Czy laktator jest niezbędny?
Nie wszystkie mamy korzystają z laktatora w okresie laktacji, jednak robi to zdecydowana większość, przez dłuższy lub krótszy czas. Urządzenie to może przydać się w następujących sytuacjach.
- Nawał mleczny — zwiększona ilość pokarmu w piersiach po porodzie, może doprowadzić do bolesnych obrzęków, a nawet zapalenia piersi. Laktatory, umożliwiając regularne opróżnianie piersi, może zapobiec zastojowi pokarmu i przynieść ulgę.
- Zainicjowanie laktacji/podtrzymanie laktacji — zdarza się, że noworodek nie od razu przebywa na sali z mamą (dzieje się tak np. w przypadku wcześniaków). Laktator może wtedy okazać się niezbędnym narzędziem, jeśli kobieta chce karmić dziecko swoim mlekiem. Pozwala on na zainicjowanie laktacji oraz jej podtrzymanie, w momencie gdy dziecko nie może ssać bezpośrednio z piersi lub opróżnia je nieefektywnie.
- Powrót do pracy/wyjście z domu — nawet jeśli z powodzeniem karmisz piersią, laktator może Ci się przydać, kiedy wrócisz do pracy i nadal chcesz karmić dziecko swoim mlekiem lub po prostu wychodzisz z domu na dłużej. Odciągnięte mleko możesz przechowywać w lodówce, lub zamrozić.
Jeśli nie jesteś przekonana o tym, czy laktator będzie Ci potrzebny, wstrzymaj się z jego zakupem do porodu. Większość szpitali umożliwia wypożyczenie swoim pacjentkom laktatora na oddziałach położniczych (czytaj także: Problemy podczas laktacji — jak sobie z nimi radzić?)
Rodzaje laktatorów
Wśród laktatorów wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje: ręczne oraz elektryczne.
Ręczne
Ich zaletą jest cichy tryb pracy, pokarm można odciągać np. podczas drzemki dziecka. Ich cena jest niższa w porównaniu z laktatorami elektrycznymi. Plusem jest także fakt, że nie wymagają źródła prądu, dzięki czemu można ich używać np. w podróży. Odciąganie pokarmu jest jednak czasochłonne, wymaga użycia siły. Laktatory ręczne są zazwyczaj łatwe w utrzymaniu czystości, można je rozkręcić i właściwie każdą część bez problemu umyć pod wodą. Wyróżniamy kilka ich rodzajów:
- Gruszkowe — najprostsze i najstarsze wśród laktatorów ręcznych. Odciąganie mleka zachodzi z użyciem gruszki, siła i intensywność odciągania zależy od nacisku na nią. Wymaga użycia dwóch rąk np. Sanity ręczny odciągacz pokarmu.
- Tłokowe — wypływ mleka zachodzi dzięki rytmicznym naciskom na tłok laktatora, mechanizm działania jest podobny jak ten w strzykawce, również wymaga użycia dwóch rąk np. Simed Laktator Ręczny Lakta Plus.
- Z pompką — najpopularniejsze i najbardziej zaawansowane wśród laktatorów ręcznych. Nacisk na pompkę umożliwia odciąganie pokarmu z piersi. Można je obsługiwać jedną ręką np. Laktator Medela Harmony Flex [1].
Elektryczne
Ich praca jest zazwyczaj głośniejsza niż w przypadku laktatorów ręcznych. Zaletą jest wydajność, w krótkim czasie można odciągnąć pokarm. Dodatkowo wyróżniamy wśród nich laktatory podwójne, które umożliwiają jednoczesne odciąganie pokarmu z dwóch piersi. Jest to oszczędność czasu i szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla mam bliźniaków. Wadą laktatorów elektrycznych jest konieczność zapewnienia źródła zasilania (podłączenie do prądu lub użycie baterii). Przykłady laktatorów elektrycznych: Medela Swing, Medela Mini Electric, Medela Swing Maxi, Philips Avent Laktator Elektroniczny Natural Scf332/01, Lansinoh Elektryczny Laktator Na Dwie Piersi.
Laktatory 2w1
To połączenie laktatora ręcznego i elektrycznego w jednym. W zależności od potrzeb można takiego urządzenia używać jako laktator ręczny lub elektryczny, co wydaje się rozwiązaniem idealnym np. Laktator Esperanza ECM003B.
Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model?
Oto kilka parametrów, jakie należy sprawdzić przed zakupem laktatora:
- dwufazowe odciąganie pokarmu — laktator, który je posiada, naśladuje rytm ssania niemowlęcia, dzięki czemu odciąganie jest efektywniejsze. I faza (wywołanie wypływu mleka) to szybkie, płytkie ssanie; II faza (odciąganie efektywne), to ssanie wolne i głębokie,
- prosta budowa, która umożliwia łatwe czyszczenie,
- głośność pracy,
- regulacja siły ssania laktatora — możliwość dopasowania siły ssania do indywidualnych potrzeb, tak aby było to komfortowe i bezbolesne,
- szybkość pracy w przypadku laktatorów elektrycznych oznaczona jako CPM. Współczynnik ten określa ilość cykli ssania w ciągu jednej minuty. Przyjmuje się, że dobry laktator elektryczny powinien mieć wartość CPM>30,
- wielkość lejka laktatora — to element laktatora, który bezpośrednio styka się z piersią. Nie powinien być zbyt mały, ani zbyt duży, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na skuteczność i komfort podczas odciągania mleka [2,3].
Laktator ręczny czy elektryczny?
Podejmując decyzję dotyczącą zakupu laktatora, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu i jak często będziesz go używać. Jeśli zamierzasz karmić piersią, a laktator ma służyć Ci tylko od czasu do czasu (np. kiedy chcesz wyjść z domu i zostawić odciągnięte mleko dla dziecka), laktator ręczny będzie dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem. Natomiast jeśli zamierzasz regularnie odciągać pokarm (np. Karmiąc Piersią Inaczej – KPI) zdecydowanie warto zainwestować w laktator elektryczny, który pozwala bez wysiłku odciągnąć pokarm w krótkim czasie.
Dodatkowo można wziąć pod uwagę to, czy zamierzasz podróżować. Jeśli tak, w tym przypadku laktator ręczny jest wygodny, bo nie wymaga źródła zasilania. Sprawdzi się także laktator elektryczny zasilany na baterie.
Jeśli Twoje dziecko ma płytki sen i wybudza się przy najmniejszym hałasie, postaw na laktator ręczny lub zwróć uwagę na głośność pracy przy wyborze laktatora elektrycznego.