Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak wygląda leczenie łupieżu rumieniowego? | leki.pl
,

Jak leczyć łupież rumieniowy?

SPIS TREŚCI

    Jak wygląda leczenie łupieżu rumieniowego?

    Łupież rumieniowy jest chorobą skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian w obrębie fałdów skóry, czyli pod pachami, w pachwinach, między pośladkami czy fałdami brzusznymi, pod piersiami. Choroba ma charakter przewlekły, jednak jest możliwość jej całkowitego wyleczenia.

    Co to jest łupież rumieniowy?

    Łupież rumieniowy jest chorobą skóry, która manifestuje się występowaniem czerwono-brązowych zmian. Pojawiają się między fałdami skóry w miejscach, gdzie pojawia się zwiększona potliwość na przykład pod pachami, w pachwinach, czy między palcami. Powierzchnia zmiany często się łuszczy, co wyróżnia łupież rumieniowy od innych chorób skórnych o podobnym przebiegu. Zmiany najczęściej są jedyną dolegliwością, jaka towarzyszy chorobie, nie występuje świąd ani ból [1].

    Jakie są przyczyny łupieżu rumieniowego?

    Zmiany są wynikiem zakażenia bakteryjnego, za co odpowiedzialne są bakterie Corynebacterium minutissimum. Drobnoustroje te występują naturalnie na powierzchni naszej skóry, jednak w wyniku zwiększonej potliwości między fałdami skóry tworzy się środowisko, które zapewnia świetne warunki do ich patologicznego namnażania. Następnie wnikają one w głębsze warstwy skóry i rozwijają powstawanie zmian [1]. 

    Jak leczyć łupież rumieniowy?

    Leczenie łupieżu rumieniowego polega na podawaniu antybiotyków doustnych oraz w postaci maści do smarowania. Niezwykle istotna jest odpowiednia diagnoza schorzenia. Lekarz dermatolog powinien sprawdzić zmiany przy pomocy lampy Wooda. Zmiany łupieżu rumieniowego świecą się na malinowy kolor [1].

    Kto choruje na łupież rumieniowy?

    Leki doustne na łupież rumieniowy

    W pierwszej kolejności pacjenci dostają antybiotyki doustne zawierające:

    • klarytromycynę (Fromilid, Klabax, Klacid, Klarmin) pacjent zażywa jedną dawkę 1 g;
    • erytromycynę (Erythromycinum TZF) 250 mg 4 razy dziennie przez 2 tygodnie;
    • tetracyklinę (Tetracyclinum TZF) 250 mg 4 razy dziennie przez 2 tygodnie.

    Klarytromycyna i erytromycyna należą do tej samej grupy antybiotyków, zazwyczaj wybiera się klarytromycynę ze względu na pojedyncze podanie. W wyniku terapii jednym z tych dwóch antybiotyków może dojść do wystąpienia dolegliwości żołądkowych.  W przypadku występowania alergii na makrolidy można zastosować tetracyklinę. Jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez pacjentów [1].

    Leki miejscowe do leczenia łupieżu

    Oprócz antybiotyków doustnych w terapii stosujemy preparaty do użytku zewnętrznego:

    • klindamycyna (Clindacne, Klindacin T, Normaclin).

    Trzeba smarować zmiany 3 razy dziennie przez 7 dni. 

    • kwas fusydowy (Fucidin, Fusacid).

    Należy aplikować antybiotyk 2 razy dziennie przez 14 dni.

    • mupirocyna (Bactroban, Mupirox, Taconal).

    Stosowanie 2 razy dziennie przez 14 do 28 dni.

    Terapia antybiotykami w postaci preparatów do smarowania ogranicza występowanie działań niepożądanych i jest równie skuteczna co antybiotykami doustnymi. Niestety nie zawsze stan pacjenta pozwala na zastosowanie jedynie środków do smarowania [1].

    Jak zapobiegać występowaniu łupieżu rumieniowego?

    Łupież rumieniowy najczęściej występuje u osób otyłych oraz chorych na cukrzycę. Razem z otyłością możemy zaobserwować nadmierne pocenie się, a pot między fałdami skórnymi w połączeniu ze zwiększoną ilością glukozy w organizmie stanowią idealny rezerwuar dla rozwoju bakterii. W związku z tym warto zadbać o przyczynę rozwoju łupieżu rumiankowego i próbę eliminacji tej przyczyny. W innym przypadku wdrożone leczenie będzie jedynie doraźnym zagojeniem zmian, które powrócą po jakimś czasie [1].

    Bibliografia

    1. Erythrasma Revisited: Diagnosis, Differential Diagnoses, and Comprehensive Review of Treatment. Parnia Forouzan and Philip R Cohen. Cureus. 2020 Sep; 12(9): e10733. Published online 2020 Sep 30. doi: 10.7759/cureus.10733

    Omawiane substancje

    • Erytromycyna

      Erytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
      syntetyczne
    • Klarytromycyna

      Klarytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie syntezy białek w komórkach bakteryjnych.
      syntetyczne
    • Klindamycyna

      Klindamycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
      syntetyczne
    • Kwas fusydowy

      Kwas fusydowy to organiczny związek chemiczny o silnych właściwościach antybiotycznych. Jest stosowany w leczeniu zakażeń skóry i paznokci.
      syntetyczne
    • Mupirocyna

      Mupirocyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń skóry. Substancja ta działa na bakterie, hamując ich wzrost i rozwój.
      syntetyczne
    • Tetracyklina

      Tetracyklina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Może powodować działania niepożądane, takie jak biegunka i wysypka.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Łupież rumieniowy

      Łupież rumieniowy to choroba skóry, która objawia się łuszczącymi się plamami na skórze głowy, twarzy i innych częściach ciała. Choroba ta może być przyczyną dyskomfortu i zmniejszenia samooceny u osób dotkniętych nią.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .