,

Jak zmniejszyć krwawienia miesiączkowe?

SPIS TREŚCI

    Co stosować na obfite miesiączki?

    Regularne krwawienia miesiączkowe są zewnętrzną manifestacją cyklicznej funkcji jajników. W okresie prokreacyjnym w krajach rozwiniętych kobieta ma przeszło 400 cykli miesiączkowych. Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa 21-35 dni, a krwawienie miesiączkowe nie przekracza 7 dni. Objętość krwi utraconej w czasie cyklu nie powinna przekraczać 80 ml. Mianem obfitych krwawień miesiączkowych określa się krwawienia przekraczające przyjęte granice…

    Regularne krwawienia miesiączkowe są zewnętrzną manifestacją cyklicznej funkcji jajników. W okresie prokreacyjnym w krajach rozwiniętych kobieta ma przeszło 400 cykli miesiączkowych. Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa 21-35 dni, a krwawienie miesiączkowe nie przekracza 7 dni. Objętość krwi utraconej w czasie cyklu nie powinna przekraczać 80 ml. Mianem obfitych krwawień miesiączkowych określa się krwawienia przekraczające przyjęte granice czasu i objętości utraconej krwi. Problem obfitych miesiączek jawi się jako bardzo istotny czynnik pogarszający jakość życia kobiety, wpływa na rodzinne relacje, na wydajność pracy, może obniżać poczucie własnej wartości. Dostępnych jest wiele możliwości leczenia, a wybór zależy od przyczyny krwawień. Leczenie należy dobierać indywidualnie do potrzeb kobiety, jej wymagań co do antykoncepcji, preferencji oraz istniejących przeciwwskazań.

    Leczenie obfitych miesiączek

    Preparaty witaminowe i żelazo (zapobieganie niedokrwistości)

    Leki antyfibrynolityczne

    Kwas traneksamowy 1-1,5 g doustnie 3-4 razy na dobę do 5 dni w czasie miesiączki. Kwas traneksamowy jest inhibitorem aktywatora plazminogenu, którego większe stężenie stwierdza się w endometrium kobiet z obfitą miesiączką w porównaniu do endometrium przy prawidłowej miesiączce. Zmniejsza ilość traconej krwi miesiączkowej przy praktycznie braku działań niepożądanych, poprawiając jakość życia, kobietom zmagającym się z przedłużającym się krwawieniem. (W Polsce Exacyl jest sprzedawany na receptę).

    Niesteroidowe leki przeciwzapalne

    Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to grupa leków bardzo częstych przepisywanych i bezpiecznych, które można z powodzeniem stosować w leczeniu obfitych miesiączek. Leki te modelują działanie prostaglandyn na mechanizmy homeostazy naczyń błony śluzowej macicy, a tym samym zmniejszają miesiączkową utratę krwi o około 20-40%.

    Zalecane:

    • kwas mefenamowy 250 mg 2-4 razy/d
    • naproksen 250- 500 mg 2-4 razy/d
    • ibuprofen 600-1200 mg/d
    • flurbiprofen
    • diclofenac
    • indometacyna

    Estrogeny

    Powodują szybką proliferację nabłonka, zwiększając produkcję czynników krzepnięcia, stabilizując endometrium i zmniejszając krwawienie. Terapia estrogenowa powinna trwać 3-4 tygodnie z 10-dniową wstawką progestagenową. (np. Estradiol p.o. 3×4 mg, 4 mg, 4x8mg).

    Gestageny

    Progesteron lub syntetyczne gestageny znajdują zastosowanie w leczeniu ostrych i przedłużających się krwawień miesiączkowych. Leczenie gestagenem ma na celu zatrzymanie krwawienia i stabilizację endometrium prowadzać do występującego 2-7 dni po zakończeniu leczenia krwawienia z odstawienia.

    Doustna tabletka antykoncepcyjna

    Stosowanie dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej u kobiet z obfitą miesiączką pozwala zmniejszyć utratę krwi w trakcie miesiączki oraz zapobiega plamieniom między miesiączkowym w środkowej fazie cyklu. Lek stosuje się cyklicznie 1 tabletkę dziennie.

    Wkładka wewnątrzmaciczna z lewonorgestrelem

    Zastosowanie wewnątrzmacicznego systemu uwalniającego lewonorgestrel redukuje ilość utraconej krwi miesiączkowej o 75-95%. Jest to wynikiem przemiany pseudodoczesnowej endometrium.

    Mieszanki ziołowe stosowane w zbyt obfitych menstruacjach

    Mieszanka I

    • 2 łyżki ziela tasznika, 2 łyżki rdestu ptasiego, 2 łyżki jemioły

    Składniki starannie wymieszać. Łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 15 minut; przecedzić. Należy wypijać rano i wieczorem po filiżance naparu.

    Mieszanka II

    • 1 płaska łyżka kory dębowej, 2 czubate łyżki ziela tasznika, 2 czubate łyżki krwawnika, 2 czubate łyżki pięciornika gęsiego.

    Składniki starannie wymieszać. Łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 15 minut; przecedzić. Należy wypijać rano i wieczorem po filiżance naparu.

    Mieszanka III

    • 2 łyżki kory dębowej, 2 łyżki liści poziomki leśnej, 2 łyżki maliny, 2 łyżki ziela pięciornika gęsiego i krwawnika.

    Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, łyżkę ziół zalać szklanką wody, odstawić na 6 godzin, a następnie zagotować. Pić po filiżance dziennie, małymi porcjami, przez osiem dni przed początkiem menstruacji.

    Odwar z kory dębowej

    • 2 łyżki kory dębowej

    Korę zalać 2 szklankami wrzącej wody, gotować pod przykryciem na małym ogniu 15 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Odwar pić 3 razy dziennie po połowie szklanki. Jest to skuteczny środek w zbyt obfitych menstruacjach.

    Odwar z liści jemioły

    • 3 czubate łyżki liści jemioły

    Jemiołę zalać litrem wrzącej wody, doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem na małym ogniu, odstawić na 15 minut, przecedzić. Przyjmować 4-6 razy dziennie po łyżce odwaru. Środek stosowany w obfitych menstruacjach.

    Napar z liści mięty

    • 2 płaskie łyżki liści mięty

    Miętę zalać 2 szklankami wrzącej wody, odstawić na 2 godziny, przecedzić. Cały napar wypijać małymi porcjami w ciągu dnia. Kurację powinno się prowadzić aż do uzyskania wyraźnej poprawy. Środek stosowany w zbyt obfitych menstruacjach.

    Co warto stosować na obfite miesiączki?

    Problem obfitych krwawień miesiączkowych, był przez długie lata traktowany przez ginekologów w sposób marginalny, dzięki ogromnemu postępowi nauk podstawowych i klinicznych, a także w związku ze znacznym wzrostem świadomości pacjentek i postępem cywilizacyjnym, stał się nie tylko wyzwaniem dla nowoczesnej medycyny, ale nabrał również socjo-ekonomicznego. Lekarz mający do czynienia z przypadkiem obfitych krwawień miesiączkowych, powinien odpowiedzieć sobie na szereg pytań, wykonać niezbędne badania i wspólnie z pacjentką opracować plan leczenia, biorąc pod uwagę indywidualne czynniki medyczne, rodzinne i socjalne. Udział pacjentki w procesie decyzyjnym, wpływa bardzo pozytywnie na cały proces diagnostyczno-leczniczy.

    Bibliografia

    1. Dębski R. Zaburzenia miesiączkowania. Ginekologia w praktyce klinicznej. Redakcja naukowa I wydania polskiego. Edra Urban & Partner. Wrocław: 2016; 61-178.
    2. Mederska M, Fijołek M, Halarewicz A i wsp. Boża apteka. Zioła pól i ogrodów. Wydawnictwo SBM. Warszawa: 2017; 257-258.
    3. Jakimiuk A, Grzybowski W, Beta J. Czynnościowe krwawienie maciczne- diagnostyka i leczenie. Ginekol Pol. 2008, 79; 254-258.
    4. 4.Drosdzol-Cop A, Białka A, Sajdak D i wsp. Zaburzenia miesiączkowania u nastolatek- krwotoczne miesiączki. Klinika Pediatryczna. Vol 26 Algorytmy w Pediatrii; 2018: 7086-7089.
    5. Jarząbek- Bielecka G, Sowińska-Przepiera E, Kędzia W i wsp. Problem zaburzeń miesiączkowania u dziewcząt. Praca przeglądowa, Endokrynol. Ped. 2019.18.1 66; 23-28.
    6. Soszka T. Krwawienia czynnościowe. Przagląd Menoapuzalny 2010: 4; 231-235.
    7. Robak-Chołubek D, Sobstyl M, Jakiel G. Nieprawidłowe krwawienia maciczne. Przegląd Menopauzalny 2007:4; 246-249.

    Omawiane substancje

    • Estradiol

      Estradiol jest hormonem żeńskim produkowanym przez jajniki. Jest odpowiedzialny za rozwój żeńskich cech płciowych i regulację cyklu menstruacyjnego.
      syntetyczne
    • Flurbiprofen

      Flurbiprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Ibuprofen

      Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
      syntetyczne
    • Indometacyna

      Indometacyna jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Kora dębu

      Kora dębu zawiera garbniki. Kora dębu stosowana jest w produkcji skór i barwników.
      Brak danych
    • Krwawnik pospolity

      Krwawnik pospolity to roślina zielna z rodziny astrowatych. Jego liście i kwiaty są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
      Surowce roślinne
    • Kwas mefenamowy

      Kwas mefenamowy to substancja stosowana w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Jest często stosowany w przypadku bólów menstruacyjnych.
      syntetyczne
    • Kwas traneksamowy

      Kwas traneksamowy jest lekiem stosowanym w celu zapobiegania krwawieniom. Jest również wykorzystywany w kosmetyce do redukcji przebarwień skóry.
      syntetyczne
    • Lewonorgestrel

      Lewonorgestrel jest syntetycznym hormonem stosowanym w antykoncepcji. Substancja ta działa poprzez hamowanie owulacji i zmianę śluzu szyjkowego.
      syntetyczne
    • Naproksen

      Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Progesteron

      Progesteron jest hormonem żeńskim, który jest odpowiedzialny za przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jest również stosowany w terapii hormonalnej w celu regulacji cyklu menstruacyjnego.
      syntetyczne
    • Żelazo

      Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe. Żelazo jest niezbędne dla organizmu człowieka do produkcji hemoglobiny.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .