Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Leki sieroce — leczenie chorób rzadkich | leki.pl

Czym są leki sieroce?

SPIS TREŚCI

    Leki sieroce — leczenie chorób rzadkich

    Mianem chorób rzadkich określamy choroby, których częstotliwość występowania w populacji wynosi 5 przypadków na 10 tysięcy osób. Ze względu na poznanie jednostek chorobowych, których częstotliwość występowania jest jeszcze niższa, wprowadzono również definicję chorób ultrarzadkich. Określenie to dotyczy jednostek chorobowych, na które cierpi nie więcej niż 1 osoba na 50 tysięcy osób. Definicje te zostały określone…

    Czym są leki sieroce?

    Określenie „leki sieroce” dotyczy preparatów wykorzystywanych w leczeniu przyczynowym chorób rzadkich. Swoją nazwę zawdzięczają wieloletniemu, bardzo małemu zainteresowaniu ze strony koncernów farmaceutycznych. Leki tworzone z myślą o chorobach rzadkich powstają dla małych populacji chorych. Z tego powodu firmy farmaceutyczne zmagają się z wieloma trudnościami. Są nimi zarówno wysokie koszty podnoszone na etapie badań klinicznych jak i udowodnienie skuteczności leczenia. Ogromny problem stanowi często również bardzo wysoki koszt terapii poniesionej przez pacjenta. Wiele z nich nie jest refundowanych, a większość schorzeń rzadkich wymaga stosowania leków przez całe życie [1,4]. 

    Choroby rzadkie

    Europejska definicja choroby rzadkiej powstała w związku z pracami podejmowanymi przez organy Unii Europejskiej. Ich celem było zapewnienie pacjentom możliwości dostępu do terapii „lekami sierocymi”. Specyfika schorzeń oraz wynikająca z nich niska rentowność terapii, bez dodatkowego programu wsparcia uniemożliwiłaby pacjentom dostęp do tego typu leków. Do chorób rzadkich w 80% zalicza się schorzenia, których podłoże stanowią znane defekty genetyczne. W pozostałych przypadkach etiologia może dotyczyć infekcji wirusowych bądź bakteryjnych, czynników alergicznych i środowiskowych jak również czynników o charakterze degeneracyjnym i związanym z podziałem komórek. Mimo iż większość przypadków chorób rzadkich (ok. 75%) diagnozowanych jest w wieku dziecięcym, to problem ten zaczyna dotyczyć coraz większego odsetka osób w podeszłym wieku. Ma to związek z wydłużeniem życia i zaburzeniami funkcjonowania mechanizmów naprawczych organizmu [1,2,4] (czytaj także: Czym jest autyzm? Czy można go leczyć?).

    Dostępność terapii w Polsce i Europie

    Szacunkowo w Polsce chorobami rzadkimi dotkniętych jest ok. 2,5-3 milionów osób. Do tej pory Polska była jednym z nielicznych krajów europejskich nieposiadającym dokumentu określającego narodową strategię pomocy osobom cierpiącym na choroby rzadkie. Dodatkowo silny nacisk systemu refundacji na uzyskanie najniższej z możliwych cen leków powoduje opóźnianie decyzji wytwórców o wprowadzeniu leku na polski rynek, a co za tym idzie opóźnianiu dostępności terapii dla polskich pacjentów. Niemcy i Francja, jako dwa kraje europejskie zostały uznane przez zagranicznych klinicystów za państwa, w których dostępność do terapii chorób rzadkich jest najlepsza [1,2,4].

    Światowy Dzień Chorób Rzadkich

    28 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ten wyjątkowy dzień ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa i rządzących na codzienne troski, z jakimi borykają się chorzy. W tym roku w Polsce ten dzień był szczególnie wyjątkowy z uwagi na oczekiwania względem Planu Chorób Rzadkich mającego wejść niebawem w życie. 1 marca Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji zaprezentował trzyletni plan (2021-2023) określający zakres diagnostyki, leczenia i opieki nad osobami cierpiącymi na choroby rzadkie.

    Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich

    Plan Chorób Rzadkich zawiera 40 konkretnych zadań, których realizacja rozłożona zostanie w czasie. Do najważniejszych z nich należy:

    • stworzenie ośrodków eksperckich dla poszczególnych chorób rzadkich. Działanie to w znaczny sposób ułatwi pacjentom dotarcie do odpowiednich specjalistów. Tworzenie ośrodków w Polsce opiera się na wzorcach opracowanych przez komitet ekspertów Unii Europejskiej ds. chorób rzadkich z 2011 r. Kryteria te będą zawierały zarówno sposób wyłaniania jak i standardy funkcjonowania poszczególnych ośrodków;
    • diagnostyka ze szczególnym naciskiem na diagnostykę genetyczną. Plan określa kwestię zarówno infrastruktury jak i metodyki procesu diagnostycznego;
    • poszerzenie dostępu do leczenia z wykorzystaniem nowoczesnych opcji terapeutycznych finansowanych z Funduszu Medycznego; 
    • powstanie Polskiego Rejestru Chorób Rzadkich, mającego na celu poprawę dostępu lekarzy do informacji medycznych;
    • stworzenie paszportu dla pacjenta z chorobą rzadką (skrócony opis historii choroby pacjenta);
    • dbanie o edukację w celu poszerzenia wiedzy i świadomości dotyczącej chorób rzadkich w społeczeństwie. W tym celu zostanie utworzona specjalna platforma informacyjna zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. 

    W dalszej kolejności MZ planuje zająć się kwestią zapewnienia rehabilitacji i wsparcia psychologicznego dla chorych na choroby rzadkie [3].

    Bibliografia

    1. Choroby rzadkie dostępność terapii: przegląd rozwiązań i rekomendacje dla Polski. [Online].Available: https://www.dzp.pl/files/shares/Publikacje/Raport%20Choroby%20rzadkie%20dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87%20terpii%20przegl%C4%85d%20polskich%20rozwi%C4%85za%C5%84%20i%20rekomendacje%20dla%20Polski.pdf [Accessed:23-Apr-2021].
    2. Portal dla rzadkich chorób i leków sierocych.[Online].Available:  http://www.orpha.net/ [Accessed: 23-Apr-2021].
    3. MZ zaprezentowało Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich.[Online].Available: https://pulsmedycyny.pl [Accessed: 22-Apr-2021].
    4. R. Korbut, R. Olszanecki, P.Wołkow, J. Jawień. „Farmakologia”. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2018: 608

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .