Dlaczego bolą brodawki podczas karmienia piersią?
Jest kilka przyczyn poranionych brodawek podczas karmienia piersią. Warto wspomnieć o poniższych:
- nieprawidłowa pozycja matki lub dziecka, nieprawidłowy sposób przystawienia,
- nieprawidłowości anatomiczne jamy ustnej (np. krótkie wędzidełko języka),
- zaburzenia neurologiczne (wygórowany odruch kąsania, zdezorganizowany odruch ssania),
- zaburzenia czynnościowe – trudności w uzyskaniu prawidłowego ssania u dziecka z prawidłowo zbudowaną jamą ustną, bez obciążeń neurologicznych. Problem może stanowić brak szerokiego otwierania buzi, cofnięty język, brak ssania, ssanie własnego języka albo dolnej wargi, czasem nadmierne napięcie w jamie ustnej czy brak akceptacji dla odpowiednio głębokiego położenia piersi w buzi, odruch wymiotny,
- nadmierne zasysanie- niektóre niemowlęta generują w czasie ssania bardzo silną próżnię, w tym przypadku ból nie ustępuje, mimo że sposób ssania jest prawidłowy lub został skorygowany.
Najczęściej:
- bolesność i uszkodzenia brodawek dotyczą 1. tygodnia po porodzie,
- przyczyną poranienia brodawek jest nieprawidłowa technika karmienia,
- uszkodzenia się zlokalizowane na szczycie brodawki.
Jak zmniejszyć ból brodawek? Domowe sposoby na bolące sutki przy karmieniu
Aby zmniejszyć ból piersi, warto stosować poniższe metody:
- odciągnie niewielkiej ilości pokarmu przed karmieniem — zmiękczenie otoczki i wywołanie wypływu,
- rozpoczynanie karmienia od mniej bolącej piersi i ostrożne przestawienie na drugą,
- utrzymywanie odpowiedniej częstości karmień (8-12 na dobę),
- przyjmowanie leków przeciwbólowych (paracetamol, ibuprofen).
Inne metody łagodzenia bólu to:
- smarowanie pokarmem, wietrzenie — metoda skuteczna w leczeniu niezakażonych ran powierzchniowych. Pokarm jest zawsze dostępny i ma właściwości nawilżające oraz przeciwbakteryjne,
- noszenie nakładek ochronnych (muszli) między karmieniami chroni brodawki przed kontaktem z odzieżą i zapobiega przyklejaniu się strupa do wkładki laktacyjnej,
- stosowanie ciepłych i mokrych okładów — zmniejszają dolegliwości bólowe i chroni przed wysychaniem strupa. Herbata oraz napary z ziół wykazują działanie przeciwzapalne i ściągające,
- stosowanie maści i kremów — łagodzą one bolesność nadmiernie suchych, otartych brodawek, zwiększają elastyczność skóry, zawierają substancje aktywne, które sprzyjają procesowi gojenia rany.
Jak długo goją się poranione brodawki?
Czas gojenia się poranionych brodawek może być zróżnicowany i zależy od kilku czynników, takich jak rozmiar i głębokość rany, miejsce jej wystąpienia, ogólny stan zdrowia osoby, a także staranność w pielęgnacji rany. Ogólnie rzecz biorąc, większość drobnych ran i otarć na brodawkach powinna goić się w ciągu kilku dni do dwóch tygodni.
Jakie są maści na bolące i poranione brodawki?
Na rynku jest szereg produktów zawierających lanoliną. Jednak tylko te, które zawierają 100% lanoliny, są najbardziej godne uwagi. Pozostałe nie zawsze mają dobry skład i często zawierają niezalecane składniki i długie składy.
Lanolina na brodawki
Lanolina jest produktem gruczołów łojowych niektórych zwierząt, których ciało okrywa wełna (np. owiec czy lam). Pozyskiwana jest jako produkt uboczny podczas procesu produkcji wełny. Lanolina posiada właściwości lecznicze, znakomicie sprawdza się w dziedzinie farmaceutki i kosmetologii. Jej skład jest bardzo bliski do warstwy lipidowej ludzkiej skóry. Badania wykazują, że lanolina uzupełnia braki, z którymi nie radzi sobie ludzki organizm. Lanolina w maści natłuszcza, zmiękcza, zwiększa uwodnienie skóry, chroni przed popękaniem i przyspiesza gojenie się ran.
- Alphanova Sante, lanolina 100 % — czysta lanolina 100%, to całkowicie naturalny preparat. Wykazuje silne działanie kojące i łagodzące, w ramach którego niweluje ból, szczypanie i zaczerwienienia brodawek oraz ich okolic. Wnika do głębokich struktur skóry, intensywnie ją nawilżając.
Sposób użycia: Wmasuj odrobinę kosmetyku w obolałe brodawki i skórę wokół nich. Pozostaw do naturalnego wchłonięcia. Nie trzeba jej usuwać przed karmieniem piersią.
- Lansinoh HPA Lanolin — w 100% naturalny produkt, który pomaga łagodzić ból, chroni przed pękaniem i podrażnieniem brodawek. Nie zawiera dodatków, konserwantów i sztucznych barwników ani parabenów. Jest bezpieczna dla dziecka i hypoalergiczna.
