Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak leczyć anginę? | leki.pl
, ,

Jakie leki na anginę bez recepty i na receptę można stosować?

SPIS TREŚCI

    Jak leczyć anginę?

    Angina, czyli inaczej zapalenie gardła i migdałków jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Leczenie schorzenia zależy od czynnika, który ją wywołał. Poniższy artykuł odpowie na pytania: jak wyleczyć anginę oraz ile trwa angina?

    Czym jest angina?

    Angina jest zapaleniem gardła i migdałków podniebiennych. Przebiega z bardzo ostrym bólem gardła, który pojawia się nawet przy przełykaniu. Niestety nie jest jedynym schorzeniem o takich objawach, w związku z tym diagnostyka anginy czasem stanowi wyzwanie dla lekarzy. Czynnikami wywołującymi anginę są wirusy oraz bakterie (głównie paciorkowce). To właśnie rozróżnienie między dokładną przyczyną anginy stanowi klucz do prawidłowego doboru leków [1,2].

    Jakie są objawy anginy?

    Angina posiada kilka charakterystycznych objawów, które pomagają w prawidłowej diagnostyce choroby. Są to:

    • silny ból gardła
    • kaszel
    • bóle brzucha
    • biegunki
    • powiększenie węzłów chłonnych podniebiennych i podbródkowych
    • widoczne naloty na migdałkach podniebiennych

    W przebiegu bakteryjnej anginy można zaobserwować również nagłe pojawienie się objawów oraz wysoką gorączkę. W zakażeniach wirusowych natomiast obserwujemy katar [1,2].

    Angina: jak leczyć?

    Niestety powyższa charakterystyka objawów nie może być podstawą dla rozróżnienia pomiędzy zakażeniem wirusowym i bakteryjnym. Samo rozróżnienie przyczyny stanowi najistotniejszą część diagnozy, ponieważ dzięki niemu lekarz dobiera leki. W związku z tym konieczne jest wykonanie posiewu z gardła w celu dokładnego określenia drobnoustroju chorobotwórczego. Dużą pomocą w szybkiej diagnostyce są dostępne w aptekach testy na obecność paciorkowców z grupy A (Streptococcus pyogenes). Angina zazwyczaj trwa około 2 tygodni i jeśli jest spowodowana wirusami, ustępuje samoistnie [1,2].

    Domowe testy wykrywające obecność paciorkowców z grupy A można kupić samodzielnie w aptece. Są dostępne bez recepty pod nazwą STREP A’LERT i kosztują około 50-60 zł. W celu wykonania testu należy samodzielnie wykonać wymaz z gardła za pomocą wymazówki dołączonej do testu. Po 10 minutach mamy wynik testu. Zaletą tego rozwiązania jest szybka informacja o obecności bakteryjnego zakażenia. Natomiast wadą jest to, że jest to test nierefundowany. W przeciwieństwie do posiewu laboratoryjnego pacjent musi sam opłacić test.

    Jaki antybiotyk na anginę?

    Antybiotyk w leczeniu anginy jest wdrażany tylko jeśli lekarz ma potwierdzenie, że chorobę wywołały bakterie. W przypadku zakażeń wirusowych nigdy nie stosujemy antybiotyków, ponieważ są one nieskuteczne, wyjaławiają organizm z naturalnej flory bakteryjnej, co może wręcz zaostrzyć chorobę oraz co najgorsze mogą spowodować wzrost oporności bakterii. Antybiotykiem wybieranym jako pierwszy przy potwierdzonej anginie spowodowanej przez paciorkowce jest penicylina fenoksymetylowa (Ospen). U osób uczulonych na penicylinę można zastosować klindamycynę (Clindamycin-MIP, Clinadea, Dalacin C). Za większość zakażeń bakteryjnych odpowiadają paciorkowce, jednak jeśli na wymazie wyjdzie inna bakteria, leczenie dobiera się bezpośrednio pod jej kątem.

    Zakażeń wirusowych nie leczymy antybiotykami! W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem opryszczki zaleca się stosowanie acyklowiru (Heviran, Hascovir), w innym przypadku stosujemy leczenie objawowe [1,2].

    Co na anginę bez recepty?

    Leki na anginę bez recepty dobiera się bezpośrednio do występujących objawów. Jednak kluczowym elementem są preparaty łagodzące ból gardła, który zazwyczaj jest najbardziej uciążliwą dolegliwością. Doskonale sprawdzą się zarówno tabletki do ssania, jak i płyny do płukania gardła oraz aerozole. Najważniejsze aby należały do poniższych grup:

    • leki przeciwzapalne i przeciwbólowe: zawierające na przykład flurbiprofen (Strepsils Intensive, Inovox Ultra, Polopiryna Gardło) będą działały przede wszystkim przeciwbólowo, co da sporą ulgę w bólu gardła.
    • leki znieczulające: zawierające lidokainę lub benzokainę (Inovox, Orofar).
    • leki odkażające: ze względu na to, że angina jest chorobą o podłożu bakteryjnym, lub wirusowym, leki działające odkażająco przyczynią się do złagodzenia schorzenia. Warto sięgnąć na przykład po preparaty zawierające srebro. Argentin T jako spray do gardła na anginę sprawdzi się świetnie właśnie ze względu na zawartość srebra.

    Oprócz preparatów na gardło można zastosować leki przeciwgorączkowe (jeśli temperatura ciała jest podwyższona) oraz w przypadku wystąpienia objawów żołądkowych zioła do zaparzania. W tym przypadku dobrze sprawdzi się działający rozkurczowo rumianek, czy mięta.

    Bibliografia

    1. Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia. Marcin Dziekiewicz, Andrzej Radzikowski. Pediatr Med Rodz 2016, 12 (2), p. 141–149
    2. Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina). Piotr Sawiec, Jacek Mrukowicz, Leszek Szenborn. Medycyna Praktyczna 13 sierpnia 2021

    Omawiane substancje

    • Flurbiprofen

      Flurbiprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Klindamycyna

      Klindamycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
      syntetyczne
    • Lidokaina

      Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
      syntetyczne
    • Penicylina fenoksymetylowa

      Penicylina fenoksymetylowa jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa poprzez niszczenie ściany komórkowej bakterii.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .