Ksylometazolina i oksymetazolina — charakterystyka substancji
Ksylometazolina i oksymetazolina to substancje chemiczne, które powodują obkurczenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. W efekcie dochodzi do zmniejszenia przekrwienia śluzówki i obrzęku, co udrożnia zatkany nos i ułatwia oddychanie [1-2].
Pacjent z zatkanym nosem pragnie jak najszybciej pozbyć się problemu. Ksylometazolina i oksymetazolina to substancje, które podaje się donosowo w formie kropli lub żelu, przez co pierwsze efekty osiąga się już po około 1 minucie od zastosowania. Odblokowanie zatkanego nosa można uzyskać także poprzez doustne zastosowanie substancji, takich jak np. pseudoefedryna (Apselan, Sudafed). Niestety efekt uzyskany dzięki niej jest słabszy, trwa krócej i pojawia się później niż po zastosowaniu, np. oksymetazoliny [3].
Wskazania do stosowania
Wskazania do stosowania preparatów z ksylometazoliną lub oksymetazoliną są następujące:
- Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa pojawiające się podczas:
- przeziębienia,
- kataru siennego,
- alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa,
- zapalenia zatok.
- Wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego.
- Pomocniczo przy wziernikowaniu nosa [4].
- Zmniejszenie obrzęku błon śluzowych jam nosa u niemowląt w przypadku problemów z oddychaniem i ssaniem pokarmu [5].
Kto może stosować?
Ksylometazolina może być stosowana u dzieci i dorosłych, a granice wiekowe determinuje stężenie substancji leczniczej w preparacie:
- ksylometazolina:
- 0,5 mg/ml (0,05%) — od 2. roku życia (w formie żelu od 3. roku życia) do 10-12. roku życia (w zależności od rejestracji produktu).
- 0,1 mg/ml (0,1%) — dorośli oraz dzieci od 10-12. roku życia (w zależności od rejestracji produktu; wyjątek Sudafed XyloSpray – od 6. roku życia).
W przypadku oksymetazoliny sytuacja prezentuje się następująco:
- 0,01 mg/ml (0,01%) – niemowlęta od 1. roku życia.
- 0,25 mg/ml (0,025%) – od 1. do 6. roku życia.
- 0,5 mg/ml (0,05%) – dorośli i dzieci od 6. roku życia.
Ksylometazolina czy oksymetazolina — co lepsze?
Mechanizm działania obu substancji jest praktycznie identyczny, dlatego pojawia się pytanie, którą z nich lepiej wybrać? Z badań klinicznych wynika, że nie ma istotnych różnic pomiędzy działaniem obu związków. Ksylometazolina i oksymetazolina bardzo dobrze redukują przekrwienie błony śluzowej nosa i szybko udrażniają zatkany nos. W niektórych przypadkach zaobserwowano, że po zastosowaniu ksylometazoliny efekt występuje nieco szybciej, jednak może to wynikać z różnic międzyosobniczych [3].
Czy substancje dodatkowe są ważne?
Produkty lecznicze czasami oprócz ksylometazoliny lub oksymetazoliny zawierają inne substancje. Możemy tutaj wyróżnić:
- bromek ipratropium,
- dekspantenol,
- kwas hialuronowy.
Jakie są ich zadania?
Bromek ipratropium
Preparaty z bromkiem ipratropium polecane są, jeśli pacjent oprócz zatkanego nosa cierpi dodatkowo na wodnisty, cieknący katar. Ksylometazolina redukuje przekrwienie błony śluzowej nosa, natomiast bromek ipratropium redukuje wodnistą wydzielinę. Dzięki połączeniu dwóch substancji w jednym preparacie pacjent osiąga lepszy efekt terapeutyczny, niż gdyby stosował jedną z tych substancji lub obie, ale oddzielnie [7-8].
Dostępne preparaty: Otrivin Ipra Max
Dekspantenol
Ksylometazolina i oksymetazolina pomagają pozbyć się lub zredukować objawy przeziębienia, takie jak zatkany nos. Niestety nie są substancjami obojętnymi dla błony śluzowej nosa. Mogą powodować jej przekrwienie lub uczucie pieczenia i suchości w nosie. Jeśli są stosowane długotrwale, mogą doprowadzić nawet do perforacji błony śluzowej, dlatego zaleca się, aby ich stosowanie nie przekraczało 5-10 dni [4].
Dodatek dekspantenolu pełni funkcje ochronne i odżywcze dla komórek błony śluzowej. Dodatkowo wykazano, że redukcja objawów ostrego nieżytu nosa następuje szybciej w preparatach łączonych z dekspantenolem [9-10].
Jak już wcześniej wspomniano, nie ma istotnych różnic w terapii podczas stosowania preparatów z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. Natomiast dodatek dekspantenolu do formulacji z oksymetazoliną sprawia, że dochodzi do szybszej redukcji objawów oraz występowania mniejszej ilości działań niepożądanych niż w przypadku stosowania samej ksylometazoliny (niestety brak takich preparatów na rynku polskim) [11].
Dostępne preparaty: Nasic, Nasic Kids, Otrivin Regeneracja, Septanazal dla dorosłych, Septanazal dla dzieci, Sudafed Xylospray DEX, Sudafed Xylospray DEX dla dzieci, Xylodex 0,05% regeneracja, Xylodex 0,1% regeneracja.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy (w postaci soli sodowej) dodaje się do preparatów głównie w celu ochrony i nawilżenia błony śluzowej. Celem jest redukcja ewentualnych działań niepożądanych. Niektóre badania wskazują na to, że kwas hialuronowy potęguje również działanie terapeutyczne ksylometazoliny [12].
Dostępne preparaty: Orinox HA, Sudafed XyloSpray HA, Sudafed XyloSpray HA dla dzieci, Xedine HA, Xedine HA dla dzieci.
Przegląd preparatów
Rynek farmaceutyczny obfituje w różne produkty z ksylometazoliną i oksymetazoliną. Na potrzeby poniższego przeglądu, podzielmy je na 3 kategorie:
- Aerozol do nosa.
- Krople do nosa.
- Żel do nosa
Ksylometazolina i oksymetazolina — aerozol do nosa
Najczęściej spotykaną formą produktów leczniczych jest aerozol do nosa. Prawidłowa technika podania substancji leczniczej wydaje się być tutaj najprostsza dla pacjenta, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Przed użyciem wstrząśnij pojemnikiem.
- Bezpośrednio przed pierwszym użyciem preparatu należy kilkakrotnie nacisnąć dozownik, aż do pojawienia się mgiełki.
- Dokładnie oczyść nos.
- Chwyć pojemnik w taki sposób, żeby dozownik umiejscowiony był pomiędzy palcem wskazującym i środkowym, a kciuk przytrzymywał dno. Wsuń dozownik delikatnie do otworu nosowego.
- Stosuj zasadę, że do prawego nozdrza podajesz lek lewą ręką i odwrotnie. Dzięki temu roztwór nie zostanie rozpylony na przegrodę nosową, a na zewnętrzną część nosa.
- Nie odchylaj głowy do tyłu. Lekko pochyl ją do przodu.
- Zatkaj drugi otwór nosowy, naciśnij dozownik i jednocześnie powoli rozpocznij wdech.
- Po aplikacji preparatu staraj się przez pewien czas nie kichać ani nie oczyszczać nosa [6].
Dostępne preparaty w formie aerozolu do nosa z ksylometazoliną: Disnemar Xylo, Nasic, Nasic Kids, Orinox, Orinox HA, Otrivin 0,1%, Otrivin dla dzieci, Otrivin Ipra Max, Otrivin Katar i Zatoki, Otrivin Menthol, Otrivin Regeneracja, Septanazal dla dorosłych, Septanazal dla dzieci, Snup, Sudafed XyloSpray, Sudafed Xylospray DEX, Sudafed Xylospray DEX dla dzieci, Sudafed XyloSpray dla dzieci, Sudafed XyloSpray HA, Sudafed XyloSpray HA dla dzieci, Xedine HA, Xedine HA dla dzieci, Xylodex 0,05% regeneracja, Xylodex 0,1% regeneracja, Xylometazolin 123ratio, Xylometazolin Teva, Xylorin.
Dostępne preparaty w formie aerozolu do nosa z oksymetazoliną: Acatar Control, Afrin, Afrin ND, Afrin ND Mentol, Nasivin Classic, Nasivin Kids, Nasivin soft 0,025% Nosox Classic, Nosox Junior, Oxyrin Apteo Med, Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus.
Ksylometazolina i oksymetazolina – krople do nosa
Wybór kropli jest już za to znacznie mniejszy. W przypadku tej postaci leku różni się także technika podania.
- Przed aplikacją dokładnie oczyść nos.
- Połóż się na łóżku w takiej pozycji, aby głowa lekko zwisała.
- Nie zaleca się podawania kropli do nosa na stojąco lub siedząco jedynie z odchyloną głową do tyłu. Taka pozycja zwiększa ryzyko przedostania się kropli do jamy nosowo-gardłowej, co może spotęgować ogólnoustrojowe działania niepożądane i osłabić efekt terapeutyczny.
- Zaaplikuj krople do obu otworów nosowych.
- Pozostań w tej pozycji od 1 do 2 minut.
- Po aplikacji preparatu staraj się przez pewien czas nie kichać ani nie oczyszczać nosa [13].
Dostępne preparaty z ksylometazoliną: Otrivin 0,05%, Xylometazolin APTEO MED, Xylometazolin Vibrocil, Xylometazolin VP, Xylometazolin WZF 0,05%, Xylometazolin WZF 0,1%.
Dostępne preparaty z oksymetazoliną: Nasivin 0,01%, Nasivin 0,025%, Nasivin Baby, Nosox, Oxalin 0,025%, Oxalin 0,05%, Rinazoline 0,01%, Rinazoline 0,025%, Sinuzolin.
Ksylometazolina i oksymetazolina — żel do nosa
Preparaty w formie żelu stosuje się tak samo jak w formie aerozolu. Występują one w pojemnikach z pompką dozującą.
Dostępne preparaty z ksylometazoliną: Xylogel 0,1%, Xylogel dla dzieci.
Dostępne preparaty z oksymetazoliną: Oxalin Baby, Oxalin Junior.
Otrivin Menthol – aerozol do nosa, roztwór
Skład
Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku.
Jedna dawka aerozolu zawiera 0,14 mg ksylometazoliny chlorowodorku.
Stosowanie
1 dawka aerozolu do każdego nozdrza 3 razy na dobę. Przed pierwszym użyciem aerozolu należy 4 razy nacisnąć pompkę i wypuścić roztwór w powietrze. Podobnie należy zrobić, jeśli produkt nie był stosowany przez dłużej niż 6 dni.
Lek stosować po oczyszczeniu nosa. Aerozol aplikować na zewnętrzną błonę śluzową nosa. Prawą ręką aplikujemy lek do lewego nozdrza, a lewą ręką do prawego.
Wskazania
Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru
siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Lek przeznaczony dla osób powyżej 12. roku życia.
- Leku nie można stosować dłużej niż przez 10 dni.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
- W porównaniu do klasycznego Otrivinu, zawiera dodatek mentolu, stąd charakterystyczny zapach preparatu.
Otrivin – aerozol do nosa, roztwór
Skład
Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Otrivin 0,1%).
Stosowanie
1 dawka aerozolu do każdego nozdrza 3 razy na dobę. Przed pierwszym użyciem aerozolu należy 4 razy nacisnąć pompkę i wypuścić roztwór w powietrze. Podobnie należy zrobić, jeśli produkt nie był stosowany przez dłużej niż 6 dni.
Lek stosować po oczyszczeniu nosa. Aerozol aplikować na zewnętrzną błonę śluzową nosa. Prawą ręką aplikujemy lek do lewego nozdrza, a lewą ręką do prawego.
Wskazania
Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru
siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Lek przeznaczony dla osób powyżej 12. roku życia.
- Leku nie można stosować dłużej niż przez 10 dni.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
Nasic – aerozol do nosa, roztwór
Skład
Jedna dawka aerozolu do nosa zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu.
Stosowanie
1 dawka aerozolu do każdego nozdrza 3 razy na dobę. Przed pierwszym użyciem aerozolu należy kilkakrotnie nacisnąć pompkę aż do uzyskania mgiełki.
Lek stosować po oczyszczeniu nosa. Aerozol aplikować na zewnętrzną błonę śluzową nosa. Prawą ręką aplikujemy lek do lewego nozdrza, a lewą ręką do prawego.
Wskazania
Objawowe leczenie niedrożności przewodów nosowych podczas przeziębienia i po przebytej operacji nosa.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Lek przeznaczony dla osób powyżej 6. roku życia.
- Leku nie można stosować dłużej niż przez 7 dni
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
- Dodatek dekspantenolu pełni funkcje ochronne i odżywcze dla komórek błony śluzowej. Dodatkowo wykazano, że redukcja objawów ostrego nieżytu nosa następuje szybciej w preparatach łączonych z dekspantenolem.
- Po otwarciu opakowania ważność produktu to 12 tygodni.
SeptaNazal– aerozol do nosa, roztwór
Skład
Septanazal dla dorosłych
Jedna dawka aerozolu do nosa zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg dekspantenolu.
Septanazal dla dzieci
Jedna dawka aerozolu do nosa zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg dekspantenolu.
Stosowanie
Septanazal dla dorosłych przeznaczony jest dla dzieci powyżej 6. roku życia:
- 1 dawka aerozolu do każdego nozdrza 3 razy na dobę.
Septanazal dla dzieci przeznaczony jest dla dzieci od 2. do 6. roku życia:
- 1 dawka aerozolu do każdego nozdrza 3 razy na dobę.
Przed pierwszym użyciem aerozolu należy kilkakrotnie nacisnąć pompkę aż do uzyskania mgiełki.
Lek stosować po oczyszczeniu nosa. Aerozol aplikować na zewnętrzną błonę śluzową nosa. Prawą ręką aplikujemy lek do lewego nozdrza, a lewą ręką do prawego.
Wskazania
Lek stosuje się:
- w celu zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej w nieżycie nosa oraz w leczeniu uszkodzeń błony śluzowej nosa,
- w leczeniu naczynioruchowego nieżytu nosa,
- w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Leku nie można stosować dłużej niż przez 7 dni.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
- Dodatek dekspantenolu pełni funkcje ochronne i odżywcze dla komórek błony śluzowej. Dodatkowo wykazano, że redukcja objawów ostrego nieżytu nosa następuje szybciej w preparatach łączonych z dekspantenolem.
- Po otwarciu opakowania ważność produktu to 12 miesięcy.
- Lek nie zawiera substancji konserwujących.
Sudafed Xylospray DEX – aerozol do nosa, roztwór
Skład
Jedna dawka aerozolu do nosa zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg dekspantenolu.
Stosowanie
1 dawka aerozolu do każdego nozdrza 3 razy na dobę. Przed pierwszym użyciem aerozolu należy 5-krotnie nacisnąć pompkę aż do uzyskania mgiełki. Po okresie dłuższego niestosowania leku, pompkę należy nacisnąć 2 razy.
Lek stosować po oczyszczeniu nosa. Aerozol aplikować na zewnętrzną błonę śluzową nosa. Prawą ręką aplikujemy lek do lewego nozdrza, a lewą ręką do prawego.
Wskazania
Lek stosuje się:
- celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz w wspomagającym leczeniu uszkodzeń błony śluzowej nosa,
- w łagodzeniu objawów naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa,
- w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Lek przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.
- Leku nie można stosować dłużej niż przez 7 dni.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
- Dodatek dekspantenolu pełni funkcje ochronne i odżywcze dla komórek błony śluzowej. Dodatkowo wykazano, że redukcja objawów ostrego nieżytu nosa następuje szybciej w preparatach łączonych z dekspantenolem.
- Po otwarciu opakowania ważność produktu to 6 miesięcy.
- Lek nie zawiera substancji konserwujących.
Xylorin – aerozol do nosa, roztwór
Skład
1 dawka aerozolu zawiera 50 mikrogramów ksylometazoliny chlorowodorku.
Stosowanie
1 do 2 dawek aerozolu do każdego nozdrza 3 razy na dobę. Przed pierwszym użyciem aerozolu należy kilkakrotnie nacisnąć pompkę aż do uzyskania mgiełki.
Lek stosować po oczyszczeniu nosa. Aerozol aplikować na zewnętrzną błonę śluzową nosa. Prawą ręką aplikujemy lek do lewego nozdrza, a lewą ręką do prawego.
Wskazania
Objawowe leczenie zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Lek przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.
- U dzieci od 6. do 12. roku życie lek stosować maksymalnie 5 dni.
- U dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych lek stosować maksymalnie 7 dni.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
Xylogel – żel do nosa
Skład
Każdy gram żelu do nosa zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku.
Stosowanie
1 dawka żelu do każdego nozdrza 3 razy na dobę. Lek stosować po oczyszczeniu nosa. Aerozol aplikować na zewnętrzną błonę śluzową nosa. Prawą ręką aplikujemy lek do lewego nozdrza, a lewą ręką do prawego.
Przed pierwszym użyciem produktu nacisnąć pompkę 3 do 5 razy, aż do pojawienia się preparatu.
Wskazania
Leczenie pomocnicze:
- ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego,
- ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych,
- alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa,
- ostrego zapalenia ucha środkowego – w celu udrożnienia trąbki słuchowej.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Lek przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
- Lek stosować maksymalnie 5 dni.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
- Po otwarciu preparatu jego data ważności to 12 tygodni.
Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus – aerozol do nosa, roztwór
Skład
1 dawka aerozolu zawiera około 25 mikrogramów oksymetazoliny chlorowodorku.
Stosowanie
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat:
- 1-2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego maksymalnie 2-3 razy na dobę. Przed pierwszym użyciem aerozolu należy kilkakrotnie nacisnąć pompkę aż do uzyskania mgiełki.
Dzieci w wieku od 6 lat do 10 lat:
- 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego maksymalnie 2-3 razy na dobę
Wskazania
Objawowe leczenie niedrożności nosa.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Lek przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.
- Nie stosować dłużej niż 7 dni.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
Xylo-Pantenol – aerozol do nosa, roztwór
Skład
Jedno rozpylenie aerozolu do nosa zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu.
Stosowanie
1 dawka aerozolu do każdego nozdrza 3 razy na dobę. Przed pierwszym użyciem aerozolu i po dłuższym okresie braku stosowaniu należy kilkakrotnie nacisnąć pompkę aż do uzyskania mgiełki.
Wskazania
Lek stosuje się:
- celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz w wspomagającym leczeniu uszkodzeń błony śluzowej nosa,
- w łagodzeniu objawów naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa,
- w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Lek przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.
- Leku nie można stosować dłużej niż przez 7 dni.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
- Dodatek dekspantenolu pełni funkcje ochronne i odżywcze dla komórek błony śluzowej. Dodatkowo wykazano, że redukcja objawów ostrego nieżytu nosa następuje szybciej w preparatach łączonych z dekspantenolem.
- Po otwarciu opakowania ważność produktu to 6 miesięcy.
- Lek nie zawiera substancji konserwujących.
Acatar Control – aerozol do nosa, roztwór
Skład
Jedna dawka aerozolu zawiera nie więcej niż 0,025 mg oksymetazoliny chlorowodorku.
Stosowanie
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:
- należy podawać po jednej dawce leku do każdego otworu nosowego 2 razy na dobę.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
- należy podawać po jednej dawce leku do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę.
Przed pierwszym użyciem aerozolu należy kilkakrotnie nacisnąć pompkę i wypuścić roztwór w powietrze.
Wskazania
Lek stosuje się w schorzeniach takich, jak:
- Obrzęk błon śluzowych występujący w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa,
- alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa,
- naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa,
- zapaleniu zatok przynosowych,
- zapaleniu trąbki słuchowej,
- zapaleniu ucha środkowego.
O produkcie
- Lek dostępny bez recepty.
- Lek przeznaczony dla osób powyżej 6. roku życia.
- Leku nie można stosować dłużej niż przez 7 dni.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to niezalecane, chyba że po konsultacji lekarskiej i w wyjątkowych przypadkach.
- Data ważności po otwarciu preparatu to 1 rok.
Niebezpieczne działania niepożądane
Leków z ksylometazoliną i oksymetazoliną nie można stosować długotrwale. Najlepiej korzystać z nich doraźnie. Należy pamiętać o tym, że wspomniane substancje nie leczą przeziębienia, a jedynie redukują jego objawy. Bezpieczny czas stosowania preparatów to nie dłużej niż 5-10 dni. Długotrwałe stosowanie może doprowadzić do pojawienia się działań niepożądanych, takich jak:
- nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa,
- zmiany histologiczne w błonie śluzowej nosa,
- uczucie suchości i pieczenia w nosie,
- kichanie,
- zatkanie nosa z wodnistym katarem (szczególnie obserwowane po odstawieniu leku po długotrwałym używaniu).
Powyższe efekty uboczne może potęgować środek konserwujący — chlorek benzalkoniowy, który często pojawia się w lekach. Jeśli korzystamy z preparatów z ksylometazoliną i oksymetazoliny, to najlepiej wybrać te bez konserwantów oraz z dodatkiem dekspantenolu lub kwasu hialuronowego [14].