Sposób użycia: delikatnie nakładać ilość wielkości ziarnka grochu na brodawkę i otoczkę. Po tym czasie maść nie musi być ponownie zmywana przed karmieniem piersią
- Medela Purelan, maść lanolinowa — maść 100% naturalna i bezpieczna dla dziecka, przynosi szybką ulgę w bólu i koi suchą skórę.
Sposób użycia — stosować raz lub kilka razy dziennie w zależności od potrzeb, nie trzeba jej usuwać przed karmieniem piersią.
- ZIAJA Mamma Mia, lano-maść — naturalny produkt w 100% wysokooczyszczonej lanoliny. Łagodzi podrażnienia brodawek sutkowych, skutecznie nawilża, natłuszcza i zmiękcza naskórek. Nie zawiera konserwantów, substancji zapachowych i barwników
Sposób użycia: stosować raz lub kilka razy dziennie w zależności od potrzeb, nie trzeba jej usuwać przed karmieniem piersią.
Inne maści na brodawki
- Ziołolek Limonag — maść — polecana jest do pielęgnacji skóry od pierwszych dni życia. Natłuszcza i nawilża skórę, zmniejszając jej suchość i złuszczanie. Wielonasycone egzogenne kwasy tłuszczowe zawarte w preparacie normalizują funkcje skóry i przyspieszają jej regenerację.
Skład: 100 g maści zawiera: substancję czynną: olej lniany pierwszego tłoczenia z Linum usitatissimum L., semen (nasienie lnu zwyczajnego), (3:1) — 20 g, substancje pomocnicze: lanolina bezwodna, wazelina biała.
Sposób użycia: lekko rozprowadzić cienką warstwę maści bezpośrednio na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry. Zmyć przed karmieniem piersią.
- Malantan maść — to preparat do stosowania przy niewielkich zapaleniach brodawek sutkowych, otarciach, pęknięciach skóry sutków w okresie karmienia piersią, a także do pielęgnacji brodawek sutkowych przed porodem i w okresie karmienia piersią.
W swoim składzie zawiera bezpieczną substancję czynną, glukozę, która zależności od stężenia wykazuje działanie hamujące na rozwój bakterii lub bakteriobójcze. Wysokoprocentowy roztwór glukozy zawarty w maści Maltan działa hamująco na rozwój bakterii i bakteriobójczo, a jednocześnie przeciwzapalnie. Dodatkowo Przy zastosowaniu preparatu stwierdzono lekki efekt znieczulający.
Skład: 100 g maści zawiera: substancję czynną — glukozę jednowodną 30 g, co odpowiada 27,3 g bezwodnej glukozy oraz substancje pomocnicze: wodę destylowaną, wazelinę białą, parafinę płynną, parafinę stałą, mono- i dioleinian giicerolu (Arlacel 186).
Sposób użycia: lekko rozprowadzić cienką warstwę maści bezpośrednio na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry. Zmyć przed karmieniem piersią.
Poranione brodawki — czy można karmić piersią?
Można karmić piersią, mając poranione brodawki, ale ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu zarządzania bólem i przyspieszenia procesu gojenia się. Karmienie piersią z poranionymi brodawkami może być bolesne i wymaga pewnych działań, aby zminimalizować dyskomfort i zapobiec ewentualnym infekcjom.
Jak karmić przy poranionych brodawkach?
Oto kilka porad:
- Pozycja do karmienia: Wybierz odpowiednią pozycję do karmienia, która minimalizuje tarcie i nacisk na poranione brodawki.
- Konsultacja z doradcą laktacyjnym: Jeśli masz problemy z karmieniem piersią ze względu na poranione brodawki, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Specjalista ten może pomóc w dostosowaniu pozycji i techniki karmienia, aby zminimalizować dyskomfort.
- Leczenie poranionych brodawek: Stosuj odpowiednie środki zaradcze, które pomogą w gojeniu się poranionych brodawek. Możesz używać specjalnych kremów nawilżających do brodawek, które nie zawierają szkodliwych substancji dla niemowlęcia. Upewnij się, że kremy te są bezpieczne do stosowania podczas karmienia piersią i konsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym, jeśli masz wątpliwości.
- Przerwy między karmieniami: Daj brodawkom czas na odpoczynek między karmieniami. Jeśli to możliwe, zmieniaj pozycje przy karmieniu, aby uniknąć nadmiernego obciążenia jednej brodawki.
- Karmienie od strony, która jest mniej poraniona: Jeśli masz jedną brodawkę bardziej poranioną niż drugą, możesz rozważyć częstsze karmienie od strony, która jest mniej bolesna, aby umożliwić bardziej poranionej brodawce regenerację.
- Zapobieganie dalszym uszkodzeniom: Upewnij się, że dziecko chwyta brodawkę prawidłowo. Jeśli masz wątpliwości co do techniki chwytu, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym.
- Zachowaj higienę: Dbaj o higienę brodawek i unikaj stosowania produktów, które mogą podrażniać lub zakażać ranę.
Podsumowanie
Maści i kremy pielęgnacyjne nie stosuje się na zakażone rany brodawek, ponieważ nie działają na drobnoustroje patogenne. Należy również pamiętać, że skuteczność preparatów w leczeniu ran brodawek nie została jednoznacznie potwierdzona. Niektóre maści czy kremy mogą wywoływać uczulenia lub czopować ujścia gruczołów Montgomery’ego.