Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Leki przeciwbólowe — czy nasze menu ma na nie wpływ? | leki.pl

Które leki przeciwbólowe powinno się stosować po jedzeniu, a które przed?

SPIS TREŚCI

    Leki przeciwbólowe — czy nasze menu ma na nie wpływ?

    Interakcje między lekami a żywnością są niedocenianie. Wielu z nas nie ma świadomości, czym takie wzajemne oddziaływania mogą skutkować. Częstokroć sceptycznie podchodzimy do problemu, póki nie zobaczymy namacalnego rezultatu. W przypadku leków przeciwbólowych o niego nie trudno — nasilony ból, który nie przechodzi po zażyciu tabletki to efekt, którego nie da się nie zauważyć. Jak…

    Na rynku jest cała rzesza leków przeciwbólowych, które można kupić bez lekarskiej recepty. Są one (zbyt) powszechnie dostępne — można je znaleźć nawet w kiosku i na stacji benzynowej (Pamiętaj! Leki tylko z apteki!). Kluczem do prawidłowej i skutecznej farmakoterapii jest znajomość pewnych mechanizmów i wzajemnych oddziaływań, dlatego tak ważne jest, by kupowanie leków OTC odbywało się pod kontrolą farmaceuty, bądź lekarza. Wszechobecność popularnych NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), czy paracetamolu pod różną postacią sprawia, że substancje te często są przyjmowane bezmyślnie. Niejednokrotnie prowadzi to do sytuacji, gdy pacjent przyjmuje te leki w nieodpowiedni sposób, oczekując pozytywnego rezultatu. Niestety to droga donikąd — na działanie leków przeciwbólowych ma wpływ szereg czynników, w tym pożywienie i poszczególne składniki naszego jadłospisu (Czytaj także: Najlepszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy).

    Paracetamol

    Paracetamol występuje m.in. w postaci tabletek doustnych (Apap, Panadol) i musujących (Efferalgan). Na podstawie aktualnych badań naukowych, nie da się jednoznacznie określić, jak żywność wpływa na wchłanianie tego leku. Istnieją doniesienia naukowe, mówiące o osłabionym wchłanianiu paracetamolu wraz z pożywieniem, jednakże nie trudno znaleźć publikacje przeczące tej tezie. Jeśli paracetamol jest stosowany przez długi czas w wielokrotnych dawkach, faktycznie istnieje niewielka szansa, że pokarm wpłynie na jego działanie. Producenci leków z paracetamolem informują, że stosowanie leku po jedzeniu zmniejsza jego skuteczność, zwłaszcza gdy jest to posiłek bogatotłuszczowy. Co ciekawe, produkty takie jak kapusta i brukselka również mogą wpływać na metabolizm paracetamolu, jednak efekt ten jest tak mały, że nie ma klinicznego znaczenia. Jak zatem powinien być stosowany paracetamol? W przypadku tego leku jest wiele wątpliwości i zawiłości, w związku z czym nie da się sformułować jednoznacznej odpowiedzi [1] (Czytaj także: Czy Apap i Paracetamol to te same leki?).

    Metamizol

    Metamizol sodowy, znany powszechnie jako Pyralgina, to lek zbliżony do paracetamolu. Można go stosować z posiłkiem lub tuż po nim, gdy chcemy ograniczyć ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka. Dane naukowe zgodnie potwierdzają, że pokarm nie wpływa na wchłanianie metamizolu [1].

    Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

    Pod skrótem NLPZ kryje się cała masa popularnych i powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Jest kilka cech wspólnych dla całej tej grupy. Otóż pokarm obecny w żołądku zmniejsza szybkość wchłaniania tych leków. Proces ten jest wydłużony w czasie, niemniej pożywienie nie wpływa na ostateczną ilość wchłoniętego leku. Mówiąc wprost, jeśli w naszym przewodzie pokarmowym znajduje się jedzenie, na efekt przeciwbólowy trzeba będzie dłużej poczekać. Co więcej, liczne badania wskazują, że stosowanie NLPZ rano charakteryzuje się znacznie wyższą biodostępnością. Jednocześnie jest to obarczone większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Przyjrzyjmy się poszczególnym NLPZ bliżej.

    Kwas acetylosalicylowy

    Kwas acetylosalicylowy występuje pod nazwami handlowymi, takimi jak m.in. Aspiryna, Polopiryna, Aspifox, Polocard. W przypadku tych leków żywność zdecydowanie opóźnia jego wchłanianie. Można je przyjmować na czczo, ale pod warunkiem, że pacjent nie posiada choroby wrzodowej — kwas acetylosalicylowy podrażnia śluzówkę żołądka. W przypadku, gdy lek jest stosowany przewlekle, należy go przyjmować wraz z posiłkiem wysokotłuszczowym. Formę dojelitową można stosować z posiłkiem lub po posiłku. Używanie jednocześnie ostrych przypraw może nasilić podrażnienie śluzówki [1,2] (Czytaj także: Astma aspirynowa a leki przeciwbólowe).

    Ibuprofen

    Ibuprom, Nurofen, Ibum — to wszystko to nazwy handlowe leków zawierających ibuprofen. Leki należy stosować po posiłkach, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego. Sam pokarm nie wpływa na wchłanianie ibuprofenu [3].

    Naproksen

    Naproksen znany jest jako Aleve, Anapran, Nalgesin, czy Naxii. Najlepiej jest przyjmować go podczas posiłku. Jednocześnie zaleca się stosowanie diety bogatej w kwasy omega-3 u pacjentów cierpiących na RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów [1,4].

    Ketoprofen

    Ketonal, Profenid, Febrofen — leki te należy przyjmować podczas posiłku, popijając przynajmniej połową szklanki wody lub mleka [5,6].

    Deksketoprofen

    Deksketoprofen znajduje się w lekach: Dexak, Ketesse. Można je przyjmować wraz z posiłkiem lub bez posiłku. W przypadku ostrego bólu zaleca się stosowanie leku na czczo, aby przyspieszyć jego działanie. W sytuacji przewlekłego leczenia należy go przyjmować z posiłkiem, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych [6,7].

    Indometacyna

    Metindol retard, zawierający indometacynę, to lek na receptę. Należy go przyjmować z posiłkiem, z mlekiem lub lekiem zobojętniającym kwaśną treść przewodu pokarmowego. Co więcej, szybkość wchłaniania leku jest zmniejszona przez pokarm obecny w przewodzie pokarmowym [1,8].

    Diklofenak

    Część leków zawierających diklofenak może być kupiona bez recepty, niemniej zdecydowana ich większość jest dostępna wyłącznie z receptą lekarską. Związek ten kryje się m.in. pod następującymi nazwami: Majamil PPH, Diclac, DicloDuo, Voltaren, Olfen. W sytuacji ostrego bólu lek należy przyjmować na czczo. W przypadku przewlekłej terapii należy go stosować z posiłkiem, najlepiej lekkostrawnym. Dodatkowo lek ten zmniejsza wydalanie wapnia z moczem, co może mieć korzystny wpływ na leczenie przeciwbólowe w osteoporozie [6,9].

    Aceklofenak

    Aceklofenak (Biofenac) jest dostępny również tylko na receptę. Lek ten można przyjmować z posiłkiem lub bez. W przypadku ostrego bólu zaleca się branie go na czczo, aby przyspieszyć działanie. W trakcie przewlekłej terapii należy go przyjmować z posiłkiem. Co ciekawe, ananas może wpływać na metabolizm leku aceklofenaku — w trakcie leczenia należy unikać tego owocu oraz jego soków [10].

    Meloksykam

    Meloksykam można znaleźć w lekach OTC (Mel, Moilec) oraz tych na receptę (Aglan, Movalis). Można go przyjmować podczas posiłku lub po. Warto zwrócić uwagę, aby pożywienie było wysokotłuszczowe — zapobiega to ewentualnym podrażnieniom błony śluzowej, a także umożliwia uzyskanie wyższego stężenia leku we krwi [11].

    Lornoksykam

    Lornoksykam (Xefo Rapid) podany na czczo działa zdecydowanie szybciej. Przyjmowanie tego leku z posiłkiem jest niezalecane, ponieważ może zmniejszać to skuteczność terapii [12].

    Nimesulid

    Nimesulid, znany jako Nimesil lub Aulin, należy stosować po posiłku, aby ograniczyć ryzyko podrażnienia błony śluzowej [13].

    Celekoksyb

    Aclexa, Celebrex — to popularne nazwy handlowe leków, zawierających celekoksyb. W przypadku ostrego bólu można je stosować na czczo, aby przyspieszyć wystąpienie efektu przeciwbólowego. Przy przewlekłym leczeniu, lek należy przyjmować po posiłku. Kapsułki zawierające celekoksyb są duże — ich zawartość można wysypać do musu jabłkowego, kleiku ryżowego, jogurtu lub rozgniecionego banana. Tak przygotowany lek zachowuje trwałość przez 6h pod warunkiem, że jest przechowywane w lodówce [14].

    Opioidowe leki przeciwbólowe

    Opioidowe leki przeciwbólowe to silnie działająca grupa leków, która w większości jest dostępna wyłącznie z przepisu lekarza. Wśród tej grupy znajduje się między innymi:

    Kodeina

    Kodeina to jedyny opioid, który można dostać bez recepty. Występuje m.in. pod nazwą Antidol.  Należy go przyjmować po posiłku, obficie popijając płynem [15].

    Tramadol

    Ten powszechnie używany opioidowy lek przeciwbólowy występuje pod następującymi nazwami: Poltram, Tramal, Doreta. Leki te można stosować niezależnie od posiłku [16].

    Oksykodon

    Oksykodon (OxyContin) można przyjmować niezależnie od posiłku. Co ważne, nie można stosować soku grejpfrutowego podczas terapii [17].

    Morfina

    Ten znany od lat silny środek przeciwbólowy występuje pod nazwami: Doltard, Sevredol, MST Continus. Tabletki powlekane zawierające morfinę należy przyjmować w całości, bez łamania lub kruszenia. Można je stosować niezależnie od posiłków. Podanie z pokarmem ogranicza ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka [18].

    Jak widać powyżej, interakcje leków z pożywieniem dotyczą głównie grupy NLPZ. Leki opioidowe można przyjmować niezależnie od posiłków, a w przypadku paracetamolu wciąż czekamy na jednogłośne stanowisko naukowców. Niestety, NLPZ to najszerzej stosowana grupa leków przeciwbólowych, dlatego tak ważne jest poznanie ich mechanizmu działania i uświadomienie sobie, że tak proste dylematy, jak wybór godziny przyjęcia tabletki, naprawdę mają znaczenie w prowadzeniu skutecznej terapii.

    Bibliografia

    1. P. K. Tuszyńskim Zeszyty apteczne: istotne interakcje leków z żywnością i alkoholem,Kraków 2019.
    2. ChPl Polopiryna
    3. ChPL Ibum
    4. ChPL Naxii
    5. ChPL Ketonal Forte
    6. C. L. Preston, Stokley’s drug interactions, Wydanie 11, Pharmaceutical Press, London 2016
    7. ChPL Dexak
    8. ChPL Metindol Retard
    9. ChPL DicloDuo
    10. ChPL Biofenac
    11. ChPL Aglan
    12. ChPL Xefo Rapid
    13. ChPL Aulin
    14. ChPL Aclexa
    15. ChPL Antidol
    16. ChPL Poltram
    17. ChPL OxyContin
    18. ChPL Sevredol

    Omawiane substancje

    • Ibuprofen

      Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
      syntetyczne
    • Ketoprofen

      Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Kwas acetylosalicylowy

      Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem popularnego leku przeciwbólowego – aspiryny. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
      syntetyczne
    • Naproksen

      Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Paracetamol

      Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Choroba wrzodowa żołądka

      Choroba wrzodowa żołądka to schorzenie, które charakteryzuje się powstawaniem owrzodzeń na błonie śluzowej żołądka. Jest to choroba przewlekła, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak krwawienia czy perforacje żołądka.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .