Co to jest maślan sodu?
Maślan sodu, to sól sodowa kwasu masłowego. Sól ta łatwo dysocjuje do kwasu masłowego — substancji o nieprzyjemnym zapachu zjełczałego masła i oleistej, ciekłej konsystencji.
Maślan sodu w porównaniu do kwasu masłowego ma stały stan skupienia i mniej nieprzyjemny zapach, a dodatkowo jego cząsteczki wykazują większą stabilność [1].
Maślan sodu efekty działania, właściwości
Maślan sodu, a właściwie kwas masłowy, do którego się przekształca pełni bardzo ważną funkcję dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Jest obecnie najlepiej zbadanym krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym.
Istotne właściwości kwasu masłowego, dla zdrowia jelit to:
- działanie przeciwzapalne,
- działanie odżywcze i regenerujące na komórki nabłonka jelit (tzw. kolonocyty),
- hamowanie rozwoju komórek nowotworowych w jelicie grubym,
- poprawa motoryki jelit,
- poprawa wzrostu kosmków jelitowych.
Naturalnym źródłem kwasu masłowego dla człowieka, jest proces fermentacji bakteryjnej składników pokarmu, który odbywa się w jelitach. Składniki pokarmu, które pomagają podnieść naturalną produkcję kwasu masłowego to przede wszystkim te bogate w błonnik, a także skrobię oporną (np. otręby, razowe makarony i pieczywo).
W przypadku kiedy produkcja kwasu masłowego w jelitach przebiega z niewystarczającą wydajnością, mogą pojawić się problemy w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego [1,4].
Maślan sodu — na co go stosować?
Maślan sodu ze względu między innymi na lepszą stabilność i mniej drażniący zapach w porównaniu do kwasu masłowego, znalazł zastosowanie przy wytwarzaniu suplementów diety i żywności specjalnego przeznaczenia.
Jest to także częsty składnik występujący w mieszankach mlekozastępczych. Maślan sodu można znaleźć również w mieszankach pasz dla zwierząt hodowlanych. Dla kogo korzystna będzie więc suplementacja maślanu sodu? Korzyści z przyjmowania preparatów z tym składnikiem zauważa się w przypadku:
- chorób zapalnych jelit (w tym choroba Leśniowskiego Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
- zespołu jelita drażliwego (IBS),
- zapalenia jelit jako skutek po radio i chemioterapii,
- zaburzeń mikroflory jelitowej np. po antybiotykoterapii,
- niedoborów pokarmowych (w tym przede wszystkim przy diecie ubogoresztkowej i ubogiej w błonnik).
Suplementacja kwasu masłowego pomaga w tych przypadkach w odtworzeniu prawidłowej struktury błony śluzowej jelit, a także prawidłowej funkcji jelit [1,2,4].
Maślan sodu — skutki uboczne. Co może powodować?
Maślan sodu uznawany jest za substancję bezpieczną. Po przyjęciu suplementu diety zawierającego maślan sodu przekształca się on do kwasu masłowego, który jest substancją naturalnie występującą i produkowaną w jelitach człowieka. Zawsze należy przyjmować preparat zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, nie przekraczając ilości zalecanych do spożycia porcji produktu [4].
Jaki preparat z maślanem sodu wybrać?
Preparaty z maślanem sodu występują jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (np. Debutir, Ibesan maślan, Maślan sodu Protego), a także jako suplementy diety (np. SFD maślan sodu, Yango maślan sodu).
Warto sięgać po preparaty, gdzie producent deklaruje przeprowadzenie badań w kierunku skuteczności ich działania (np. Debutir).
Maślan sodu — pytania i odpowiedzi
-
Maślan sodu jak długo stosować?
W celu uzyskania efektów dla zdrowia zaleca się stosowanie preparatów z maślanem sodu przez co najmniej 3 miesiące [1].
-
Maślan sodu przed czy po jedzeniu?
Preparaty z maślanem sodu najlepiej stosować w trakcie posiłku [2].
-
Maślan sodu a tarczyca
U osób z chorobami tarczycy (zarówno nadczynność jak i niedoczynność) bardzo często występują problemy z prawidłowym funkcjonowaniem jelit. Dlatego też suplementacja maślanu sodu może być w tym przypadku korzystna.
-
Maślan sodu a tycie
Wpływ maślanu sodu na masę ciała nie jest do końca jasny i zbadany. Ze względu na poprawę perystaltyki jelit i lepsze przyswajanie składników odżywczych, a także działanie na wzrost kosmków jelitowych, istnieje teoria dotycząca wzrostu masy ciała po maślanie sodu.
-
Maślan sodu na refluks
Maślan sodu mogą suplementować również osoby zmagające się z refluksem żołądkowo-przełykowym. Pod wpływem czynników stresowych, które mogą nasilać i wyzwalać refluks, flora jelitowa może zostać zaburzona. W tym przypadku korzystne może okazać się przyjmowanie maślanu sodu.