Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Minoksydyl bez recepty na łysienie | leki.pl
,

Wcierki na łysienie androgenowe z minoksydylem

SPIS TREŚCI

    Minoksydyl bez recepty na łysienie

    Wypadanie włosów dla wielu osób jest problematyczną sprawą. U podłoża problemu może leżeć wiele czynników, dlatego często działania są nietrafione i nie przynoszą pożądanego efektu. Minoksydyl jest preparatem, który można stosować zewnętrznie i w przypadku niektórego rodzaju łysienia daje dobre rezultaty.

    Minoksydyl — co to za substancja?

    Minoksydyl to związek, który stosuje się doustnie oraz miejscowo. W przypadku stosowania doustnego odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, ale w tym artykule skupimy się głównie na jego miejscowym użyciu. Uważa się, że zwiększa on przeżywalność komórek w warstwie brodawkowatej skóry oraz stymuluje wzrost włosów. W przypadku stosowania doustnego dochodzi głównie do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a ten efekt może wpływać na zwiększenie przeżywalności komórek włosów i mieszków włosowych [1].

    Kiedy stosować minoksydyl?

    Minoksydyl stosuje się głównie do leczenia łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn. Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne i spowodowane jest nadwrażliwością na androgeny. U podłoża problemu leży skrócenie ważnej fazy wzrostu włosa — anagenu. W efekcie dochodzi do stopniowego zaniku mieszków włosowych, co powoduje, że nowe włosy stają się coraz mniejsze i cieńsze — aż przestaną rosnąć [2].

    Oprócz tego minoksydyl ma również wiele zastosowań off-label, takich jak:

    • leczenie łysienia plackowatego,
    • poprawa jakości brody lub brwi,
    • poprawa kondycji włosów po chemioterapii,
    • leczenie zespołu łysienia anagenowego bądź telogenowego,
    • leczenie zaburzenia określanego jako włosy paciorkowate – Monilethrix [3].

    Minoksydyl bez recepty – jak go stosować?

    Preparaty zawierające minoksydyl dostępne są w aptekach bez recepty. Występują w formie płynu do stosowania na skórę wraz z odpowiednią końcówką do podawania. Stężenie substancji leczniczej wynosi 2% lub 5%.

    Dostępne preparaty: Alocutan, Alocutan Forte, Alopexy, DX2LEK, Loxon 2%, Loxon Max, Minorga, Minovivax 2%, Minovivax 5%, Piloxidil.

    https://leki.pl/lek/loxon-max/

    https://leki.pl/lek/alopexy/

    https://leki.pl/lek/alocutan/

    Aplikacja roztworu wydaje się być prostą czynnością, jednak należy pamiętać o kilku zasadach, aby terapia była efektywna:

    • Lek nanoś na owłosioną skórę głowy w obszarze łysienia.
    • Minoksydyl stosuj tylko na czystą i suchą skórę głowy.
    • Po każdorazowym naciśnięciu pompki wmasuj płyn delikatnie opuszkami palców.
    • Po aplikacji produktu leczniczego nie myj i nie zwilżaj głowy przez minimum 4 godziny. Można natomiast układać włosy, np. za pomocą grzebienia, ale bez stosowania innych środków kosmetycznych [4].

    Wcierki na łysienie androgenowe – jak je dawkować?

    Maksymalna dobowa dawka minoksydylu wynosi 100 mg na dobę. W przypadku leków z 5% minoksydylem odpowiada to 2 ml roztworu. Produkty lecznicze stosuje się dwa razy dziennie – rano i wieczorem [4].

    Przed każdorazowym zastosowaniem leku należy przeczytać w ulotce, ile rozpyleń jest zalecanych jednorazowo, gdyż różni się to w zależności od producenta.

    Minoksydyl – szampon?

    Minoksydyl niestety nie występuje w formie szamponów, jedynie płynów do stosowania na skórę głowy. Wynika to m.in. z faktu, iż aby uzyskać zadowalający efekt, minoksydyl musi pozostawać w kontakcie ze skórą minimum kilka godzin. Jest to niemożliwe w przypadku szamponów, które spłukuje się po kilkunastu-kilkudziesięcu sekundach.

    Minoksydyl – efekty

    Jeśli cierpisz na wyżej wymienione dolegliwości to minoksydyl działa i daje realny efekt. Niestety wymaga to cierpliwości, gdyż efekty terapii pojawiają się zwykle po 3-4 miesiącach codziennego stosowania. Co więcej, aby utrzymać efekty, powinno się dalej stosować lek – nawet do 1 roku. Natomiast jeśli po 4 miesiącach użytkowania nie pojawia się jakakolwiek poprawa, to należy poszukać innych możliwości terapeutycznych [3-4] (czytaj więcej: Nadmierne wypadanie włosów — przyczyny i leczenie).

    Co ze stosowaniem doustnym?

    Istnieje alternatywa względem miejscowego stosowania minoksydylu. Można rozważyć leczenie doustne. Niestety w Polsce nie ma dostępnych preparatów z tą substancją leczniczą do podania per os. W tym przypadku można pomyśleć o wykorzystaniu receptury aptecznej do przygotowania odpowiedniej postaci leku dla konkretnego przypadku.

    Badania wykazały, że doustny minoksydyl jest dobrze tolerowany i daje zadowalające efekty – nawet u osób z niepowodzeniem innych terapii. Dawkowanie minoksydylu waha się od 0,25 mg do 5 mg i wygląda następująco:

    • kobiety: od 0,25 mg do 2,5 mg dziennie,
    • mężczyźni: od 1,25 mg do 5 mg dziennie [5].

    Inne eksperymenty dowodzą natomiast tożsamych efektów terapeutycznych niezależnie od formy podania. Wykazano to w badaniu, w którym jedna grupa otrzymywała 1 mg minoksydylu na dobę doustnie a druga stosowała 5% roztwór minoksydylu [6].

    Czy minoksydyl jest bezpieczny?

    Preparaty zawierające minoksydyl są stosunkowo bezpieczne. Najczęściej pacjenci skarżą się na miejscowe działania niepożądane, np.:

    • zaczerwienienie,
    • świąd,
    • łuszczenie się skóry [2].

    Minoksydyl stosuje się tylko i wyłącznie na skórę zdrową. Nie powinniśmy go stosować, gdy:

    • chorujemy na łuszczycę,
    • skóra jest poparzona lub pokryta bliznami,
    • bezpośrednio po ogoleniu włosów,
    • stosujemy jednocześnie opatrunki okluzyjne bądź inne leki podawane miejscowo,
    • mamy na skórze głowy jakiekolwiek zranienia lub otarcia [4].

    W przypadku podawania doustnego nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych. Najczęściej obserwowano hipertrychozę, czyli nadmierne owłosienie na niektórych częściach ciała. Co ciekawe, nie było to powodem rezygnacji z terapii u większości pacjentów [6].

    Bibliografia

    1. “Minoxidil | DrugBank Online.” [Online]. Available: https://go.drugbank.com/drugs/DB00350. [Accessed: 11-May-2021].
    2. C. H. Ho, T. Sood, and P. M. Zito, Androgenetic Alopecia. StatPearls Publishing, 2021.
    3. P. Suchonwanit, S. Thammarucha, and K. Leerunyakul, “Minoxidil and its use in hair disorders: A review,” Drug Design, Development and Therapy, vol. 13. Dove Medical Press Ltd., pp. 2777–2786, 2019.
    4. Alocutan Forte – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    5. A. Villani, G. Fabbrocini, J. Ocampo-Candiani, A. Ruggiero, and S. S. Ocampo-Garza, “Review of oral minoxidil as treatment of hair disorders: in search of the perfect dose,” Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. Blackwell Publishing Ltd, 2021.
    6. M. Randolph and A. Tosti, “Oral minoxidil treatment for hair loss: A review of efficacy and safety,” Journal of the American Academy of Dermatology, vol. 84, no. 3. Mosby Inc., pp. 737–746, 01-Mar-2021.

    Omawiane substancje

    • Minoksydyl

      Minoksydyl jest lekiem stosowanym w leczeniu łysienia androgenowego. Minoksydyl działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry głowy, co zwiększa przepływ krwi i pobudza wzrost włosów.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Łysienie androgenne

      Łysienie androgenne jest chorobą genetyczną, która dotyka głównie mężczyzn i polega na stopniowym wypadaniu włosów z okolic skroni, czoła i wierzchołka głowy. Jest to schorzenie nieuleczalne, ale istnieją sposoby na jego zahamowanie i opóźnienie postępu.
    • Łysienie plackowate

      Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, która powoduje utratę włosów w określonych obszarach na skórze głowy. Choroba ta może wystąpić u osób w każdym wieku, ale najczęściej dotyka osoby w wieku od 20 do 40 lat.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .