamujemy wypróżnianie, to tylko zniwelujemy objaw (krótkoterminowo), natomiast przyczyna nadal będzie negatywnie wpływać na organizm (czytaj więcej: Jakie są przyczyny i jak leczyć zatrucie pokarmowe?). Oczywiście jak zawsze zdarzają się wyjątki i jeśli mamy ostrą biegunkę, a musimy dojechać do szpitala czy lekarza, to loperamid może stać się w tym momencie bardzo pomocny.

    Kiedy stosować loperamid?

    Według Charakterystyki Produktu Leczniczego leki z omawianą substancją powinniśmy stosować podczas:

    • ostrej i przewlekłej biegunki w leczeniu objawowym,
    • przetoki jelita krętego,
    • ostrej biegunki w Zespole Jelita Drażliwego,
    • ileostomii (zmniejszenie wydzieliny) [1-2].

    Pamiętajmy o tym, że w żadnym z powyższych przypadków, loperamid nie będzie leczył przyczyny choroby, a jedynie zmniejszał objawy.

    Kto i jak powinien stosować leki na biegunkę z loperamidem?

    Preparaty z loperamidem mogą być stosowane u dorosłych i dzieci od 6. roku życia [2].

    Dawkowanie preparatów jest zależne od wieku pacjenta i rodzaju biegunki:

    • Ostra biegunka:
      • Dorośli:
        • Początkowo 2 tabletki (4 mg), a następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym stolcu.
        • Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek (16 mg).
      • Dzieci od 6. roku życia:
        • Początkowo 1 tabletka (2 mg), a następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym stolcu.
        • Maksymalna dawka dobowa zależna jest od masy ciała dziecka i wynosi 3 tabletki (6 mg)/20 kg mc./dobę.
          • Przykładowo dziecko ważące 40 kg, będzie mogło dobowo przyjąć maksymalnie 6 tabletek (12 mg).
      • Jeśli w ciągu 48 godzin nie obserwuje się żadnej poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.
    • Przewlekła biegunka:
      • W przypadku biegunki przewlekłej u dorosłych i dzieci dawkowanie jest podobne jak w sytuacji biegunki ostrej. Podstawowym celem będzie tutaj uzyskanie od 1 do 2 normalnych stolców dziennie. Powinno zostać to spełnione, przyjmując od 1 do 6 tabletek na dobę (2 mg do 12 mg) – pamiętając o dawkowaniu wedle masy ciała dla dzieci [2].

    Czy loperamid jest bezpieczny?

    Loperamid stosowany w dawkach terapeutycznych, czyli maksymalnie 16 mg na dobę dla dorosłych, jest stosunkowo bezpiecznym związkiem. Praktycznie nie przechodzi przez barierę krew-mózg, więc nie doświadczamy efektów typowych dla leków opioidowych. Nie obserwuje się również uzależnienia od substancji czy efektów odstawiennych [1].

    Pomimo prawidłowego stosowania leku, jego stężenie w osoczu może znacznie wzrosnąć, jeśli przyjmujemy go z innymi lekami, takimi jak:

    • chinidyna,
    • rytonawir,
    • itrakonazol,
    • ketokonazol.

    Chociaż w badaniach nie zaobserwowano negatywnych objawów ze strony układu nerwowego, to należy zachować szczególną ostrożność [2].

    Zwiększenie stężenia leku we krwi zaobserwowano również po jednoczesnym przyjmowaniu loperamidu z substancjami takimi, tak:

    • inhibitory pompy protonowej, np. omeprazol (Bioprazol, Goprazol Max, Helicid 20),
    • sok z grejpfruta [3]. 

    Loperamid jest przeciwwskazany w następujących sytuacjach:

    • biegunka z krwią w kale,
    • ostry rzut wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
    • bakteryjne zapalenie jelita i okrężnicy,
    • rzekomobłoniaste zapalenie jelit [2,4].

    Loperamid natomiast jest zdecydowanie niebezpieczny przy stosowaniu dawek większych niż zalecane. Obserwuje się wtedy, np. działanie arytmogenne. Badania wykazały, że bardzo wysokie dawki (60-800 mg) mogą powodować uczucie euforii podobne jak przy przedawkowaniu opioidów przeciwbólowych i nasilać efekty odstawienne [3].

    Jakie leki na biegunkę z loperamidem można kupić bez recepty?

    W aptekach loperamid dostępny jest w formie leków OTC i Rp. Wszystkie leki z loperamidem zawsze zawierają 2 mg substancji czynnej. A zatem dawka leku będzie jednakowa w Laremidzie, Stoperanie czy Imodium. Produkty te różnią się postacią leku. Mogą występować w formie tabletek, kapsułek lub tabletek ulegających rozpuszczeniu w jamie ustnej. Leki z loperamidem różnią się również ilością tabletek w opakowaniu.

    Leki w formie tabletek: Dissenten, Laremid, Lopacut, Loper, Loperamid WZF.

    https://leki.pl/lek/laremid/

    Leki w formie kapsułek: Aurostop, Loperamid APTEO MED, Loperamid Dr. Max, Loperamid Aurovitas, Stoperan.

    https://leki.pl/lek/stoperan/

    Lek w formie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej: Imodium Instant.

    https://leki.pl/lek/imodium-instant/

    Bibliografia

    1. “Loperamide: Uses, Interactions, Mechanism of Action | DrugBank Online.” [Online]. Available: https://go.drugbank.com/drugs/DB00836. [Accessed: 16-May-2021].
    2. Laremid – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    3. Ł. Sobczak and K. Gorynski, “Pharmacological aspects of over-the-counter opioid drugs misuse,” Molecules, vol. 25, no. 17. MDPI AG, 01-Sep-2020.
    4. K. Hillier and M. Rakkar, “Loperamide,” in xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference, Elsevier Inc., 2007, pp. 1–4.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Biegunka

      Biegunka to stan, w którym występuje częste i luźne wypróżnianie się. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby jelitowe, stres czy nieprawidłowa dieta.
    • Choroba Crohna

      Choroba Crohna jest przewlekłym zapalnym schorzeniem jelit, które może wpłynąć na cały przewód pokarmowy. Objawy choroby mogą obejmować bóle brzucha, biegunki, utratę masy ciała i zmęczenie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .