,

Czym smarować wysypkę?

SPIS TREŚCI

    Leki bez recepty na wysypkę – co warto stosować?

    W Twojej apteczce zawsze są jakieś leki na wysypkę. Jednego dnia zjadłeś pomidora, za chwilę dostałeś wysypki ? A Ty poleżałaś na słońcu, a teraz cała w czerwonych plamach? U Twojego dziecka w przedszkolu, ospa? Wygląda dramatycznie. Jak Ty pokażesz się ludziom? Wciąż się drapiesz, wiercisz. Dziecko rozdrapało bąble do krwi teraz płacze z bólu.…

    Pani magister, czym smarować wysypkę?

     Czym smarować wysypkę, to pytanie do aptekarza. Zanim otrzymasz odpowiedź, dowiedz się, o co zapyta Cię farmaceuta.

    Przede wszystkim

    • Czy wysypkę ma dziecko, czy osoba dorosła? 

    Okazuje się, że problemy dermatologiczne związane są z różnymi okresami życia. Wysypka u dzieci jest objawem atopowego zapalenia skóry. Czerwone plamy na skórze noworodka to dermatoza Leinera-Moussous. U starszych dzieci wysypkę wywołuje liszajec lub choroby zakaźne wieku dziecięcego. U dorosłych może dojść do róży. A w każdym wieku występuje pokrzywka

    • Jak wygląda wysypka? 

    Wysypka przybiera różne kształty. Dobrze przyjrzyj się, czy na Twojej skórze są plamy, grudki, pęcherzyki, guzki? Jeśli jeszcze nie wiesz czym smarować wysypkę u dziecka, podaj farmaceucie informacje. Czy bąble zamieniają się w strup, czyli wykwit napełniony krwią i ropą? Czy naskórek się łuszczy i przestaje swędzieć, gdy posmarujesz kremem na suchą skórę? 

    • W jakich okolicznościach pojawiła się wysypka ?

    Aby ustalić, czym smarować wysypkę, ważne jest, w jakich okolicznościach się pojawiła. Co ją wywołało? Czy podejrzewasz, że coś zjadłeś, a może zmieniłeś proszek lub krem? Albo przedszkolny kolega lub koleżanka Twojego dziecka choruje na ospę? 

    • Poinformuje farmaceutę, że masz skłonności do pokrzywki.

    Zdecydowanie najczęściej, u osób w każdym wieku występuje pokrzywka. W takim razie dowiedz się czym smarować wysypkę? [1].

    Pokrzywka — preparaty łagodzące świąd skóry

    W aptece kupisz preparaty łagodzące świąd skóry z powodu pokrzywki. Do wyboru są tabletki, maści i płyny, ale nie tylko. 

    Część preparatów przeciwświądowych przepisze lekarz. Mam na myśli tabletki Hydroxyzyna, które działają przeciwświądowo i uspokajająco. 

    Co to jest pokrzywka? 

    Pokrzywka charakteryzuje się nagłym pojawieniem się różowych bąbli pokrzywkowych i lub rumieni obrzękowych, które wyczuwalne są przy dotyku. Zmianom towarzyszy silny świąd. 

    Przyczyny pokrzywki 

    • pokarmowe- wędliny ser, ryby, owoce morza, jaja.
    • Leki-aspiryna lub niektóre antybiotyki, lub przeciwzapalne.
    • Kontakt z roślinami parzącymi, zwierzętami, owadami latającymi, pyłkami, pleśnią.

    Pokrzywka to najczęstsza choroba z objawami świądu [1].

    Preparaty łagodzące świąd skóry w pokrzywce

    Pokrzywka — tabletki bez recepty 

    Jeśli cierpisz na pokrzywkę, zastosuj leki na pokrzywkę bez recepty łagodzące świąd skóry. Aptekarz poleci Ci odpowiednie tabletki i maści.

    Możesz zastosować leki z grupy przeciwhistaminowych. Tabletki blokują reakcję organizmu na alergen na przykład pyłki, kurz lub inne uczulające Cię substancje. Dzięki nim ustąpią objawy pokrzyki. Na pewno znasz niektóre leki. 

    Zyrtec, Dasergin, Allertec, Lirra, Amertil i wiele innych.

    Starszemu dziecku możesz podać Hitaxa 2,5 mg w rozpuszczających się w jamie ustnej tabletkach albo syropy Aleric Deslo Activ , Duozinal

    U małych dzieci sprawdza się Fenistil w kroplach

    Pokrzywka — maści łagodzące świąd skóry 

    •  Fenistil w żelu

    Najczęściej stosowanym preparatem na świąd skóry jest Fenistil w żelu. Pojawiły się także jego odpowiedniki, na przykład Foxxil. Obydwa zawierają tę samą substancję, która zahamuje reakcję alergiczną po kontakcie z alergenem i dzięki temu swędzenie ustanie i znikną czerwone plamy na skórze. 

    • Pudroderm 

    Pudroderm jest białą zawiesiną. Czasami nazywany jest papką. Pudroderm jest lekiem, zawiera substancje, które mają sprawdzone działanie lecznicze. W składzie łagodzącego świąd skóry Pudrodermu znajdziesz chłodzący mentol, znieczulającą benzokainę i tlenek cynku, który wysusza zmiany skórne.

    Ten ostatni pozostawia białe plamki na ciele dziecka. Zmyjesz je łatwo wodą lub znikną po kilku dniach od zastosowania. 

    Do preparatów łagodzących świąd skóry należą także maści z dodatkiem hydrokortyzonu bez recepty. Najsilniejszą dawkę znajdziesz w preparacie Maxicortan. Jeśli zdecydujesz się na preparaty łagodzące świąd skóry z dodatkiem hydrokortyzonu, przed zastosowaniem przeczytaj ulotkę i zachowaj środki ostrożności. 

    Rodzicu! 

     Nie stosuje maści sterydowych u dzieci poniżej 12 roku bez konsultacji lekarza [2]. 

    Ospa — maści na swędzącą wysypkę

    Poxclin Vitamed pianka 100 ml 

    Poxclin Cool Mousse użyjesz, gdy Twoje dziecko dostało ospy wietrznej. Pojawiły się czerwone zmiany na skórze, dziecko drapie się z tego powodu jest niespokojne i budzi się w nocy. W składzie znajdziesz tylko naturalne składniki.

    Jak działa Poxclin Vitamed?

    • łagodzi swędzenie, 
    • chłodzi i dzięki temu powstrzymuje od drapania.
    • Zapobiega powstawaniu blizn
    • działa kojąco i nawilżająco na skórę.

    PoxClin BodyMousse pianka na skórę ma podobne zastosowanie, dodatkowo pomaga przy zakażeniach mięczakiem zakaźnym

    Virasoothe Spray Gel – 50,0 g

    Kolejnym preparatem łagodzącym świąd skóry jest VIRASOOTHE. Możesz kupić chłodzący żel w spraju do leczenia objawów ospy wietrznej lub żel w tubce. Przyniesie ulgę Twojemu dziecku i załagodzi czerwone plamy.

    • Łagodzi objawy ospy wietrznej, takie jak swędzenie.
    • Ułatwia gojenie ran i zapobiega powstawaniu blizn [3].

    Pudroderm

    W leczeniu ospy sprawdza się także Pudroderm. Jest tańszy i zawiera substancje lecznicze. 

    Maści na swędzenie skóry bez recepty

    Jeśli dokucz Ci swędzenie skóry, sięgnij po skuteczne preparaty. Oto kilka propozycji. 

    A-Derma Dermalibour+

    Zawiera naturalne substancje. Regeneruje podrażniony i osłabiony naskórek. Jest niezawodny, gdy skóra jest zaczerwieniona, swędzi lub piecze.

    Bepanthen® Sensiderm

    Zawiera lipidy lameralne. Hamuje świąd i zaczerwienienie skóry w przebiegu atopowego zapalenia skóry, egzemy czy skórnych reakcji alergicznych. 

    Emotopic łagodzący krem na egzemę. 

    Przeznaczony dla dzieci od 1. dnia życia, starszych i oczywiście dorosłych. Zastosuj Emotopic preparat na swędzenie skóry, gdy chcesz uzupełnić leczenie farmakologiczne w przypadku swędzenie i pieczenia, podtrzymać efekt leczniczy, a także profilaktycznie w celu zapobiegania częstym nawrotom choroby.

    Inne propozycje 

    Dobrym wyborem są także preparaty serii A-Derma, Emolium, Mediderm i Atoperal. 

    Jakie są domowe sposoby na swędzenie skóry?

    Świąd skóry może być spowodowany różnymi czynnikami, począwszy od reakcji alergicznej, oparzeń słonecznych, ugryzień owadów po choroby skóry takie jak grzybica, czy łupież. W celu całkowitej eliminacji świądu zawsze warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ tylko eliminacja przyczyny może zagwarantować pełne wyzdrowienie.

    Pierwsze kroki, które przyniosą znaczną ulgę, możemy wykonać samodzielnie w domu. Swędzący obszar skóry warto mocno schłodzić, przykładając zimne okłady. W tym celu możemy zmoczyć mały ręcznik i go zamrozić, a następnie wykonać okład.

    W domowej walce ze świądem możemy sięgnąć po zioła lecznicze:

    • okłady z naparu z rumianku oraz szałwii mają właściwości przeciwzapalne;
    • kąpiel z zastosowaniem olejku z drzewa herbacianego będzie działało przeciwgrzybiczo;
    • dodatek olejku miętowego do kremu skutecznie znieczuli skórę przez zawartość mentolu.

    Czy warto stosować sodę oczyszczoną na swędzenie skóry?

    Soda oczyszczona to inaczej wodorowęglan sodu, znajduje zastosowanie głównie w kuchni, ponieważ w podwyższonej temperaturze wydziela gaz, co świetnie się sprawdza w pieczeniu ciast. Związek ma właściwości alkalizujące, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowanie roztworów sody oczyszczonej na skórę może przynieść ulgę. Warto jednak pamiętać, że naturalny odczyn pH na powierzchni skóry jest kwaśny, co gwarantuje nam ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Długotrwałe stosowanie sody zmienia ten odczyn, pozbawiając nas naturalnej ochrony.

    Podsumowując, można stosować doraźnie sodę na swędzenie skóry, jednak nie jest to środek idealny i warto sięgać po sprawdzone preparaty z apteki.

    Bibliografia

    1. Kosmetologia i farmakologia skóry Marie – Claude Martini, wydawnictwo PZWL, Warszawa 2007;
    2. Karty charakterystyki produktów leczniczych.
    3. Informacja dla pacjentów o wymienionych wyrobach medycznych.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Pokrzywka

      Schorzenie skóry charakteryzujące się występowaniem swędzących, czerwonych plam i bąbli na skórze. Input: Choroba Parkinsona Output: Schorzenie neurologiczne, które powoduje drżenie, sztywność mięśni, problemy z równowagą oraz trudności w mowie i połykaniu.
    • Świąd

      Świąd jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak choroby skóry, alergie, infekcje czy choroby autoimmunologiczne. Świąd może być bardzo uciążliwy i wpływać negatywnie na jakość życia, dlatego ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .