Maść cynkowa — na co pomaga?
Jak nietrudno zgadnąć, maść cynkowa ma swoim składzie cynk, a właściwie to tlenek cynku. W różnych postaciach cynk był wykorzystywany już w starożytności na wszelkiego rodzaju problemy skórne. Co ważne, obecnie maść cynkowa jest dostępna w aptekach bez recepty i co więcej, porównując ja do innych preparatów, jest jednocześnie stosunkowo tania. Warto zwrócić uwagę, że oprócz maści cynkowej występuje również pasta cynkowa. Maść cynkową można stosować w następujących wskazaniach:
- maść cynkowa jest stosowana wspomagająco w łagodnych stanach zapalnych skóry, na otarcia naskórka i pomocniczo w leczeniu trądziku;
- wykazuje działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne, co jest ważne, chociażby w przypadku odparzeń;
- dodatkowo ma działanie ściągające, przeciwświądowe, wysuszające i ochronne;
- tlenek cynku, będący głównym składnikiem maści cynkowej, chroni przed słońcem (blokuje promieniowanie UV), przez co jest dodawany do kremów do opalania;
- tlenek cynku jest również wykorzystany w kosmetykach, pudrach czy zasypkach ze względu na swoje właściwości kryjące i matujące [1,2].
Czym się różni maść cynkowa od pasty cynkowej?
Te dwie postacie leku, oprócz konsystencji, mają jeszcze jedną bardzo ważną różnicę. Maść zawiera ok. 10% tlenku cynku, podczas gdy pasta jest zdecydowanie mocniejsza, mając w składzie aż 25% tlenku cynku. Większe stężenie okupione jest jednak problemem z jej rozsmarowywaniem. Z tego względu pasta powinna być stosowana tylko w miejscach, które nie wymagają jej rozsmarowywania [1,2].
Kiedy stosuje się maść cynkową?
Maść cynkowa na trądzik
Maść cynkowa jest stosowana pomocniczo w leczeniu trądziku. Daje dosyć dobre efekty, już, w którym czasie zmniejsza widoczność wyprysków, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnymi i wysuszającym. Nakłada się ją punktowo na zmiany skórne, dla lepszego efektu warto zastosować maść cynkową z kwasem salicylowym, co spowoduje szybsze gojenie ran [1].
Maść cynkowa na opryszczkę
Użycie maści cynkowej, przyspiesza leczenie objawów opryszczki. Skuteczniejsze jednak są preparaty zawierające substancje przeciwwirusowe np. acyklowir. Niemniej jednak warto pomocniczo stosować również maść cynkową [1].
Maść cynkowa na prosaki
Brak jest doniesień naukowych czy wskazań świadczących o skuteczności maści cynkowej w przypadku prosaków.
Ile trzymać maść cynkowa na twarzy — jak ją prawidłowo stosować?
- przed aplikacją należy oczyścić skórę, dokładnie zmyć makijaż i umyć ręce;
- smaruje się część skóry pokrytą krostkami, jednocześnie omijając otwarte rany oraz miejsca, z których sączy się płyn lub leci krew;
- w przypadku trądziku nakłada się ją miejscowo na zmiany trądzikowe;
- stosując ją na noc, należy uważać, aby nie wybrudzić nią pościeli;
- nie należy stosować maści więcej niż dwa razy dziennie, najczęściej wystarczy 1 raz na dobę;
- ponieważ maść cynkowa mocno wysusza skórę, to po zakończonej kuracji powinno używać się kremów nawilżających, aby przywrócić skórze właściwy wygląd;
- maść cynkową można zmyć z twarzy po kilku godzinach od aplikacji (np. rano po nałożeniu przed snem), używając w tym celu wody lub wody z dodatkiem mydła [2,3].
Kiedy nie powinno się stosować maści cynkowej?
Maść cynkowa jest uważana za bezpieczny preparat. Niemniej jednak, w pewnych sytuacjach nie powinno się jej stosować:
- zaawansowany stan zapalny, który spowodował głębokie zmiany skórne;
- otwarte rany (nie wolno smarować maścią cynkową otwartych ran);
- uczulenie na którykolwiek ze składników maści cynkowej:
- nie powinno się również stosować jej na duże powierzchnie skóry;
- kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem maści cynkowej [3].
Która maść cynkowa jest najlepsza?
W aptece można spotkać maść cynkową różnych producentów np. Amara, Prolab czy Avena. Mają one ten sam skład, różnią się jedynie producentem, dlatego nie można powiedzieć, że któraś jest najlepsza. Trzeba jednocześnie pamiętać, że na rynku są również pasty cynkowe, w tym pasty cynkowe z dodatkiem kwasu salicylowego. Opis przykładowej maści cynkowej znajduje się poniżej:
Maść cynkowa Amara, lek bez recepty
Skład
- 1 g maści zawiera 0,1 g tlenku cynku oraz substancje pomocnicze, takie jak wazelina hydrofilowa (cholesterol, alkohol stearylowy, wosk biały i wazelina biała).
Stosowanie
- maść aplikuje się miejscowo na skórę, w przypadku trądziku punktowo na zmiany skórne;
- przed zastosowaniem maści należy umyć dokładnie ręce;
- maść nanosi się 1 do 2 razy dziennie na zmienione chorobowo miejsce.
Wskazania
- Preparat jest stosowany wspomagająco w łagodnych stanach zapalnych skóry, na otarcia naskórka i pomocniczo w leczeniu trądziku.
O produkcie
- jest bezpieczny, nie powoduje żadnych poważnych działań niepożądanych;
- analogiczny jak innych producentów [3].
Podsumowanie
Maść cynkowa, ze względu na swoją niską cenę i brak działań niepożądanych, jest lubiana i szeroko stosowana przez pacjentów. Jest stosowana wspomagająco w łagodnych stanach zapalnych skóry, w przypadku otarć naskórka czy pomocniczo w problemach z trądzikiem. Warto pamiętać, że oprócz maści cynkowej, na rynku występują również bardziej stężone pasty, w tym pasty z dodatkiem kwasu salicylowego.