Co to jest lipodemia?

SPIS TREŚCI

    Jak wyleczyć lipodemię?

    Lipodemia dla kobiet dotkniętych tą chorobą jest bolesnym doświadczeniem. Obrzęk tłuszczowy związany z niewłaściwym rozmieszczeniem tłuszczu jest bardzo rzadkim zaburzeniem, które niezrównanie trudno zdiagnozować. Osoby dotknięte tą chorobą często uważane są za „grube” lub niewystarczająco zdyscyplinowane. Kobiety często czują się ograniczone przez lipodemię, żyją w niepewności, i zbyt późno podejmują decyzję o leczeniu. Ważne jest,…

    Czym jest lipodemia?

    Lipodemia (ang. lipedemia, inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”), choroba postępująca, która dotyka ponad 10% kobiet na świecie. Cechą obrzęku lipidowego jest to, że produkowana tkanka tłuszczowa powiązana z obrzękiem nie podlega spalaniu, niezależnie od intensywności treningu, czy prowadzonej diety. Oprócz nabrzmienia w określonych partiach ciała występują również bóle stawów. W zaawansowanych stadiach choroby ograniczone zostaje również wykonywanie ruchów. Wiele kobiet zmagających się z lipodemią ma problemy o podłożu psychicznym, które nasilają się z upływem czasu i postępujących zmian chorobowych.

    Jakie są przyczyny lipidemii?

    Niestety, przyczyny lipodemii nie są do końca jasne. Na jej rozwój może wpływać wiele czynników takich jak:

    • uwarunkowania genetyczne,
    • zmiany w gospodarce hormonalnej (okres dojrzewania, ciąża, menopauza, usuniecie macicy lub jajników),
    • skutek traumatycznego przeżycia (gwałt lub inne straszne wydarzenia).

    Jakie są objawy lipodemii?

    Lipodemii towarzyszą następujące objawy:

    • zmiany w tkance podskórnej,
    • uczucie napięcia i ucisku,
    • wgłębienia i wgniecenia w tkance tłuszczowej,
    • bóle,
    • większa objętość nóg,
    • zwyrodnienia pod skórą,
    • siniaki,
    • uczucie ciężkości,
    • otwarte rany.

    Jak wygląda początek lipodemii? Poznaj stadia choroby

    Pierwsze stadium choroby: pojawiają się zmiany na ciele w postaci skórki pomarańczowej. Zwykle tkanki ciała są jeszcze miękkie i gładkie. Zgrubieniu ulega tkanka podskórna i pojawiają się pierwsze optyczne zmiany takie jak wgłębienia i pierwsze wgniecenia na udach. Towarzyszą też obrzęki w miejscach dotkniętych chorobą.

    Drugie stadium choroby: wiąże się z twardnieniem skóry, wyraźnym tworzeniem się obrzęków tłuszczowych i wgłębieniami w ciele, które stają się zauważalne gołym okiem. Zmniejsza się fizyczna wytrzymałość organizmu. Wykonywanie codziennych czynności często powoduje nadmierny wysiłek.

    Trzecie stadium choroby: objawia się dużym postępem choroby, pojawiają się obszerniejsze obrzęki, nierówności i zmiany na ciele, zauważalną sporą deformacją. Występują ograniczenia w przemieszczaniu się, pojawiają się zwyrodnienia i stwardnienia w tkankach. Kobietom na tym etapie towarzyszy ogromny ból. Powiększone nogi prowadzą do powstania otarć po wewnętrznej stronie ud, mogą tam się pojawić również otwarte rany.

    Czy istnieją leki na lipodemię?

    Zaburzenie w rozmieszczeniu tkanki i jej nadmiaru wywołany lipodemią nie poddaje się dietom i aktywności fizycznej. Obecnie nie są znane także żadne leki czy zioła likwidujące rozrost tkanki tłuszczowej.

    Leczenie lipodemii.

    Jak wyleczyć lipodemię?

    Określenie stopnia zaawansowania choroby jest kluczowe dla doboru najlepszej formy leczenia i dopasowania jej do potrzeb chorej kobiety. Terapia obrzęku tłuszczowego opiera się na leczeniu zarówno zachowawczym, jak i zabiegowym. Do leczenia zachowawczego zaliczamy: terapię kompresyjną, manualny drenaż limfatyczny, fizjoterapię, zwiększenie aktywności ruchowej. Gdy metody leczenia zachowawczego nie przynoszą zadowalających efektów, należy rozważyć zastosowanie leczenia inwazyjnego obrzęku tłuszczowego, czyli liposukcji.

    Terapia kompresyjna

    Opiera się na noszeniu specjalnej indywidualnie dopasowanej bielizny i odzieży uciskowej. Kobiety cierpiące na lipodemię nie powinny kupować gotowych pończoch. Przy wyborze odpowiednich pończoch ważna jest nie tylko wiedza na temat właściwego rozmiaru, ale również stopni ucisku. Dostępne są cztery klasy uciskowe. To zwykle lekarz przepisuje odpowiednią klasę ucisku. Pończochy uciskowe i drenaże powinny złagodzić bóle, przeciwdziałają  powiększaniu się dużych obrzęków. Ponadto poprawiają przepływ krwi, co przyczynia się do lepszego ukrwienia, które pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie i zdrowie. Noszenie pończoch sprawia, że limfa nie ulega tak szybko zastaniu i dlatego nogi nie powiększają swojej objętości we wzmożonym tempie. Terapia kompensacyjna również zapobiega dalszemu rozwojowi choroby.

    Manualny drenaż limfatyczny

    Zwykle wykonywany przez wyszkolonego fizjoterapeutę, masażystę lub lekarza. Regularne stosowane masaże przynoszą efekt leczniczy i ulgę pacjentce w bólu zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby. Poprawiają one i usprawniają przepływ zalegającej w tkankach chłonki i zmniejszają obrzęk limfatyczny kończyn dolnych, przez co redukują napięcie tkanek i ból. Tylko odpowiednio przeszkoleni fachowcy wiedzą, jaki rodzaj ucisku zastosować w przypadku tkanek dotkniętych obrzękiem tłuszczowym.

    Fizjoterapia

    To nieinwazyjna metoda leczenia, którą stosuje się zazwyczaj w połączeniu z drenażem limfatycznym i używaniem pończoch kompresyjnych. Fizjoterapia przyczynia się do zwiększenia zakresu ruchu. Zmagające się z chorobą kobiety uczą się, jakie ruchy są dozwolone w przypadku ich dolegliwości. Regularny ruch pomaga zachować sprawność i hamuje rozwój choroby.

    Aktywność ruchowa

    Zwiększenie aktywności fizycznej może spowolnić rozwój choroby i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie chorej, jak i na przepływ chłonki. Kobiety chorujące na lipodemię muszą uwzględnić kilka aspektów, uprawiając sport:

    • uprawianie wybranej dyscypliny sportu nie może mieć szkodliwego wpływu na tkanki ciała,
    • wybrane ćwiczenia nie mogą obciążać stawów kończyn dolnych,
    • należy trenować niezbyt intensywnie, lecz regularnie,
    • należy zakładać odpowiedni strój,
    • na pierwszym planie powinien znaleźć się trening wytrzymałościowy,
    •  należy regularnie kontrolować swoją wagę.

    Szczególnie poleca się pływanie, jogę, jazdę na rowerze oraz spacery.

    Liposukcja

    Jest zabiegiem operacyjnym, który ma na celu zmniejszenie depozytów tłuszczowych lub całkowite ich usunięcie. Jest to najbardziej efektywna metoda, która likwiduje objawy lipodemii, takie jak ból nóg, tkliwość skóry, a także znacząco pomaga poprawić jakość życia kobiet poprzez spektakularne efekty estetyczne. Procedura odbywa się w technice znieczulenia miejscowego i nie wymaga hospitalizacji. Odsysanie tkanki tłuszczowej jest zazwyczaj zabiegiem jednorazowym. Czasem istnieje konieczność podzielenia zabiegu na etapy, o czym decyduje m.in. objętość tkanki tłuszczowej. Nie mniej trzeba brać pod uwagę duże prawdopodobieństwo odtworzenia tkanki tłuszczowej, co stwarza konieczność powtórzenia zabiegu, jednak jest to oddalone przeważnie o kilka, kilkanaście lat.

    Podsumowanie

    Lipodemia to choroba nieuleczalna. Nie można pozbyć się jej ani poprzez metody terapeutyczne, ani zabiegi operacyjne. Na szczęście można tę chorobę zahamować, dlatego warto zacząć kuracje i wybrać metody leczenia najszybciej jak tylko rozpoczną się pierwsze objawy lipodemii. Fakt, że lipodemia jest chorobą nieuleczalną, może być bardzo obciążający psychicznie dla osób, które na nią cierpią.

    Jeśli lipodemia stanowi obciążenie psychiczne, warto zasięgnąć porady psychologicznej. Ważne jest, aby otwarcie mówić o swoim samopoczuciu, opisać swoich dolegliwości, obawy. Warto porozmawiać też z innymi osobami, które borykają się z tym samym problemem. Istnieją grupy np. na Facebooku, gdzie można dołączyć, by poszukać wsparcia. Kluczowa jest praca nad własnym nastawieniem. Bez odpowiedniej motywacji nie osiągniemy założonych celów, dlatego warto utrzymywać ją na odpowiednim poziomie i stworzyć zarówno fizyczną jak i mentalną bazę niezbędną do walki z tą chorobą.

    Bibliografia

    1. Eschecke Frederike „Lipodemia”;Wydawnictwo: Vital; Białystok 2021.
    2. Domagalska M. „Wpływ liposukcji ultradźwiękowej na redukcję cellulitu. Dieta jako element terapii”.Aesth Cosmetol Med. 2021;10(3):157-166.
    3. Kiciak A. „Zabiegi chirurgiczne wspomagające i zastępujące odchudzanie”. Kosmos problem nauk biologicznych: (59)2010: 413-419.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .