Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Maści i żele z arniką – działanie, zastosowanie i przeciwwskazania | leki.pl
, , , ,

Maści i żele z arniką na siniaki – który preparat wybrać?

SPIS TREŚCI

    Maści i żele z arniką – działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

    Kwiat arniki górskiej jest surowcem roślinnym od wieków wykorzystywanym w medycynie. Zmniejsza obrzęki i stłuczenia, redukuje siniaki, a także ogranicza stany zapalne wywołane m.in. ukąszeniem przez owady. Jakie maści i żele są dostępne na rynku? Jaki preparat jest bezpieczny dla dzieci?

    Kwiat arniki jest powszechnie stosowanym surowcem roślinnym. Sama arnika jest rośliną należącą do rodziny astrowatych, pochodzącą z Ameryki Północnej. Niestety obecnie jest ona zagrożonym gatunkiem, dlatego do celów leczniczych przeznacza się arnikę jedynie ze specjalnych upraw. Kwiaty arniki stosuje się zewnętrznie w postaci nalewek, wyciągów płynnych, maści, kremów lub żeli. Są skuteczne w skręceniach, stłuczeniach, obrzękach, a także w terapii reumatycznego bólu mięśni czy łagodzenia stanów zapalnych po ukąszeniach przez owady [1].

    Maść z arniką — jakie ma właściwości?

    Kwiaty arniki są bogatym źródłem licznych związków aktywnych, w tym helenaliny — przedstawiciela grupy laktonów seskwiterpenowych. Substancja ta działa silnie przeciwzapalnie, co jest szeroko wykorzystywaną w lecznictwie właściwością. Poza tym kwiat arniki jest źródłem flawonoidów, saponin, garbników czy olejków eterycznych.

    Dzięki licznym związkom aktywnym kwiat arniki jest powszechnie wykorzystywany do produkcji maści i kremów o działaniu miejscowym. Wzmacniają one naczynia włosowate, działają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Preparaty z arniką stosuje się w przypadku wystąpienia siniaków, obrzęków, a także w łagodzeniu stanów zapalnych po ukąszeniach owadów [1].

    Jakie produkty z arniką można kupić w aptece?

    Maść z arniki

    Maści z arniką mają gęstą, tłustą konsystencję, przez co mogą utrzymywać się długo na skórze. Wśród dostępnych obecnie preparatów na rynku, wyróżnia się:

    • Maść z arniki, Elissa. Substancją czynną leku jest ekstrakt z kwiatostanu arniki łąkowej
    • Arcalen. Substancjami czynnymi są: wyciąg gęsty złożony z koszyczków arniki i nagietka, wyciąg suchy z kory kasztanowca.

    Żel z arniki

    Kwiaty arniki są wykorzystywane także do produkcji żeli do stosowania miejscowego. Mają one lżejszą konsystencję niż maści, szybko wchłaniają się w głąb skóry. Mogą być stosowane także na powieki, gdyż pomagają zwalczyć sińce i opuchnięcia pod oczami. Na rynku dostępne są:

    • Żel z arniką i trokserutyną, Linia Natury. Posiada wyciąg z arniki górskiej, trokserutynę, oraz liczne ekstrakty roślinne, w tym ekstrakt z rozmarynu, rumianku czy melisy.
    • Żel z arniką i bursztynem, Gorvita. Składniki aktywne to: arnika górska, ekstrakt z bursztynu, panthenol, alantoina.
    • FlosLek Pharma, żel do powiek i pod oczy z arniką plus. Składniki aktywne to: wyciąg z arniki, ekstrakt z aceroli, trokserutyna (witamina P).

    Maść z arniką na siniaki — kiedy nie wolno jej stosować?

    Zarówno maści, jak i żele z arniką nie powinny być stosowane w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, a zwłaszcza jeśli pacjent cierpi na uczulenie na rośliny z Asteraceae (Compositae). Preparatów z arniką nie wolno także stosować na uszkodzoną skórę.

    Czy dzieci mogą stosować maści z arniką?

    Preparaty z arniką do stosowania zewnętrznego są bezpieczne i na ogół dobrze tolerowane. Dzieci mogą używać powyżej wymienionych produktów. Niemniej warto, aby maść bądź żel zawierały jak najmniej składników — w tym przypadku wyłącznie wyciąg z arniki — bez zbędnych dodatków. Mnogość substancji podwyższa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub nadwrażliwości.

    Bibliografia

    1. J. Nawrot, et al., Arnika górska jako roślina lecznicza, Post Fitoter 2021;22(1):32-3.

    Omawiane substancje

    • Arnika górska

      Arnika górska to roślina z rodziny astrowatych, która zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jej ekstrakt jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do leczenia urazów, siniaków i bólu mięśni.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Obrzęk

      Obrzęk to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia płynu w tkankach organizmu, co powoduje zwiększenie ich objętości i objawia się zwykle jako opuchlizna. Schorzenie to może mieć różne przyczyny, takie jak choroby serca, nerek, wątroby, alergie, urazy czy choroby autoimmunologiczne.
    • Siniaki

      Siniaki są to zmiany na skórze spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Mogą występować w wyniku urazu, chorób krwionośnych lub przyjmowania niektórych leków.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .