Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Sprawdź, co musisz wiedzieć o cytostatykach | leki.pl
,

Jakie leki cytostatyczne stosuje się obecnie?

SPIS TREŚCI

    Sprawdź, co musisz wiedzieć o cytostatykach

    Cytostatyki są grupą leków, które mają za zadanie hamowanie rozwoju i spowodowanie obumierania komórek nowotworowych. Innymi słowy, są to substancje przeciwnowotworowe, które podajemy pacjentom w trakcie trwania chemioterapii.

    Co to są cytostatyki?

    Leki cytostatyczne stosowane są w terapii nowotworów. Ich mechanizm działania opiera się o uszkodzenie DNA komórek nowotworowych. Dzięki temu w zależności od cytostatyku można osiągnąć różne efekty:

    • blokowanie syntezy DNA, co powoduje hamowanie rozwoju komórek nowotworowych. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi nowotworu oraz występowaniu możliwych przerzutów.
    • hamowanie funkcji enzymów, które uczestniczą w replikacji DNA
    • zaburzenie podziału komórki nowotworowej przez hamowanie aktywności wrzeciona podziałowego
    • bezpośrednie uszkodzenie struktury DNA.

    Cytostatyki w niskich dawkach są wykorzystywane również jako leki immunosupresyjne, czyli takie, które hamują aktywność układu odpornościowego. To działanie jest wykorzystywane po przeszczepach w celu prewencji odrzucenia nowego organu oraz w terapii chorób autoimmunologicznych takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów [1].

    Jakie są powikłania leczenia cytostatykami?

    Niestety cytostatyki są lekami wysoce toksycznymi, co jest wskazane w kontekście walki z komórkami nowotworowymi, ale nie jeśli chodzi o zdrowe komórki naszego organizmu. Powikłania leczenia cytostatykami obejmują:

    • reakcje alergiczne
    • nudności i wymioty
    • wypadanie włosów
    • uszkodzenia szpiku (mielosupresja)
    • uszkodzenia błon śluzowych przewodu pokarmowego
    • uszkodzenia narządów, w tym nerek, wątroby
    • utrudnione gojenie się ran

    Ponadto konkretne preparaty mogą charakteryzować się specyficznymi dla siebie działaniami niepożądanymi. Na przykład leki z grupy antracyklin powodują uszkodzenie komórek serca, a oksaliplatyna komórek układu nerwowego [1].

    Jakie leki zaliczamy do cytostatyków?

    Leki cytostatyczne stanowią bardzo liczną i zróżnicowaną pod względem budowy i działania grupą. Zaliczamy do nich:

    • leki alkilujące (chlormetyna, cyklofosfamid, chlorambucyl, cisplatyna, busulfan i wiele innych)
    • antymetabolity (metotreksat, merkaptopuryna, fluorouracyl i inne)
    • antybiotyki przeciwnowotworowe (antracykliny, daktynomycyna)
    • pochodne epipodofilotoksyny (etopozyd, tenipozyd)
    • pochodne barwinka różyczkowego (winkrystyna, winblastyna)
    • taksany (paklitaksel, docetaksel)
    • pochodne kamptotecyny (topotekan, irynotekan) [1]

    Jak stosuje się cytostatyki?

    Dobór leku cytostatycznego jest w pełni uzależniony od rodzaju występującego nowotworu, stopnia jego zaawansowania oraz chorób współistniejących. Często korzysta się z polichemioterapii, która obejmuje stosowanie 2, lub 3 preparatów przeciwnowotworowych, co znacznie podnosi skuteczność leczenia.

    Ze względu na bardzo duże obciążenie zdrowych komórek organizmu leki podaje się w blokach, które dzieli 2-3 tygodniowa przerwa na regenerację. Leczenie nowotworów wymaga wielokrotnego podawania cytostatyków.

    Stosowanie leków cytotoksycznych nie zawsze oznacza klasyczne dożylne podawanie złożonych preparatów. Niektóre guzy można usunąć chirurgicznie, a cytostatyki podawane są jako leczenie adjuwantowe, które ma na celu ograniczenie powstawania mikroprzerzutów. W niektórych przypadkach leki podawane są indukcyjnie, czyli bezpośrednio przed zabiegiem operacyjnym, aby zmniejszyć objętość guza i ułatwić zabieg [1].

    Jak zapobiec działaniom niepożądanym cytostatyków?

    W przypadku występowania działań niepożądanych stosujemy środki, które mają na celu ich złagodzenie. Jest to terapia towarzysząca głównemu leczeniu, mająca na celu poprawę funkcjonowania chorego w możliwie jak największym stopniu. Przykładowo najczęściej występujące nudności i wymioty są redukowane przez leki przeciwwymiotne należące do glikokortykosteroidów, antagonistów receptora 5-HT3, czy antagonistów receptora dopaminowego. Uszkodzenie szpiku kostnego wymaga podania leków stymulujących powstawanie białych i czerwonych krwinek. W celu zapobiegania wypadania włosów można stosować zimny czepek, który ogranicza przepływ krwi, zapobiegając uszkodzeniu mieszków włosowych. Niestety metody tej nie można stosować w przypadku nowotworów, które mogą dawać przerzuty do głowy [1].

    Bibliografia

    1. Korbut R.: Farmakologia po prostu, 2009; s.219, 363-381, 396-402

    Omawiane substancje

    • Docetaksel

      Docetaksel jest lekiem stosowanym w leczeniu raka piersi i jajnika. Substancja ta działa poprzez hamowanie podziału komórek nowotworowych.
      syntetyczne
    • Etopozyd

      Etopozyd jest lekiem stosowanym w chemioterapii do leczenia niektórych rodzajów nowotworów. Substancja ta działa poprzez hamowanie replikacji DNA komórek nowotworowych.
      syntetyczne
    • Fluorouracyl

      Fluorouracyl jest lekiem stosowanym w leczeniu nowotworów. Substancja ta hamuje podział komórek nowotworowych.
      syntetyczne
    • Metotreksat

      Metotreksat jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów. Substancja ta hamuje podział komórek, co przyczynia się do zahamowania rozwoju choroby.
      syntetyczne
    • Paklitaksel

      Paklitaksel jest lekiem stosowanym w leczeniu raka piersi oraz raka jajnika. Substancja ta działa poprzez hamowanie podziału komórek nowotworowych.
      syntetyczne
    • Topotekan

      Topotekan jest lekiem stosowanym w chemioterapii do leczenia niektórych rodzajów nowotworów. Substancja ta hamuje podział komórek nowotworowych i powoduje ich śmierć.
      syntetyczne
    • Winkrystyna

      Winkrystyna to naturalna substancja o właściwościach przeciwnowotworowych. Jest stosowana w leczeniu różnych typów nowotworów.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .