Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Co warto stosować na spierzchnięte i popękane usta? | leki.pl
,

Poznaj dobrą maść na spierzchnięte usta

SPIS TREŚCI

    Co warto stosować na spierzchnięte i popękane usta?

    Usta są stale narażone na niekorzystne czynniki środowiskowe. Intensywne promieniowanie słoneczne, wiatr i mróz sprawiają, że stają się one przesuszone, spierzchnięte, a nawet pękające. Jak pielęgnować usta?

    Spierzchnięte usta — przyczyny

    Za głównych “winowajców” suchych, spierzchniętych i pękających ust uważa się czynniki zewnętrzne. Suche, gorące powietrze i silne promieniowanie UV latem, zimą zaś mróz, wiatr i częste zmiany temperatury otoczenia (przechodzenie z pomieszczeń ogrzewanych na zewnątrz i odwrotnie). A gdy dodamy do tego niekontrolowany nawyk częstego oblizywania ust, mamy “gotowy przepis” na przesuszone i nieestetycznie wyglądające wargi. 

    Pamiętajmy o tym, że skóra ust jest szczególnie narażona na podrażnienia, ponieważ jej budowa nieco różni się od pozostałych obszarów ciała. Przede wszystkim, jest pozbawiona ochronnej warstwy rogowej, a umiejscowiona głębiej tkanka tłuszczowa jest cienka. Taka budowa anatomiczna poniekąd wymusza szybszą utratę wody i konieczność nawilżania ust śliną. Ta z kolei niemal momentalnie odparowuje, co może być czynnikiem predysponującym do przesuszenia, spierzchnięcia i pękania ust. 

    Wśród bezpośrednich przyczyn nadmiernego przesuszenia ust upatruje się również niedoboru witamin (np. wit. A oraz witamin z grupy B), zaburzenia równowagi hormonalnej (np. niedoczynność tarczycy), stosowania niektórych leków (np. izotretynoiny), a także odwodnienia organizmu [1]. 

    Jakie maści na spierzchnięte i popękane usta kupisz w aptece?

    Preparaty apteczne wykazują działanie nawilżające oraz regenerujące, jednak nie zdziałają cudów, jeśli problem jest bardziej zaawansowany. Niekiedy zdarza się, że pacjent boryka się z zaognionymi zmianami (np. kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie czerwieni wargowej), które wymagają interwencji dermatologicznej. Jeśli mimo stosowania regenerujących preparatów problem przesuszenia i pękania ust nie ustaje, należy udać się do specjalisty.

    Poniżej przedstawię kilka preparatów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji spierzchniętych i przesuszonych ust

    • Tisane balsam i pomadka do ust — regenerujące preparaty w słoiczku oraz w sztyfcie, których skład oparty jest m.in. na wosku pszczelim, oleju z oliwki europejskiej, oleju rycynowym, a także wyciągach z jeżówki purpurowej, liści melisy i nasion ostropestu;
    • Tisane Sport — balsam zawierający m.in. olej rycynowy, lanolinę, oliwę z oliwek i miód. Preparat jest wzbogacony w filtr SPF 30, dzięki czemu usta są chronione przed promieniowaniem UV [2];
    • Oeparol everyday — formuła bogata w olej z nasion wiesiołka, masło Shea, lanolinę oraz masło kakaowe [3];
    • Blistex Conditioner — regenerująca odżywka do ust zawierająca lanolinę, wosk kandelila, oliwę z oliwek, wyciąg z liści aloesu oraz olej z pestek winogron, a także filtr SPF 15 [4];
    • Uriage Bariederm — produkt bogaty w fitosterole i specjalne polimery regenerujące popękane usta [5];
    • Ducray Keracnyl — formuła zawierająca olej mineralny, witaminy E i F, a także olej z nasion soi, szczególnie polecany dla osób stosujących doustne preparaty, takie jak np. izotretynoina [6];
    • Lano-maść Ziaja — choć ten preparat został opracowany z myślą o pielęgnacji podrażnionych brodawek sutkowych w czasie karmienia piersią, sprawdzi się również w przypadku spierzchniętych ust. Jest oparty na prostej formule wysokooczyszczonej lanoliny, która zmiękcza, regeneruje i uelastycznia skórę.

    W przypadku pękania kącików ust, a także uczucia świądu i pieczenia skóry wokół warg, możemy krótkotrwale stosować następujące preparaty:

    • Zajadex — produkt zawierający tlenek cynku, glicerynę, wosk pszczeli, a także maść B2 oraz wyciąg z szałwii – składniki działają ściągająco, słabo odkażająco i regenerująco. Zajadex można stosować zarówno na całe usta, jak i miejscowo [7];
    • Actisoftin — formuła oparta m.in. na glicerolu, oleju makadamia, wyciągu z kwiatów nagietka, kasztanowca oraz ekstraktu z liści aloesu. Preparat należy aplikować na pękające kąciki ust [8];
    • Maść B2 hec — produkt bogaty w glicerol, wyciąg z szałwii, pantenol, witaminę B2 oraz działającą odkażająco chlorheksydynę [9];
    • Candi Lefrosch — pomadka zawierająca chlorchinaldol (działający przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, przeciwpierwotniakowo), klotrimazol (substancję przeciwgrzybiczą), a także witaminę E i olej rycynowy. Produkt nanosi się 3 razy dziennie na uszkodzone kąciki ust [10].

    Suche usta a brak witamin. Czy istnieje taka korelacja?

    Suchość ust może mieć przyczynę w deficycie witamin. Najczęściej jest to niedobór witaminy A. Można ją kupić w postaci kapsułek bez recepty, z tym że warto pamiętać, że witamina A jest bezwzględnie przeciwwskazana dla kobiet w ciąży.

    Kolejną witaminą, której deficyt może prowadzić do suchości i owrzodzeń ust to witamina B2, a także kwas foliowy i witamina B12. Kiedy występuje u nas nieustanna suchość ust w dodatku stosujemy dietę wegetariańską, lub mamy choroby powodujące zaburzenia, wchłaniania warto zacząć suplementację witamin z grupy B [11].

    Suche usta mimo nawilżania. Co robić?

    Jeśli suchość ust wystąpi w czasie suplementacji witaminy A, należy odstawić leki, ponieważ nadmiar witaminy powoduje nadmierne złuszczanie naskórka, co może przekładać się na usta. Jest to objaw charakterystyczny w terapii pochodnymi witaminy A w leczeniu trądziku. Często suchość ust jest spowodowana brakiem warstwy lipidowej. Często nasila się to w okresie mrozów. Warto wtedy kupić pomadki do ust z zawartością olejów, które zabezpieczą usta przed utratą wody.

    Bibliografia

    1. J.Sokołowska-Pituchowa (red.): Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. Wydanie VII. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, s. 503.
    2. https://farmapol.pl/tisane/
    3. https://oeparol.pl/pomadka-everyday/
    4. http://www.blistex.com.pl/
    5. https://www.uriage.com/PL/pl
    6. https://www.ducray.com/
    7. Zajadex – informacja producenta
    8. Actisoftin – informacja producenta
    9. Maść b2 hec – informacja producenta
    10. Candi Lefrosch – informacja producenta
    11. Blomhoff R. Vitamin A and carotenoid toxicity. Food Nutr Bull. 2001;22:320-331.

    Omawiane substancje

    • Lanolina

      Lanolina jest substancją leczniczą stosowaną w kosmetykach i preparatach medycznych do nawilżania i regeneracji skóry. Jest pozyskiwana z wełny owiec i ma właściwości natłuszczające i zmiękczające.
      syntetyczne
    • Olej rycynowy

      Olej rycynowy jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego. Jest stosowany w kosmetyce i medycynie ze względu na swoje właściwości nawilżające i przeczyszczające.
      Surowce roślinne
    • Ostropest plamisty

      Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych. Zawiera silne przeciwutleniacze i substancje ochronne dla wątroby.
      Surowce roślinne
    • Witamina E

      Witamina E jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
      syntetyczne
    • Witamina F

      Witamina F to związek chemiczny z grupy kwasów tłuszczowych. Jest niezbędna dla zdrowia skóry i włosów.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .