Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Kwasy Omega-3 w ciąży i podczas karmienia piersią | leki.pl

Kwas DHA dla karmiących matek i ciężarnych

SPIS TREŚCI

    Kwasy Omega-3 w ciąży i podczas karmienia piersią

    Kwasy Omega-3 to dość popularne i modne pojęcie, jakie przewija się w sieci i poradnikach o zdrowym żywieniu. Przypisuje się im dobroczynne działanie na organizm ludzki na każdym etapie życia — i faktycznie tak jest. Człowiek powinien mieć z nimi kontakt od samego początku, najlepiej już w życiu płodowym. Stąd tak ważna suplementacja tymi kwasami…

    Kwasy Omega-3 — co to za związki?

    Kwasy Omega-3 należą do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Jest to grupa związków, spośród których możemy wymienić:

    • kwas alfa-linolenowy (ALA) — główny reprezentant kwasów Omega-3
    • kwas dokozaheksaenowy (DHA)
    • eikozapentaenowy (EPA)

    Kwasy DHA i EPA mogą powstawać w organizmie człowieka w wyniku przemian kwasu ALA, ale proces ten jest mało wydajny. Dlatego też dostarcza się je dodatkowo wraz z dietą [1].

    Kwasy Omega-3 — gdzie występują?

    Bogatym źródłem kwasów Omega-3, szczególnie kwasu alfa-linolenowego są oleje roślinne oraz orzechy i nasiona.ALA odnajdziemy przede wszystkim w oleju lnianym, rydzowym, rzepakowym i sojowym, a także w orzechach włoskich, siemieniu lnianym oraz nasionach chia.

    EPA i DHA znajdują się w tłustych rybach morskich: śledź, makrela, halibut czy łosoś, w owocach morza oraz algach.

    Szczególną rolę spośród kwasów Omega-3 przypisuje się kwasowi DHA i ze względu na jego właściwości rekomenduje się dodatkową suplementację u kobiet ciężarnych [1].

    Kwas DHA dla karmiących matek i ciężarnych kobiet

     Kwasy DHA pozytywnie oddziałują na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Wpływają na:

    • czas trwania ciąży — odpowiednia suplementacja zapobiega przedwczesnemu porodowi, tzn. przed 34 t.c.,
    • zwiększenie urodzeniowej masy ciała dziecka (związek z późniejszym porodem),
    • dojrzewanie układu nerwowego, na rozwój funkcji poznawczych, mowy oraz narządu wzroku u niemowląt i małych dzieci,
    • obniżenie ryzyka wystąpienia depresji u matki [2,3].

    Warto podkreślić, że w życiu płodowym i pierwszych latach życia dziecka DHA jest ważnym składnikiem budulcowym mózgu i siatkówki oka, stanowiąc odpowiednio 97% i 93% wszystkich zawartych tam kwasów omega-3. Kwas DHA wspomaga prawidłową pracę mózgu i centralnego układu nerwowego. Jest niezbędny do właściwego funkcjonowania ośrodka wzroku i koordynacji, podnosi zdolność do uczenia się (czytaj także: Kwasy omega-3 i omega-6. Dlaczego są dla nas takie ważne?).

    Niedobór DHA zarówno w okresie pre- jak i postnatalnym przyczynia się do wzrostu ryzyka rozwoju chorób alergicznych, nieprawidłowego rozwoju somatycznego czy obniżenia zdolności funkcji poznawczych, w tym zdolności uczenia się u dzieci w wieku późniejszym [2,3] (czytaj także: Kwasy Omega-3 i wpływ na zdrowie psychiczne).

    Ile DHA trzeba brać w ciąży?

    Ilość DHA w organizmie płodu ściśle zależy od jego spożycia przez matkę. Ani w łożysku, ani w organizmie dziecka nie zachodzi synteza tego składnika.

    W trzecim trymestrze ciąży płód gromadzi 50-70 mg DHA dziennie. W tym okresie w łonie matki w najszybszym tempie związek ten wbudowuje się w struktury mózgu dziecka. Sytuacja taka ma miejsce do ukończenia 2. roku życia, dlatego uważa się, że jest to najważniejszy okres rozwoju neurologicznego dziecka [3].

    Minimalne zapotrzebowanie na DHA w ciąży wynosi 200 mg/dobę, pod warunkiem, że kobieta dostarcza DHA również z innych źródeł, np. spożywa ryby bogate w kwasy Omega-3 dwa razy w tygodniu. Zważywszy na dane mówiące o zwyczajach żywieniowych społeczeństwa, gdzie ryby nie są częstym gościem na naszych stołach, należy uwzględnić wyższą suplementację tj. 400-600 mg DHA/dobę [2].

    Według wytycznych PTGiP kobiety z grupy wysokiego ryzyka przedwczesnego porodu powinny suplementować min. 1000 mg DHA/dobę przez całą ciążę [2].

    Omega-3 w ciąży i dla karmiących – jakie preparaty są dostępne?

    W aptece możemy znaleźć wiele suplementów zawierających DHA w postaci produktów mono-  oraz wieloskładnikowych.

    Wsród jednoskładnikowych można wyróżnić:

    • Omegamed Pregna;
    • Pregna DHA;
    • Prenatal DHA.

    Z kolei wieloskładnikowe to m.in.:

    • Prenatal DUO;
    • MamaDHA Premium+;
    • Omegamed Optima Forte.

    Kwasy DHA wchodzące w skład tych suplementów pozyskuje się z olejów rybich oraz alg morskich. Oba źródła są cenne, aczkolwiek algi przeznaczone do produkcji preparatów DHA są hodowane w kontrolowanych warunkach, poza narażonymi na zanieczyszczenia zbiornikami morskimi. W związku z tym mogą być uważane za bardziej bezpieczne. Nie mniej jednak wybierając suplement zawierający kwasy DHA, powinniśmy się bardziej kierować jakością całego suplementu i producenta, niż źródłem pochodzenia kwasów DHA.

    Bibliografia

    1. Normy żywienia dla populacji polskiej, pod red. M. Jarosz, Wydawnictwo Instytutu Żywności i Żywienia, Warszawa. 2017.
    2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, 07.2020.
    3. Wierzejska R., Jarosz M., Wojda B. i wsp.: Dietary intake of DHA during pregnancy: a significant gap between the actual intake and current nutritional recommendations. Rocz Panstw Zakl Hig, 2018;69(4): 381-386.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .