Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Poznaj najnowsze formy leków stosowanych w terapii | leki.pl

Jakie są nowe formy leków?

SPIS TREŚCI

    Poznaj najnowsze formy leków stosowanych w terapii

    Tabletki, syropy i kapsułki to postacie leków znane wszystkim od lat. Technologia farmaceutyczna cały czas się rozwija i powstają coraz to nowsze formy leków. Celem tego rozwoju jest zwiększenie skuteczności terapii, ale również ułatwienie pacjentom stosowania leków. 

    W dzisiejszym świecie medycyny stale pojawiają się innowacyjne i zaawansowane formy leków, które rewolucjonizują terapie wielu chorób. W niniejszym artykule przyjrzymy się najnowszym postaciom leków, które stanowią innowację w dziedzinie medycyny. Dowiemy się, jakie zalety i możliwości niosą ze sobą te nowoczesne terapie.

    Czym są minitabletki?

    Minitabletki to stałe postacie leku o średnicy 1-3 mm. Ich masa wynosi od 5 do 25 mg. Jak sama nazwa wskazuje, są to tabletki w bardzo małym rozmiarze. Wytwarza się je w taki sam sposób, jak tabletki tradycyjnej wielkości, czyli przez prasowanie w tabletkarce. Mogą być niepowlekane lub powlekane. Minitabletki można stosować pojedynczo lub ich większą ilość umieścić w kapsułce albo saszetce. Nowszą formą są minitabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej.

    Zastosowanie minitabletek rozwiązuje problem braku dawek dziecięcych w przypadku wielu leków. Wystarczy wówczas jako jedną dawkę przyjąć odpowiednią ilość minitabletek. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi są one również preferowane przez starszych pacjentów mających problemy z połykaniem tradycyjnych tabletek. Minitabletki można połykać bezpośrednio lub umieszczone w kapsułce. Jeśli istnieje taka potrzeba, to mogą być one dodane do pożywienia albo żelu ułatwiającego połykanie lub zdyspergowane w wodzie.

    Implanty stosowane w okulistyce. Co warto o nich wiedzieć?

    Implanty to układy o budowie monolitycznej lub zbiornikowej. Ich kształt może być zróżnicowany. Celem stosowania implantów jest uzyskanie przedłużonego działania substancji leczniczej bez częstego aplikowania kolejnej dawki leku. Systemy implantacyjne mogą być podawane podspojówkowo, dotwardówkowo lub do ciała szklistego i wymagana jest wówczas interwencja chirurgiczna.

    Wyróżnia się implanty biodegradowalne i niebiodegradowalne w zależności od polimerów, które zostały użyte do ich produkcji. W przypadku tego drugiego rodzaju, konieczny jest zabieg usunięcia implantu z oka. Różnią się one również mechanizmem uwalniania substancji czynnej. Z implantów niebiodegradowalnych substancja czynna uwalnia się na zasadzie zjawiska dyfuzji, natomiast z implantów biodegradowalnych na skutek erozji enzymatycznej albo chemicznej polimeru lub drogą dyfuzji.

    Co to są “suche krople” do oczu?

    Są to systemy liofilizacyjne do oczu. Mają postać hydrofobowego paska, na którym zaadsorbowana jest dawka leku. Zastosowanie preparatu w takiej postaci jest bardzo łatwe. Końcówkę paska zawierającego substancję leczniczą należy otrzeć o brzeg dolnej powieki. Liofilizat ulegnie wówczas rehydratacji po kontakcie z hydrofilowym środowiskiem spojówki i oddziela się od nośnika. W przeciwieństwie do aplikacji kropli ocznych, nie ma potrzeby przechylania głowy i nie występuje ryzyko podrażnienia rogówki albo spojówki, a dawkowanie jest dokładniejsze. Kolejną zaletą “suchych kropli” jest brak potrzeby stosowania konserwantów.

    Żele in situ

    W opakowaniu mają postać kropli, a po podaniu na rogówkę ulegają żelowaniu. Polimery, które tworzą żele in situ określa się mianem polimerów inteligentnych. Hydrożele mogą powstawać na skutek zmian temperatury. Poloksamery oraz ksyloglukan żelują w temperaturze ciała ludzkiego, a w temperaturze pokojowej są półpłynne. Żelowanie na powierzchni oka może również następować w wyniku zmian pH albo pod wpływem jonów sodu lub lizozymu, które znajdują się w płynie łzowym. Do układów zawierających polimery mające zdolność żelowania in situ dodaje się również związki zwiększające lepkość, aby wydłużyć czas uwalniania substancji czynnej.

    Czym są lamelki?

    Lamelki mają postać cienkiego filmu rozpadającego się w ustach. Jeden listek waży około 30-40 mg i może zawierać około 10 mg substancji leczniczej. Po umieszczeniu lamelki w jamie ustnej, jej rozpuszczenie następuje w ciągu kilku sekund bez popijania wodą. Głównym składnikiem tej postaci leku jest substancja żelująca, najczęściej żelatyna lub grochowa skrobia modyfikowana. Zastosowanie leków w formie lamelek ułatwia przestrzeganie zaleceń i stosowanie leków u osób mających problemy z postaciami leków, które trzeba połykać w całości.

    Podsumowanie

    Podsumowując, najnowsze postacie leków, takie jak minitabletki, żele in situ, suche krople do oczu i implanty, oferują fascynujące możliwości poprawy opieki zdrowotnej dla pacjentów. Te zaawansowane technologie umożliwiają bardziej precyzyjne i skuteczne leczenie różnych schorzeń, zapewniając jednocześnie wygodę i komfort dla pacjentów. Dzięki nim lekarze często mogą osiągnąć lepsze wyniki terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości życia osób z różnymi chorobami. To przykłady, jak nowoczesna medycyna nieustannie rozwija się, aby sprostać wyzwaniom zdrowotnym i podnieść standardy opieki nad pacjentami.

    Bibliografia

    1. Minitabletki jako nowa postać leku doustnego. Prof. Małgorzata Sznitowska, Katedra i Zakład Farmacji Stosowanej. Gazeta AMG 2017;27(11):20-22.
    2. Minitabletki jako postać leku dogodna do stosowania u pacjentów pediatrycznych i geriatrycznych. Witold Brniak, Justyna Srebro, Renata Jachowicz. Farm Pol, 2020, 76(11): 633–646. 
    3. Farmacja stosowana. Technologia postaci leku. Małgorzata Sznitowska. PZWL, Warszawa 2017, wyd.1. 
    4. Nowe doustne formy leków. Karolina Skoczyńska, Aleksandra Baran. Lek w Polsce VOL 23 NR 9’13 (269)
    5. Trwałość cefepimu w kroplach do oczu. Monika Pawłowska. Poznań, 2013

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .