Czym jest nadciśnienie tętnicze?
O nadciśnieniu tętniczym mówimy, kiedy jego wartość przybiera wartości powyżej 140/90 mm Hg. Pierwsza liczba dotyczy ciśnienia skurczowego, czyli takie, jakie posiadamy zaraz po skurczu lewej komory serca. Druga wartość dotyczy ciśnienia rozkurczowego, które jest mierzone podczas rozkurczu komory. Aby sprawdzić, czy nasze ciśnienie tętnicze wskazuje na obecność nadciśnienia, warto zapisywać pomiary przynajmniej co kilka dni, lub tygodni [1].
Skąd się bierze nadciśnienie tętnicze?
Zdecydowana większość osób doświadczających zbyt wysokiego ciśnienia posiada tak zwane nadciśnienie samoistne. Powstaje ono w wyniku różnych czynników takich jak:
- obciążenie genetyczne
- nieodpowiednia dieta (bogata w sól)
- stres
- otyłość
- siedzący tryb życia
Nadciśnienie tętnicze może powstawać także w wyniku współistniejących chorób, mówimy wtedy o nadciśnieniu wtórnym. Choroby, które wywołują trwały wzrost ciśnienia to między innymi choroby nerek, tarczycy, przytarczyc [1].
Dlaczego powinniśmy obniżać zbyt wysokie ciśnienie?
Długotrwale utrzymujące się wysokie ciśnienie tętnicze prowadzi do rozwoju groźnych dla organizmu schorzeń. Pod jego wpływem serce ulega przebudowie i może rozwinąć się niewydolność tego narządu. Oprócz tego grozi nam wystąpienie zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu czy rozwoju niewydolności nerek. Wszystkie wyżej wymienione schorzenia mogą doprowadzić nawet do śmierci [1].
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?
Stwierdzone wysokie wartości ciśnienia tętniczego należy skonsultować z lekarzem. Po potwierdzeniu diagnozy zostaną wypisane odpowiednie dla danego pacjenta leki na receptę. Można dodatkowo posiłkować się suplementami lekami dostępnymi bez recepty. Jednak zaleca się to tylko w przypadku sporadycznego wzrostu ciśnienia tętniczego, lub jako terapia wspomagająca po skonsultowaniu z lekarzem. Ze względu na ilość powikłań występujących po nieprawidłowo leczonym nadciśnieniu, leczenie podstawowe zawsze powinno przebiegać pod kontrolą lekarza [1].
Jakie są leki na nadciśnienie bez recepty?
Tabletki na nadciśnienie bez recepty są na bazie naturalnych składników. W swoim składzie zawierają:
Wyciąg z jemioły
Jemioła jest bardzo popularną rośliną w naszym rejonie geograficznym. W przemyśle farmaceutycznym wykorzystujemy jej liście oraz młode pędy do produkcji preparatów. Roślina posiada bogactwo składników leczniczych, dzięki którym przybrała właściwości obniżające ciśnienie tętnicze. Mechanizm działania opiera się o rozkurczanie mięśniówki naczyń krwionośnych. W Polsce znajdziemy jemiołę w postaci płynnej pod nazwą Intractum Visci Phytopharm oraz jako suplement diety w tabletkach. Jemioła może być stosowana w obniżaniu ciśnienia, jednak jedynie u osób, u których do wzrostu ciśnienia dochodzi sporadycznie i są w trakcie zmiany trybu życia, aby nie rozwinąć nadciśnienia tętniczego [2].
Czosnek
Znany doskonale z kuchennych stołów czosnek jest rośliną o szerokim wachlarzu właściwości leczniczych. Jest to przede wszystkim działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz wzmacniające odporność. Za sprawą tej samej substancji czynnej, jaką jest allina czosnek posiada również właściwości obniżające ciśnienie krwi. Ponadto zwiększa siłę skurczu serca oraz zwalnia tętno, co wywiera dodatkowy korzystny wpływ na układ krążenia [3].
Serdecznik
Ziele serdecznika obniża ciśnienie tętnicze krwi poprzez regulację układu przewodzącego serca. Ponadto ma działanie rozkurczające w obrębie przewodu pokarmowego. W związku z tym może być stosowany we wzrostach ciśnienia tętniczego, które zostały wywołane zaburzeniami innych narządów lub stresu, szczególnie z występującymi skurczami żołądka. Ziele serdecznika możesz znaleźć w niektórych aptekach w postaci tabletek firmy Swanson lub Yango [3].
Który preparat wybrać?
W doborze preparatu roślinnego warto kierować się wskazaniami lekarza. Jeśli nasz stan wskazuje na stosowanie leków na receptę, nie powinniśmy na własną rękę zmieniać decyzji lekarza i próbować obniżać ciśnienie preparatami roślinnymi. Jeśli jednak wzrost ciśnienia ma naturę sporadyczną, leki na ciśnienie bez recepty mogą wspomóc unormowanie parametrów.
Preparaty z jemiołą oraz czosnkiem są dostępne w każdej aptece, a ich koszt nie powinien przekroczyć 20 zł. Ziele serdecznika jest znacznie rzadziej dostępne i droższe. Zawsze warto mieć na uwadze fakt, że samo suplementowanie wyżej wymienionych ziół nie zniweluje przyczyny pojawienia się nadciśnienia. W związku z tym w pierwszej kolejności należy zmienić styl życia i zatroszczyć się o stan zdrowia, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.