Czym są skarpetki złuszczające?
Skarpetki złuszczające przeznaczone są do wykonania samodzielnego zabiegu kosmetycznego. Jest to kosmetyk w formie żelu, zawierający kwasy owocowe, takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy czy kwas cytrynowy oraz substancje nawilżające i natłuszczające, takie jak alantoina (łagodzi podrażnienia powstające podczas procesu złuszczania naskórka), mocznik (nawilża i zmiękcza skórę oraz zapobiega powstawaniu nowych zrogowaceń) i olej rycynowy (nawilża, natłuszcza i odżywia skórę oraz przyspiesza jej naturalną regenerację). Dzięki tym składnikom skóra w takiej skarpetce będzie w pierwszym etapie złuszczona, a następnie odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Siła złuszczania skóry zależy od użytych kwasów i ich stężeń. Warto wspomnieć, że sam proces złuszczania nie jest natychmiastowy i trwa nawet około tygodnia [1].
Kto może stosować skarpetki złuszczające?
Produkty te są przeznaczoną dla osób, których mają skórę zdrową i odporną na podrażnienia. Najczęściej są stosowane przez osoby mające suchą, zrogowaciałą, twardą lub mającą biały, lub żółtawy odcień. Należy pamiętać, że skarpetki nie są skuteczne w przypadku odcisków czy popękanych stóp. Skarpetki złuszczające mogą być za to stosowane jako domowy pedicure, co pewien czas. Ponieważ działanie tych skarpetek jest stosunkowo silne, skóra zaczyna dosyć mocno się złuszczać. Dla wielu osób może to być nieestetyczne, dlatego warto wybrać na to odpowiedni czas. Skarpetki nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na stopę cukrzycową, grzybicę stóp lub paznokci, uczulone na salicylany i kobiety w ciąży [2].
W jaki sposób stosuje się skarpetki złuszczające?
Ze względu na dużą moc złuszczającą skórę, skarpetek należy zawsze używać bezwzględnie według zaleceń producenta. Najczęściej taki zabieg trwa godzinę lub dwie. W przypadku gdy skóra dobrze toleruje takie zabiegi, można stosować górne granice czasowe podane przez producenta preparatu. Skarpetki z reguły stosuje się na namoczone wcześniej przez kilka minut stopy. Po zdjęciu skarpetek, stopy należy umyć i dokładnie wysuszyć. Należy pamiętać, że podczas procesu złuszczania naskórka, skóra jest dużo bardziej narażona na promieniowanie UV. Dlatego najlepiej zabieg robić jesienią czy zimą, a w lecie używać kremu z wysokim filtrem ochrony przeciwsłonecznej. Nie powinno się również obdzierać odpadającego naskórka, co może podrażnić lub zranić skórę. Najlepiej poczekać, aż skóra sama odpadnie, dlatego nie należy używać peelingów do stóp ani pumeksu. Wskazane jest nawilżanie skóry odpowiednimi kremami [1,2].
Skarpetki złuszczające w ciąży — czy są bezpieczne?
Skarpetki złuszczające swoją skuteczność zawdzięczają działaniu mocnych kwasów, które przyspieszają złuszczanie naskórka, w konsekwencji czego cała warstwa naskórka ze stóp wymienia się na nowy. W okresie ciąży skóra jest dużo bardziej wrażliwa przez działanie hormonów oraz zwiększony nacisk na stopy w związku ze zmianą postawy i zwiększeniem masy ciała. Ponadto wymuszanie złuszczania często powoduje stany zapalne skóry, a każde zapalenie w okresie ciąży jest niewskazane. Prostaglandyny uwalniane w procesie zapalenia mają wpływ na rozwój ciąży. Między innymi z tych względów skarpetki złuszczające są całkowicie przeciwwskazane dla kobiet w ciąży. Warto w tym czasie zająć się codzienną pielęgnacją stóp łagodnymi środkami nawilżającymi.
Kiedy schodzi skóra po skarpetkach złuszczających?
Okres, w którym rozpocznie się złuszczanie od założenia skarpetki złuszczającej, zależy bezpośrednio od rodzajów i stężenia użytych kwasów. Skóra powinna zacząć się łuszczyć mniej więcej po tygodniu od aplikacji. Częste moczenie stóp przyspiesza zmianę naskórka. Warto pamiętać, że złuszczonych, odstających, suchych skórek nie można odrywać oraz wykonywać peelingów w czasie odnowy naskórka.
Przegląd skarpetek złuszczających na pięty
Enilome E Pro, złuszczająco-regenerująca maska do stóp, nasączone skarpety
- złuszczający efekt preparat zawdzięcza zawartości kwasów mlekowego, glikolowego i salicylowego;
- produkt zawiera również mocznik, ekstrakt z owoców papai, cytryny i rumianku;
- preparat usuwa zrogowaciały naskórek, regeneruje i wygładza skórę stóp.
Equalan Regital, złuszczająca maska do stóp, skarpetki
- złuszczający efekt zapewniają kwas glikolowy i mlekowy;
- preparat w swoim składzie posiada również glicerynę, ekstrakt z aloesu, ogórka, miodu, kwas hialuronowy i olej lawendowy;
- produkt zawiera złuszczającą pielęgnację suchej, szorstkiej i zrogowaciałej skóry stóp.
L`Biotica Maska Do Stóp, złuszczająca
- preparat zawiera kwas mlekowy, mocznik, kwas glikolowy, wyciąg z rumianku, ekstrakt z cytryny, ekstrakt z papai, ekstrakt z jabłka, ekstrakt ze skórki pomarańczy i kwas salicylowy.
- produkt stosuje się w celu regeneracji i wygładzenia skóry stóp oraz aby zapobiec powstawaniu silnych zrogowaceń.
Parasoftin, skarpetki złuszczające do stóp
- w tych skarpetkach za efekt złuszczający odpowiadają kwasy glikolowy, mlekowy, winowy, cytrynowy i salicylowy;
- dodatkowo preparat zawiera kompleks ekstraktów roślinnych, alantoinę i mocznik;
- produkt przeciwdziała narastaniu naskórka, usuwa zrogowaciały naskórek i działa wygładzająco.
Silcatil, skarpetki złuszczające
- zawierają roślinne kwasy o działaniu keratolitycznym, a dokładnie salicylowy, glikolowy oraz mlekowy;
- skarpetki zawierają również mocznik, glicerynę i witaminę E;
- produkt usuwa zrogowaciały naskórek, redukuje odciski i zgrubienia oraz zmiękcza i nawilża skórę stóp.
Podobne produkty na pięty
W aptekach i drogeriach można spotkać wiele skarpetek zawierających składniki złuszczające lub pielęgnujące. Nie wszystkie produkty tego typu będą zawierały kwasy i miały silne działanie złuszczające. Niektóre z nich mają działania pielęgnujące. Są to m.in.:
Equalan Regital, regenerująca maska do stóp, skarpetki
- produkt zawiera masło shea, alantoinę, kwas hialuronowy, olej z kwiatów dzikiej róży i witaminę E;
- skarpetki mają działanie regenerujące, zmiękczające i nawilżające skórę stóp.
L`Biotica, regenerująca maska do stóp w postaci nasączonych skarpetek
- są to delikatne skarpetki zawierające m.in. masło Shea, ekstrakt z jabłka, mięty, alantoinę I mocznik;
- preparat jest stosowany w celu pielęgnacji stóp suchych, spękanych, zrogowaciałych i zniszczonych.
Podsumowanie
Skarpetki złuszczające mają w swoim składzie różne kwasy owocowe. Po zabiegu przez kilka dni powodują one złuszczanie się skóry, co prowadzi do jej regeneracji. Zabieg dla najlepszego efektu należy co jakiś czas powtarzać. Jednocześnie należy uważać, ponieważ są to dosyć mocne kwasy i nie każdy może ich używać. Zawsze należy dokładnie stosować się do zaleceń producenta. Dobór odpowiedniego produktu jest jednak sprawą indywidualną. Różne kompozycje będą się inaczej sprawdzać u każdego pacjenta.