,

Czy lizyna pomaga na opryszczkę?

SPIS TREŚCI

    Lizyna – właściwości, działanie, skutki uboczne

    Do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego potrzeba wielu składników, jednak nie wszystkie może on sam wyprodukować. Jednym z takich przykładów jest lizyna. Co to jest lizyna i dlaczego jest nam potrzebna? Czy lizynę stosuje się w leczeniu pewnych dolegliwości, np. opryszczki? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

    Co to jest lizyna?

    Lizyna to aminokwas egzogenny człowieka. Oznacza to, że nie mamy możliwości jego produkcji, dlatego musimy dostarczać go z zewnątrz. Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, jednak przy niedoborach lub innych wskazaniach możemy przyjmować lizynę także z suplementów diety [1].

    Jakie są właściwości lizyny?

    Lizyna jako aminokwas bierze udział w syntezie różnego rodzaju białek – w tym budulcowych. Jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, a także jego regeneracji. Lizyna to związek, który wchodzi w skład licznych etapów przemian biochemicznych. Jest niezbędna do powstawania, np. karnityny [1].

    Lizyna jest niezbędna do prawidłowej produkcji przeciwciał, hormonów i enzymów. Odgrywa kluczowe znaczenie w syntezie kolagenu razem z witaminą C. Z tego względu niedobory lizyny działają na zaburzenia związane ze stanem skóry, włosów i paznokci. Pacjenci mogą skarżyć się na wypadające włosy, kruche i łamliwe paznokcie, tendencję do powstawania zmarszczek (głównie mimicznych) lub trudności w gojeniu ran [2].

    Niedobór lizyny — co powoduje?

    Zaburzenia w ilości lizyny mogą prowadzić do osłabienia odporności, zmęczenia, apatii i braku apetytu. Niedobory lizyny najczęściej wynikają z zaburzeń odżywiania i nieprawidłowej diety, co jeszcze bardziej potęguje problemy. Jest to szczególnie niebezpieczne u dzieci, bo prowadzi do zaburzeń  wzrostu, gdyż niedobory lizyny zaburzają wchłanianie wapnia w jelitach.

    Jakie są skutki niedoboru lizyny?

    Lizyna i opryszczka – czy pomaga?

    Opryszczka wargowa lub narządów płciowych spowodowana jest aktywność wirusa HSV (Herpes simplex virus). Najczęściej opryszczka nie jest groźnym schorzeniem, jednak skutecznie może uprzykrzyć nam życie, ze względu np. na pojawiający się ból, świąd i pieczenie w okolicy warg.

    Badania wykazały, że proteiny bogate w argininę są niezbędne do reprodukcji wirusa HSV natomiast lizyna i jej kompleksy bardzo mocno ograniczają ten proces. Z tego względu można by twierdzić, że lizyna faktycznie pomaga na opryszczkę. Czy tak jest w rzeczywistości [3]?

    Generalnie można stwierdzić, że lizyna faktycznie pomaga w walce z opryszczką. Pacjenci, którzy stosowali zwiększoną podaż lizyny, radziej doświadczali nawrotów opryszczki, a jeśli się pojawiła, to była łagodniejsza i szybciej znikała [3].

    Najlepsze efekty przynosiło przyjmowanie lizyny w ilości 3 gramów na dobę przez okres 6 miesięcy. Mniejsze ilości przynosiły słabsze rezultaty. Spożywanie poniżej 1 grama lizyny dziennie nie przynosiło efektów. Przy mniejszej podaży lizyny obserwowane lepsze efekty, jeśli pacjent stosował dietę ubogą w argininę [3].

    Ile przyjmować lizyny?

    Ile powinniśmy przyjmować lizyny, aby nie doprowadzić do jej niedoborów? Czy lizyna dla dzieci jest bezpieczna?

    Jeśli ktoś stosuje zdrową i zbilansowaną dietę, spożywa mięso, nabiał i produkty roślinne, to niedobór lizyny jest mało prawdopodobny. Lizyna w dużych ilościach występuje w mięsie zwierzęcym, rybach, nabiale i jajkach.

    Poniżej przedstawiamy zalecenia dotyczące dziennego spożycia lizyny u dzieci i dorosłych.

    Tabela 1. Zalecane dobowe spożycie lizyny u dorosłych i dzieci [1,4].

    Wiek Ilość spożycia na dobę
    Dorośli Od 12 do 45 mg na kilogram masy ciała.
    Dzieci w wieku szkolnym Od 35 do 58 mg na kilogram masy ciała.

    Ogólnie to nie ma większych różnic między zalecanym dziennym spożyciem lizyny u dzieci i dorosłych. Dzieci mogą przyjmować jej większe ilości ze względu na zapotrzebowanie z powodu wzrostu.

    Istnieje bardzo dużo preparatów z lizyną w aptekach. Najczęściej są one w postaci proszku lub kapsułek. Lizynę najlepiej przyjmować w okolicach międzyposiłkowych w ilości do 3 g na dobę. Dawkę dobową można podzielić na 2 lub 3 dawki.

    Jakie są skutki uboczne lizyny?

    Jeśli ktoś jest uczulony na lizynę, to może doświadczyć reakcji alergicznej z wysypką, obrzękiem błon śluzowych nosa, oczu i ust oraz zaburzeniami oddychania.

    Lizyna jest stosunkowo bezpiecznym związkiem, a najczęstsze zgłaszanie skutki uboczne lizyny to bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka.

    Nadmierne przyjmowanie lizyny przez długi czas może mieć jednak niebezpieczne skutki uboczne. Prowadzi to do zwiększonej absorpcji wapnia, co może skutkować hiperkalcemią. Pojawiały się także doniesienia o zaburzenia funkcjonowania nerek w tym niewydolności i zapaleniu.

    Bibliografia

    1. D. Tomé i C. Bos, „Lysine Requirement through the Human Life Cycle12”, J. Nutr., t. 137, nr 6, s. 1642S-1645S, cze. 2007, doi: 10.1093/jn/137.6.1642S.
    2. M. Yamauchi i M. Sricholpech, „Lysine post-translational modifications of collagen”, Essays Biochem., t. 52, s. 113–133, 2012, doi: 10.1042/bse0520113.
    3. V. J. Mailoo i S. Rampes, „Lysine for Herpes Simplex Prophylaxis: A Review of the Evidence”, Integr. Med. Clin. J., t. 16, nr 3, s. 42–46, cze. 2017.
    4. R. Elango, M. A. Humayun, R. O. Ball, i P. B. Pencharz, „Lysine requirement of healthy school-age children determined by the indicator amino acid oxidation method2”, Am. J. Clin. Nutr., t. 86, nr 2, s. 360–365, sie. 2007, doi: 10.1093/ajcn/86.2.360.

    Omawiane substancje

    • L-Lizyna

      L-Lizyna to aminokwas, który jest wykorzystywany w medycynie jako suplement diety lub lek w leczeniu chorób wirusowych i opryszczki.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Opryszczka wargowa

      Opryszczka wargowa to choroba wywołana przez wirusa Herpes simplex, charakteryzująca się powstawaniem pęcherzyków na wargach i skórze wokół ust. Jest to choroba zakaźna i bardzo powszechna.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .