Czym są lifestyle drugs?

SPIS TREŚCI

    Lifestyle drugs — leki związane ze stylem życia

    Poprawa jakości życia pacjenta oraz jego subiektywnej oceny odnośnie samopoczucia i zdrowia od zawsze była głównym przedmiotem zainteresowania medycyny i farmacji. Rozwój tych dziedzin przyczynił się do odkrycia szeregu nowych substancji leczniczych, z których obecnie korzystamy. Wielu z nas poszukuje odpowiedzi na każdy błahy problem zdrowotny w pigułce, a sam „styl życia” stał się przedmiotem…

    Czym są lifestyle drugs?    

    Z terminem tym nie wiąże się żadna precyzyjna definicja ani kryteria pozwalające na wyodrębnienie określonej grupy leków. Jako „lifestyle drugs” określa się szereg substancji, których użycie nie wiąże się bezpośrednio z problemami zdrowotnymi. Ich zastosowanie ma na celu poprawę wyglądu, zdolności fizycznych, a także psychicznych (substancje uzależniające). W dziedzinie farmakologii i bioetyki toczą się liczne dyskusje na temat zasadności opracowywania takich leków. Pojęcia „lifestyle drugs” nie możemy wiązać z dziedziną medycyny, jaką jest medycyna stylu życia. Dziedzina ta określa wpływ stylu życia na zdrowie. Podpowiada jak wykorzystać metody niefarmakologiczne w leczeniu chorób cywilizacyjnych np. ćwiczenia fizyczne w cukrzycy, kontrola masy ciała w otyłości [1-3].

    Lifestyle drugs — przykłady leków 

    Alkohol uznawany jest za jedną z najstarszych substancji związanych ze stylem życia. Atropina (ze względu na zdolność do rozszerzania źrenic) znalazła zastosowanie jako środek upiększający. Natomiast pierwsze wzmianki o kokainie używanej przez Indian w Ameryce Południowej odnajdziemy w zapiskach Garcilaso de la Vega z 1609 roku. Wspominał on, że „zaspokaja głodnych, dodaje siły zmęczonym i wyczerpanym, a nieszczęśliwym pozwala zapomnieć o smutkach” [2]. Dopiero w 1884 roku kokaina została użyta jako pierwszy środek znieczulenia miejscowego. Wykorzystał ją Karl Koller, przyjaciel Zygmunta Freuda do znieczulenia rogówki oka [3]. Niestety dziś w dużej mierze powraca do stylu życia nie jako lek, a podstawa nielegalnego, wielomilionowego międzynarodowego przemysłu narkotykowego. Jednak punktem zwrotnym w erze nowoczesnych „lifestyle drugs” było odkrycie cytrynianu sildenafilu, czyli popularnej Viagry [1-3].

    Do typowych przykładów leków używanych jako „lifestyle drugs” należą: 

    1. MINOKSYDYL — lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jego miejscowe aplikacje wykorzystuje się w leczeniu łysienia typu męskiego.
    2. METYLOFENIDAT — lek stosowany u dzieci w leczeniu zespołu nadpobudliwości (ADHD). Jego działanie ma na celu zwiększenie zdolności skupienia uwagi. Lek zyskał popularność jako środek wspomagający możliwości poznawcze.
    3. SILDENAFIL — wykorzystanie leku do zwiększenia potencji w sytuacji pełnego zdrowia, zamiast leczniczo w zaburzeniach erekcji.
    4. ORLISTAT — lek hamujący wchłanianie tłuszczów. Został wykorzystany do redukcji masy ciała u osób, u których niewymagane jest jego zastosowanie ze względu na brak otyłości.
    5. TOKSYNA BOTULINOWA — wykorzystanie substancji do celów kosmetycznych (zmarszczki, zmiany starzeniowe), zamiast w celach leczniczych, jak np. zniesienie przykurczy mięśni [1-3]. 

    Zagrożenia wynikające ze stosowania leków związanych ze stylem życia

    We współczesnym świecie wiele osób poszukuje bardzo uproszczonego podejścia do wielu kwestii, w tym do kwestii zdrowia. Większość ludzi jest niestety skłonna zaakceptować pigułkę jako odpowiedź na wszystkie życiowe problemy. Rosnący popyt na „lifestyle drugs” jest wynikiem reklamy (dostępnej w mediach 24 h/dobę), interesu przemysłu farmaceutycznego oraz niepewności współczesnego człowieka. Konsekwencje, jakie wiążą się z sugerowaniem wskazań i sprzedażą niektórych z tych produktów bez recepty mogą być rożnorodne. Z biegiem czasu leki mogą stać się środkami powszechnie stosowanymi i nadużywanymi [1,2] (czytaj także: 5 popularnych leków OTC, które powodują uzależnienie).

    Bibliografia

    1. D. Gilbert, T. Walley, B. New. „Lifestyle medicines”. [Online]. Available: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1119073/. [Accessed: 5- Mar-2021].
    2. S.Z. Rahman, V. Gupta, A.Sukhlecha, Y.Khunte. „Lifestyle drugs: Concept and impact on society”.[Online].Available: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3013560/.[Accessed: 5- Mar-2021].
    3. R. Korbut, R. Olszanecki, P.Wołkow, J. Jawień. „Farmakologia”. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2018: 45, 610-611

    Omawiane substancje

    • Metylfenidat

      Metylfenidat jest substancją psychoaktywną stosowaną w leczeniu ADHD. Metylfenidat działa poprzez zwiększenie stężenia neuroprzekaźników w mózgu, co poprawia koncentrację i uwagę.
      syntetyczne
    • Minoksydyl

      Minoksydyl jest lekiem stosowanym w leczeniu łysienia androgenowego. Minoksydyl działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry głowy, co zwiększa przepływ krwi i pobudza wzrost włosów.
      syntetyczne
    • Orlistat

      Orlistat jest lekiem stosowanym w leczeniu otyłości. Działa poprzez hamowanie wchłaniania tłuszczów z pożywienia.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .