Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Mgiełka solankowa — woda lecznicza do inhalacji | leki.pl
, ,

Czym jest mgiełka solankowa i jakie zastosowanie w inhalacji posiada?

SPIS TREŚCI

    Mgiełka solankowa — woda lecznicza do inhalacji

    Mgiełka solankowa pochodzi z solanki, czyli z wody mineralnej, o dużej zawartość związków chemicznych w postaci soli. Jony tych soli mają duże znaczenie lecznicze. Solanka wykorzystywana jest w postaci soli, mgiełki oraz wody. Z powodu właściwości leczniczych stosuje się ją w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym.

    Trochę historii

    Solanka, czyli wysoce zmineralizowana jonami sodu, chloru, wapnia, bromu, jodu, magnezu i in. woda, powstała wskutek oddziaływania jej na podziemne skały. Ewolucja planety przyczyniła się do powstania różnego rodzaju skał. Różnorodność ich sprawia, że wody mineralne mają różny skład. Woda działająca np. na skały wapienne powstałe ze szczątków organizmów żywych, będzie miała dużą zawartość jonów wapnia.

    Parowanie wody morskiej oraz mieszanie się jej (szczególnie tej z mórz prehistorycznych, które pod wpływem ruchów skorupy ziemskiej „zapadły się pod ziemię”) z wodami gruntowymi oraz przesączanie przez różne warstwy i struktury w głębi ziemi, daje również efekt w postaci wód mineralnych.

    Wszystkie możliwe teorie powstawania solanek mają swój początek w zamierzchłych czasach. Badania nad solanką z odwiertów np. w Ustroniu, Ciechocinku, Konstancinie, Nadarzynie i innych znanych miejsc w Polsce, datują jej pochodzenie na okres Paleozoiku, czyli ok. 540 mln lat temu. Trochę „młodsza” woda pochodzi z okresu Mezozoiku ok. 252 mln lat temu i znajduje się w Połczynie Zdroju. Z tytułu różnego położenia terenów, z których obecnie pozyskuje się wodę mineralną, może mieć ona różny skład. [2]

    Czytaj więcej: Domowa inhalacja olejkami eterycznymi – Amol, Olbas Oil i Inhalol

    Mgiełka solankowa

    To woda lecznicza jodowo – bromowa o szerokim zastosowaniu w stanach zapalnych, zakażeniach grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych górnych dróg oddechowych.

    Przyniesie ulgę w przeziębieniu, schorzeniach zatok i nosa. Można ją stosować również w chorobach t. j. zapalenie oskrzeli i płuc oraz anginie. Jest bezpieczna w stosowaniu dla astmatyków i alergików. Pokłady, z których otrzymuje się solankę, w przeciwieństwie do różnych środków dostępnych na rynku a otrzymywanych z wody morskiej powierzchniowej , nie są niczym zanieczyszczone. Z tego też powodu mogą jej używać dzieci i kobiety w ciąży.

    Ze względu na wysoką zawartość jonów, można ją stosować zapobiegawczo oraz wspomagająco w leczeniu w postaci inhalacji. [1]

    Jakie mikro i makroelementy mgiełki solankowej dostają się do organizmu podczas inhalacji?

    Złoże solanki znajdującej się w Dębowcu i pozyskiwane z głębokości 500 m ma następujący skład:

     Aniony

    • jodki 120 mg/kg
    • bromki 160 mg/kg
    • krzemiany 11,6 mg/kg
    • wodorowęglany 61 mg/kg
    • chlorki 23000 mg/kg
    • siarczany 2,7 mg/kg

    Kationy

    • wapń 1170 mg/kg
    • magnez 516 mg/kg
    • potas 86,5 mg/kg
    • żelazo 0,44 mg/kg
    • sód 13100 mg/kg
    • stront 44,8 mg/kg [1]

    Środki ostrożności

    Z uwagi na to, iż mgiełka solankowa zawiera duże ilości jodu osoby z chorobami tarczycy, przed zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem. Podobnie jak chorzy nowotworowo, osoby chore na gruźlicę, uczulone na jod lub inne związki obecne w solance.

    Zastosowania mgiełki solankowej

    Osoby, które nie chcą lub nie lubią robić inhalacji, mogą z powodzeniem wykorzystać mgiełkę do nawilżenia powietrza. Oddychając tak nawilżonym powietrzem, oprócz innych pierwiastków, będziemy wdychać do organizmu dużą ilość jodu. Nie bez znaczenia, dla lepszego samopoczucia będzie też ujemna jonizacja powietrza, jaką uzyskamy, stosując mgiełkę w nawilżaczu.

    Pochylając się nad naczyniem z doprowadzoną do wrzenia solanką, można zrobić parówkę. Będzie ona nie tylko jedną z metod inhalacji (w przypadku braku inhalatora), ale też zabiegiem kosmetycznym.

    Znajdujący się w mgiełce solankowej jod, będzie działał wspomagająco w leczeniu atopowego zapalenia skóry, trądziku, czyrakach i łuszczycy. Przyśpieszy też gojenie ran.  Krzem zadziała wzmacniająco na włosy i paznokcie, a stosowany zewnętrznie pomoże w gojeniu ran i złagodzeniu stanów zapalnych oraz świądu związanego z ukąszeniem owadów.  Mangan zregeneruje uszkodzoną skórę. Selen style=”font-weight: 400;”> pomoże w walce z trądzikiem i zaburzeniami pigmentacji skóry. Pamiętać należy, że stosując parówkę, działamy nie tylko zewnętrznie na skórę.

    Mgiełkę solankową stosować można nie tylko w postaci inhalacji i parówek. Zmagając się z bólem gardła, zapaleniem jamy ustnej, dziąseł, z aftami lub innymi grzybiczymi schorzeniami, pozytywne efekty leczenia uzyskamy robiąc płukanki. Płukanka, jak też inne sposoby używania solanki:

    • zwalczają drobnoustroje
    • zregenerują nabłonek śluzówki
    • zmniejszą obrzęk
    • rozrzedzą śluz
    • zmniejszą skurcz w drogach oddechowych. [1]

     

    Bibliografia

    1. https://zablocka.pl/pl/strona/zastosowanie
    2. Szpakiewicz M.: Geological Quarterly, Formowanie się składu chemicznego solanek w basenach sedymentacyjnych Niżu Polskiego, 1983.

    Omawiane substancje

    • Dwutlenek krzemu

      Dwutlenek krzemu jest związkiem chemicznym składającym się z dwóch atomów tlenu i jednego atomu krzemu. Jest to bezbarwna substancja o właściwościach izolacyjnych.
      syntetyczne
    • Jod

      Jod jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu I i liczbie atomowej 53. Jod jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy i może być stosowany w leczeniu chorób tarczycy.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Mangan

      Mangan jest pierwiastkiem chemicznym, który może być stosowany jako substancja lecznicza w niektórych przypadkach niedoboru tego pierwiastka w organizmie.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Selen

      Selen jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Se i liczbie atomowej 34. Jest to pierwiastek niezbędny dla organizmu człowieka, który pełni ważną rolę w procesach metabolicznych.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    • Nieżyt nosa (katar)

      Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .