Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Co stosować na uspokojenie przy karmieniu piersią lub w ciąży? | leki.pl
, , ,

Leki na uspokojenie przy karmieniu piersią i w ciąży. Co można stosować?

SPIS TREŚCI

    Co stosować na uspokojenie przy karmieniu piersią lub w ciąży?

    Ciąża i opieka nad noworodkiem oraz karmienie piersią to niezwykle ważny czas w życiu kobiety. Dobry stan zdrowia, dbałość o zdrową dietę, regularne wizyty kontrolne u lekarza to zdecydowanie konieczność, aby zwiększyć szanse na prawidłowy przebieg ciąży i porodu.

    Wiadomo, że w okresie ciąży nie wolno nadużywać ani wprowadzać nowych leków czy suplementów diety. Wiele z nich bowiem jest przeciwwskazanych w okresie ciąży i karmienia piersią. Wywołać mogą one problemy z rozwojem płodu czy wpłynąć niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie matki.

    Stosowanie leków w trakcie ciąży i laktacji

    Leki z przepisu lekarza powinny zostać zrewidowane z chwilą potwierdzenia ciąży u kobiety. Lekarz ginekolog we współpracy z lekarzem, specjalistą dobiera odpowiednie leki i ich dawki w przypadku choroby przewlekłej matki a także wtedy gdy kobieta karmi piersią.

    Jakich leków uspokajających nie wolno stosować?

    Leki uspokajające należą  do grup: benzodiazepin, pochodnych kwasu barbiturowego, anksjolityków i neuroleptyków. Benzodiazepiny przenikają przez barierę krew-mózg, są związkami o charakterze lipofilnym. Przenikają one również przez łożysko i mogą wpływać na rozwój płodu. Najbardziej niekorzystne dla kobiety ciężarnej są benzodiazepiny krótko działające, mogące spowodować wady rozwojowe płodu.

    Chlordiazepoksyd i diazepam należą do kategorii D leków stosowanych w ciąży, które mogą uszkodzić płód, ale są stosowane, gdy ryzyko wad rozwojowych płodu jest mniejsze niż zagrożenie życia kobiety ciężarnej.

    Najsilniejsze działanie uszkadzające płód wywołują, gdy są podawane ciężarnym w pierwszym trymestrze ciąży. Do najczęstszych wad płodu po stosowaniu tych leków należą: rozszczep podniebienia i rozszczep wargi.

    Długotrwałe podawanie benzodiazepin u ciężarnej może po porodzie wywołać zespół odstawienny u dziecka. Cechuje się on nadpobudliwością, rozdrażnieniem, niepokojem i problemami z zaśnięciem.

    Spośród innych benzodiazepin triazolam i temazepam należą do kategorii X-leków bezwzględnie przeciwwskazany w okresie ciąży.

    Barbiturany również przenikają przez łożysko, a ich stosowanie wiąże się z większym ryzykiem wad rozwojowych (około sześć razy częściej występuje rozszczepienie podniebienia i warg).

    Stosowanie ich przez matkę karmiącą powoduje zaburzenia układu nerwowego u noworodków, z powodu przenikania ich do mleka.

    Oprócz senności i zaburzenia napięcia mięśniowego, po zaprzestaniu karmienia piersią, u dziecka może rozwinąć się zespół odstawienny.

    Jak uspokoić nerwy w ciąży lub w trakcie laktacji?

    Leki uspokajające, dostępne bez recepty to preparaty zawierające wyciągi z melisy , kozłka lekarskiego, różeńca górskiego, męczennicy. Jednakże w przypadku kobiet w ciąży i karmiących brak wystarczających danych wskazujących na wysokie bezpieczeństwo tych wyciągów roślinnych.

    Skuteczność surowców o działaniu uspokajającym oparta jest o długotrwałe i regularne stosowanie. Dlatego też doraźne ich zażywanie, w przypadku silnego stresu, nerwów i spadku nastroju może nie przynieść oczekiwanych efektów.

    Melisa lekarska

    Znana od wieków wieloletnia roślina, stosowana ze względu na właściwości kojące nerwy i ułatwiające zasypianie. Parzona przed snem koi układ nerwowy i pomaga się wyciszyć. Kobiety w ciąży mogą od stosować napar z liści melisy, podaje się go czasem dzieciom, po konsultacji z lekarzem. Zdarzają się jednak uczulenia na składniki czynne surowca, więc zalecana jest ostrożność. Częstotliwość stosowania naparu powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

    Valeriana – korzeń kozłka lekarskiego

    Stosowana jest łagodzeniu napięcia nerwowego, problemach z zasypianiem, a także w zaburzeniach przewodu pokarmowego na tle nerwowym. Kobiety ciężarne i karmiące powinny stosować surowiec ostrożnie i unikać ekstraktów alkoholowych.

    Lawenda

    Stosowana w zaburzeniach snu i w stanach pobudzenia nerwowego. Korzystnie działa w postaci olejku do aromaterapii czy masażu.

    Ziele passiflory (męczennicy)

    Stosowana w zmniejszaniu stanów lękowych i nadmiernego napięcia nerwowego. Najczęściej jest składnikiem produktów zawierających mieszankę surowców o działaniu uspokajającym.

    Szyszki chmielu

    Ze względu na składniki aktywne, surowiec stosowany jest na ogół w zaburzeniach snu i utrudnionym zasypianiu. Jest najczęściej składnikiem mieszanek ziołowych o działaniu uspokajającym i poprawiającym zasypianie.

    Magnez na uspokojenie?

    Korzystny wpływ na układ nerwowy posiada magnez. Jest on kofaktorem wielu reakcji enzymatycznych, zachodzących w naszym organizmie.

    W sytuacji stresu czy niepokoju warto skonsultować suplementację tego pierwiastka z lekarzem, czy farmaceutą. Należy pamiętać, żeby preparaty z magnezem stosować po posiłkach, zmniejszając ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego.

    Stres a karmienie piersią i ciąża – podsumowanie

    Większość leków stosowanych w okresie ciąży przechodzi do łożyska i może wywierać wpływ na funkcjonowanie młodego organizmu.

    Wiele leków przenika również do mleka kobiecego, co również wpływa na rozwój i kształtowanie się dziecka.

    Badania kliniczne nie są przeprowadzane na grupie ciężarnych kobiet ani karmiących piersią. Dane pozyskuje się po ich zakończeniu, stąd informacje o bezpieczeństwie leków ziołowych  są niewystarczające.

    Leki te powinny być ostrożnie stosowane u ciężarnych, rozpoczynając od małych dawek i pamiętając, że preparaty w formie roztworów czy zawiesin mogą zawierać znaczne dawki etanolu.

    Wybierając lek uspokajający warto zasięgnąć porady lekarza, czy farmaceuty, który doradzi odpowiedni produkt.

    Warto spróbować metod niefarmakologicznych w walce z niepokojem czy zdenerwowaniem. Techniki relaksacyjne czy medytacja,  mogą korzystnie wpłynąć na samopoczucie przyszłej mamy, a pozbawione są negatywnego wpływu na stan zdrowia dziecka.

    Bibliografia

    1. Charakterystyka produktów leczniczych: Melissa officinalis, Valerianae radix, Passiflorae herba.

    Omawiane substancje

    • Diazepam

      Diazepam jest lekiem przeciwlękowym i uspokajającym. Działanie diazepamu polega na zmniejszeniu aktywności układu nerwowego.
      syntetyczne
    • Magnez

      Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Melisa lekarska

      Melisa lekarska to roślina, której ekstrakt wykorzystywany jest w medycynie naturalnej jako środek uspokajający i przeciwdepresyjny.
      Surowce roślinne
    • Temazepam

      Temazepam jest lekiem przeciwlękowym i nasennym. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń snu i lęku.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Stres

      Stres jest jednym z najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, depresja czy choroby autoimmunologiczne.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .