Dlaczego cholesterol jest zły i powinniśmy obniżać jego poziom?
Cholesterol dzielimy na dwie frakcje: HDL o wysokiej gęstości, który nazywamy dobrym cholesterolem i LDL o niskiej gęstości, czyli tak zwany zły cholesterol. Do funkcji cholesterolu należy między innymi budowanie błon komórkowych, produkcja hormonów, kwasów żółciowych czy też witaminy D. Jednak zbyt wysoka jego wartość, zwłaszcza frakcji LDL prowadzi do odkładania się go w naczyniach. Powoduje to powstawanie blaszki miażdżycowej, co bezpośrednio wpływa na występowanie zawałów serca. Niestety obecnie choroby sercowo-naczyniowe stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów, a obniżanie poziomu lipidów jest podstawą profilaktyki [1].
Jaki jest najmniej szkodliwy lek na cholesterol?
Po stwierdzeniu podwyższonego poziomu cholesterolu lekarze zalecają terapię lekami na receptę, najczęściej są to statyny. Jednak nie tylko na preparatach syntetycznych kończą się możliwości terapeutyczne. Można zastosować lek na cholesterol bez recepty, który skutecznie obniży poziomu cholesterolu.
Preparaty z Bergamotą
Kolejny warty uwagi ziołowy lek na cholesterol będzie zawierał ekstrakty z bergamoty. Jest to roślina obfitująca w polifenole, spośród których należących do grupy flawonoidów wyróżniamy dwa związki chemiczne: brutierdynę i melitydynę. Ich działanie opiera się o hamowanie reduktazy HMG-CoA, czyli dokładnie tego samego enzymu co w przypadku statyn, ale także enzymu ACAT. Zarówno pierwszy jak i drugi enzym odpowiada za przekształcanie i produkcję cholesterolu. Wskutek ich zahamowania w organizmie cholesterol nie jest w stanie się wytworzyć, więc jego poziom automatycznie się obniża. Dodatkową korzyścią stosowania preparatów z bergamotą jest działanie antyoksydacyjne, które przyczynia się do profilaktyki chorób serca. Między innymi powoduje ochronę naczyń krwionośnych. Preparaty z bergamotą to Berimal oraz Bergamil [3].
Preparaty z kwasami omega 3
Suplementacja kwasami omega 3 powinna być obowiązkowa w prewencji chorób sercowo naczyniowych. Same w sobie poprawiają profil lipidowy, stosowanie ich obniża poziom LDL, czyli złego cholesterolu. Ponadto wykazują działanie ochronne na śródbłonek naczyń krwionośnych. W trakcie suplementacji kwasami omega 3 należy nadal monitorować poziom cholesterolu w badaniach krwi, ponieważ w zaawansowanych zaburzeniach może się okazać, że jest to niewystarczające. Preparatów zawierających kwasy omega 3 jest wiele. Znajdziemy nawet lek dostępny wyłącznie na receptę pod nazwą Omacor. Warto zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas preparat zawierał przynajmniej 1000 mg kwasów [4].
Preparaty z monakoliną K
Monakolina jest substancją powstającą w wyniku fermentacji czerwonego ryżu. Fermentację przeprowadzają drożdże. Mechanizm działania monakoliny jest identyczny jak w przypadku statyn, czyli leków dostępnych na receptę. Monakolina hamuje enzym biorący udział w produkcji cholesterolu. Dzięki temu mniejsza ilość jego zostaje wytwarzana i jednocześnie jego poziom spada. Struktura monakoliny jest podobna do lowastatyny, jednak charakteryzuje się mniejszą wchłanialnością w organizmie. Podobieństwa ze statynami nie tylko dotyczą struktury i działania, ale także występowania działań niepożądanych. Monakolina ma potwierdzone badaniami działanie obniżające cholesterol, zatem suplementując ją mamy pewność efektu hipolipemizującego [1,2].
Obecnie na rynku są dostępne preparaty z monakoliną pod nazwami: Lipiforma, Polixar Neo, Anticholesteran. Jednak 22 czerwca 2022 wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące dziennej dawki monakoliny, jaką można przyjąć. Po wprowadzeniu rozporządzenia na rynku aptecznym dostępne będą tylko suplementy zawierające poniżej 3 mg w dziennej porcji. W związku z tym popularne w Polskich aptekach produkty zawierające 10 mg monakoliny nie będą mogły dłużej sprzedawane.