, ,

Skuteczna maść na kaszaki – jaką warto wybrać?

SPIS TREŚCI

    Jak wygląda kaszak?

    Kaszaki są zmianami skórnymi  najczęściej zlokalizowanymi w obrębie twarzy, szyi czy tułowia. Z reguły nie są groźne dla zdrowia, ale mogą być przyczyną dyskomfortu. Dlaczego powstają kaszaki? W jaki sposób się ich pozbyć? Czy to bezpieczne?

    Co to jest kaszak?

    Kaszak (łac. athaeroma), znany również pod nazwami torbiel łojowa i cysta naskórkowa, jest torbielą powstającą w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych, najczęściej w rejonie twarzy, szyi czy tułowia. Kaszak pod skórą jest efektem zaczopowania ujścia mieszka włosowego i gromadzenia się tam złuszczonego naskórka i łoju. Zdecydowanie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Częściej pojawia się również u młodzieży i osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Najczęściej są to niegroźne zmiany skórne, aczkolwiek niekiedy poddaje się je badaniu histopatologicznemu, w szczególności jeżeli są duże i pomimo usunięcia nawracają. Występują dwa rodzaje kaszaków. Kaszak rzekomy powstaje w wyniku nieprawidłowej higieny, gruczoł łojowy czopuje się i dochodzi do powstania kaszaka. Drugim rodzajem jest kaszak prawdziwy, który ma podłoże genetyczne [1,2].

    Jak wygląda kaszak?

    Kaszaki mają od kilku mm do nawet kilku cm średnicy. Mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Jest to wypukłość na skórze wypełniona masą łojową i rogową (białą i żółtą, płynną lub półpłynną treścią), jednak zwykle nie różni się kolorem od skóry. Na guzku często znajduje się czarna kropka będąca w rzeczywistości zapchanym mieszkiem włosowym. Sam guzek może być zarówno twardy, jak i miękki w dotyku. Najczęściej można je spotkać w okolicy twarzy, na głowie, szyi, powiece dolnej i górnej oka, za uchem, na karku, na wardze sromowej, mosznie czy pachwinach [1,2].

    Dlaczego powstają kaszaki?

    • nieodpowiednia higiena osobista, w szczególności miejsc owłosionych;
    • stosowanie złej jakości lub źle dobranych kosmetyków;
    • częste opalanie się;
    • zaburzenia pracy gruczołów łojowych;
    • problemy z prawidłową gospodarką hormonalną;
    • wirus HPV [2].

    Czy kaszak jest niebezpieczny?

    Gdy zaobserwuje się na skórze wszelkiego rodzaju podejrzane grudki, torbiele czy narośla, powinno się je każdorazowo skonsultować z dermatologiem. O ile kaszaki są z reguły niegroźne, to samemu łatwo je pomylić z innymi podobnymi naroślami jak np.

    • tłuszczakiem-łagodny nowotwór tkanki łącznej,
    • prosakiem-mała grudka najczęściej zlokalizowana w okolicach oczu,
    • ropieniem- infekcja bakteryjna w tkankach miękkich,
    • nerwowłókniakiem-łagodny nowotwór utworzony z osłonek nerwów obwodowych. Kaszaki, szczególnie w okolicy miejsc intymnych, mogą nawet powodować ból podczas chodzenia. Z kolei będące w okolicach włosów mogą prowadzić np. podczas czesania do podrażnienia i uszkodzenia skóry, co może prowadzić do infekcji [1].

    Jak zapobiec powstaniu kaszaków?

    Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Stosowanie peelingów, które umożliwiają usuwanie złuszczających się komórek skóry. Peeling zmniejsza ryzyko zaczopowania gruczołów łojowych i pomaga utrzymać drożność kanalików gruczołów łojowych. Pielęgnacja ciała jest w szczególności ważna w przypadku osób mających skórę ze skłonnością do przetłuszczania się [3].

    Jak usunąć kaszak?

    W przypadku bardzo drobnych krostek na skórze mogą one nawet zniknąć samoistnie lub pod wpływem nacisku. Nie da się jednak przewidzieć, czy kaszak sam zniknie, czy będzie stale rosnąć i zwiększać swoje rozmiary. W pierwszym przypadku gruczoł łojowy oczyści się, rana zagoi i nie pozostanie żaden ślad. Dlatego w przypadku małych zmian, które nie przeszkadzają pacjentowi, lekarz może zalecić obserwację cysty. W usunięciu drobnych cyst skórnych pomocne są również zabiegi takie jak laseroterapia i krioterapia. Jednakże w przypadku większych torbieli konieczny może być zabieg chirurgiczny [3].

    Kaszak — wyciskanie

    Należy pamiętać, że lekarze kategorycznie odradzają samodzielnego wyciskania, nakłuwania czy rozdrapywania kaszaków. W trakcie takich zabiegów może dojść w tych miejscach do zakażenia czy powstania blizn. W przypadku nadkażenia taka zmiana staje się bolesna, zaczerwieniona, zaczyna rozwijać się stan zapalny. Lekarze radzą, żeby nie tylko nie wyciskać, ale również jak najmniej dotykać zmiany [3].

    Maść na kaszaki czy napar?

    Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą pozbycia się kaszaków (szczególnie tych większych) jest zabieg chirurgiczny. W przypadku niewielkich zmian istnieje duża szansa, że znikną samoistnie. Można wspomóc ten proces, stosując okłady lub maści.

    Czy jest jakaś skuteczna maść na kaszaki? Najlepsze będą preparaty o właściwościach wysuszających. Z tego względu użyć można niedrogiej i powszechnie dostępnej maści cynkowej, która ma również właściwości antyseptyczne i ściągające. Pomocna może być również maść ichtiolowa, która jest stosowana na wypryski, czyraki czy trądzik. Wykazuje ona działanie bakteriostatyczne i ułatwia pozbycie się ropy z miejsca jej występowania. Można również zastosować maści zawierające antybiotyk takie jak Maxibiotic czy Tribiotic. Nie pomogą one bezpośrednio, ale mogą zapobiec nadkażeniu.

    Spróbować można również okładów z naparu ze skrzypu polnego. Taki napar sporządza się z 4 dużych łyżek ziela skrzypu, które następnie gotuje się w dwóch szklankach wody przez ok.5 min. Przygotowany w ten sposób płyn nakłada się na skórę po przestudzeniu, za pomocą waty. Należy jednak pamiętać,  że te metody nie powinny zastąpić wizyty u dermatologa, który może zalecić inny typ leczenia [3].

    Co warto stosować na kaszaki?

    Kaszaki są niegroźnymi zmianami skórnymi, które mogą same zniknąć lub rozwinąć się do dosyć pokaźnych rozmiarów. W zależności od ich umiejscowienia mogą stanowić nie tylko problem estetyczny, ale wręcz powodować dyskomfort. Z tego względu wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Nie powinno się jednak robić tego samodzielnie. Ich wyciskanie może doprowadzić do zakażenia tego miejsca i stanowić poważniejszy problem, niż sam kaszak. Dlatego najlepiej udać się do dermatologa, który zaplanuję leczenie. Największe kaszaki, mające po kilka centymetrów średnicy, usuwa się chirurgicznie.

    Bibliografia

    1. Zuber, Thomas J. „Minimal excision technique for epidermoid (sebaceous) cysts.” American family physician 65.7 (2002): 1409.
    2. Klin, Baruch, and Haim Ashkenazi. „Sebaceous cyst excision with minimal surgery.” American family physician 41.6 (1990): 1746-1748.
    3. Moore, R. Brian, et al. „What’s the best treatment for sebaceous cysts?.” (2007).

    Omawiane substancje

    • Ichtiol

      Ichtiol to substancja pochodzenia naturalnego, stosowana w leczeniu chorób skóry i układu oddechowego. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
      syntetyczne
    • Tlenek cynku

      Tlenek cynku to biały proszek o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowany w kosmetykach i lekach przeciwtrądzikowych.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .