Jak działa maść rozgrzewająca?
Maść rozgrzewająca działa na zasadzie miejscowego działania ciepła na skórę. Głównym składnikiem takiej maści jest zazwyczaj substancja chemiczna, która pod wpływem tarcia lub kontaktu ze skórą uwalnia ciepło. Kiedy maść zostaje nałożona na obszar ciała, który ma być rozgrzany, substancja ta zaczyna reagować z powierzchnią skóry i generować ciepło.
To ciepło ma kilka korzyści. Po pierwsze, może pomóc w rozluźnieniu mięśni i stawów, co jest przydatne przed aktywnością fizyczną lub w przypadku bólu mięśniowego. Po drugie, może również poprawić krążenie krwi w obszarze, na którym jest stosowana, co może przynieść ulgę w przypadku dolegliwości związanych z krążeniem, takich jak zimne stopy czy ręce. Wreszcie, ciepło może działać na receptory bólu, zmniejszając odczuwany dyskomfort.
Maści rozgrzewające dla dzieci – jakie preparaty są dostępne?
Aromactiv Baby – to żel o bogatym składzie. Zawiera: pantenol, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej z pestek winogron, oliwę z oliwek, witaminę E i A, mleczko owsiane, ekstrakt z owoców awokado, ekstrakt z kwiatów rumianku, ekstrakt z nagietka, zapach sosny, mięty i eukaliptusa. Żel można stosować już od 1 dnia życia.
Aromactiv + – jest również żelem, który ze względu na skład przeznaczony jest do stosowania u dzieci od 2 roku życia. Zawiera: olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy, mentol, olejek miętowy.
Depulol – skład substancji czynnych w 100g żelu to: 5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku rozmarynowego, 6 g balsamu peruwiańskiego. Żel można stosować już od 6 miesiąca życia.
Rub-arom – 100 g maści zawiera: 0.25 g tymolu, 2.75 g lewomentolu, 5,0 g kamfory racemiczna, 0.75 g olejku cedrowego, 1.5 g olejek eukaliptusowy, 5,0 g olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej. Preparat przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 7 r. ż. i dorosłych.
Vicks VapoRub – to maść, w 100 g się: 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory, 1,5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku terpentynowego oraz tymol i olejek cedrowy. Może być stosowany u dzieci od 5 r. ż.
Pumilen maść roślinna – składa się z olejków eterycznych: tymiankowego i eukaliptusowego oraz ekstraktów roślinnych m.in ze: świetlika, nagietka, krwawnika i fiołka trójbarwnego. Stosować ją można już od 3 r. ż.
Organiczny olejek z inca inchi na przeziębienia – ma postać płynu. Składa się z olejku migdałowego, geraniowego, lawendowego, rumiankowego i olejku inca inchi. Może być stosowany już u niemowląt.
Maść kamforowa – 100 g maści zawiera 10 g kamfory. Można ją stosować u dzieci powyżej 6 r. ż.
Maści rozgrzewające dla dorosłych – jakie można kupić w aptece?
Herbamedicus borsucza maść na lepsze oddychanie – Skład tej maści jest bardzo bogaty. Zawiera m.in. olejki: migdałowy, słonecznikowy, makadamia, eukaliptusowy, kosodrzewinowy, jałowcowy, z mięty pieprzowej, sandałowy, rozmarynowy, tymiankowy, sosnowy, cedrowy oraz goździk, rumianek pospolity i korę wierzby.
Maści i żele rozgrzewające na przeziębienie, podczas smarowania nimi skóry, uwalniają olejki eteryczne. Udrażniają nos, upłynniają wydzielinę w drogach oddechowych, działają rozgrzewająco i przeciwbólowo na mięśnie.
Składniki maści rozgrzewających — jak działają?
W maściach rozgrzewających znajdują się następujące składniki:
- olejek eukaliptusowy – pobudza wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych i poprawia odkrztuszanie, działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo;
- olejek rozmarynowy – działa przeciwbakteryjnie, rozgrzewająco, łagodzi bóle głowy, mięśni, stawów oraz zmniejsza objawy zmęczenia;
- olejek sosnowy – działa inhalująco na zatoki oraz wykrztuśnie;
- olejek miętowy – ma właściwości chłodzące i odświeżające, działa antyseptycznie i przeciwbólowo łagodząc bóle głowy oraz zatok, udrażnia drogi oddechowe;
- olejek kamforowy – działa bakteriobójczo, inhalująco, rozgrzewająco oraz przeciwbólowo na bóle mięśniowe, stawowe i nerwobóle;
- olejek cedrowy – działa wykrztuśnie, przeciwbólowo i przeciwdrobnoustrojowo, zwiększa też odpowiedź immunologiczną w przeziębieniu,;
- olejek terpentynowy – ma działanie antybakteryjne, rozgrzewające, wspomaga również leczenie bólu;
- olejek lawendowy — działa uspokajająco, relaksująco, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwbólowo;
- olejek migdałowy — działa odżywczo na skórę, regeneruje ją i natłuszcza, wzmacniając jej płaszcz lipidowy;
- olejek Inca Inchi – nadaje skórze elastyczność i prawidłowe nawodnienie, jest antyoksydantem;
- olejek z kwiatów pelargonii pachnącej (olejek geraniowy) ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz inhalujące;
- olej z nasion słonecznika — nawilża i natłuszcza skórę;
- olej z ziaren soi – zmiękcza naskórek;
- olej z pestek winogron – zwiększa stopień nawilżenia skóry;
- wyciąg z nasion owsa (mleczko owsiane) – jest antyoksydantem, działa przeciwzapalne, ochronnie, kojąco, odżywczo i regenerująco na skórę;
- wyciąg z kwiatów rumianku — działa przeciwzapalnie, uspokajająco i łagodząco na skórę;
- wyciąg z kwiatów nagietka — ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, napotne i przeciwskurczowe;
- oliwa z oliwek — antyoksydant, zmiękcza, uelastycznia i natłuszcza naskórek;
- witaminy A i E — są antyoksydantami, wspierają mechanizmy obronne uszkodzonej skóry;
- tymol — działa przeciwbakteryjnie, rozszerza oskrzela i zmniejsza obrzęk w stanach zapalnych towarzyszących przeziębieniu,;
- gliceryna – zapobiega wysuszeniu skóry;
- mentol — działa silnie przeciwdrobnoustrojowo w tym przeciwwirusowo, inhalująco oraz chłodząco;
- pantenol – regeneruje zmiany skórne, zapobiega jej wysuszaniu [4-9].
Pozostałe składniki maści i żeli rozgrzewających mają z reguły za zadanie, poprawę wydolności układu oddechowego podczas przeziębienia i grypy.
Kto nie powinien stosować maści rozgrzewających? Przeciwwskazania
Niektóre osoby powinny unikać stosowania maści rozgrzewających lub konsultować się z lekarzem przed ich użyciem. Oto grupy osób, które powinny być ostrożne lub nie stosować maści rozgrzewających:
- Osoby z wrażliwą skórą: Osoby, które mają skórę skłonną do podrażnień, alergii lub reakcji alergicznych, powinny unikać maści rozgrzewających lub wybrać produkty stworzone specjalnie dla wrażliwej skóry.
- Osoby z uszkodzoną skórą: Maści rozgrzewające nie powinny być stosowane na otwarte rany, skaleczenia, oparzenia, stan zapalny skóry lub inne uszkodzenia skóry.
- Osoby z chorobami skórnymi: Osoby z istniejącymi chorobami skórnymi, takimi jak egzema czy łuszczyca, powinny unikać maści rozgrzewających, ponieważ mogą one pogorszyć stan skóry.
- Osoby z alergią na składniki maści: Jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników zawartych w maści rozgrzewającej, nie powinieneś jej stosować.
Na co uważać, stosując maści rozgrzewające?
Podczas stosowania maści rozgrzewających należy zachować ostrożność i przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że maści rozgrzewające są przeznaczone tylko do użytku zewnętrznego i nie powinny być spożywane ani aplikowane na błony śluzowe. Po drugie, należy unikać kontaktu z oczami, nosa i ustami, ponieważ może to spowodować podrażnienie. Nie należy nakładać maści na skórę pod bandażami lub opatrunkami, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i częstotliwości stosowania podanych na opakowaniu lub przez lekarza. W przypadku wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych, takich jak uczulenie, zaczerwienienie, swędzenie lub wysypka, natychmiast przestać używać maści i skonsultować się z lekarzem. Ważne jest też skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania maści rozgrzewającej, jeśli masz jakiekolwiek istniejące schorzenia skórne lub medyczne, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla twojego zdrowia.