,

Krople na zapalenie spojówek dla dziecka – jakie wybrać?

SPIS TREŚCI

    Co stosować na zapalenie spojówek u dzieci?

    Twoje maleństwo płacze, jest niespokojne, wciąż trze oczy? Może wstał ze sklejonymi powiekami i zaczerwienionymi oczami ? Podejrzewasz zapalenie spojówek ? Bądź spokojny, to dziecięca przypadłość, wyleczysz ją domowymi sposobami. Dowiedz się, co możesz zrobić? Jakie krople wybrać? I kiedy wszystko się skończy?

    Zapalenie spojówek u dzieci — co to jest?

    Być może sam to przeżywałeś i wiesz, jak trudno wytrzymać, gdy pieką i szczypią oczy? Podobnie czuje Twoje dziecko, gdy ma zapalenia spojówek. Zanim napiszę jak ratować sytuację, dowiedz się, coś o samych spojówkach?

    Spojówki to wewnętrzne części powiek, bezpośrednio dotykają gałek ocznych. Można powiedzieć, ślizgają się po nich, zbierają zanieczyszczenia i nawilżają oczy. Są bardzo delikatne. A Ty wiesz, że rączki dziecka wciąż zanoszą do oczu kurz, bakterie, czasami nawet piach z piaskownicy. Nie martw się, łzy działają jak uzdrawiająca kąpiel i same umyją oczy. Niestety czasami to za mało, wtedy rozwija się zapalenie spojówek u dzieci [1].

    Zapalenie spojówek u noworodków — skąd się bierze u takich maluchów?

    Na wstępie uspokoję Cię, to nie Twoja wina. Robiłeś wszystko, jak należy. Zapalenie spojówek u noworodków jest skutkiem niedrożności kanalików odprowadzających nadmiar łez z oczu. Gdy maleństwo płacze, łezki nie spływają do nosa tak, jak u większych dzieci. Dlatego powstaje zapalenie spojówek u noworodków. Z czasem problem znika, bo kanaliki same się otwierają. Dlatego tak ważne jest przemywanie oczów noworodka roztworem soli fizjologicznej. Dalej wyjaśnię, na czym polega taki zabieg.

    Jednak jeśli coś Cię niepokoi, skonsultuj się z pediatrą, bo zapalenie spojówek u noworodków może przerodzić się w przewlekłe choroby oczu. A jakie objawy zwiastują zapalenie spojówek u niemowlaków i starszych dzieci? [2]

    Zapalenie spojówek u dzieci — objawy. Po czym je rozpoznać?

    Nagle Twój maluszek mruży i trze oczka. Do tego jest niespokojny, tuli do Ciebie i płacze.  To sygnały problemów z oczami, być może nawet zapalenie spojówek. Co powinno Cię jeszcze zaniepokoić?

    Na pewno rozpoznasz, gdy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle.

    Na przykład:

    • wciąż dotyka oczek.
    • paluszkami zakrywa oczy.
    • odwraca się od źródeł światła.
    • rano maluszek nie może otworzyć oczu.

    Poza tym:

    • ma przekrwione oczy.
    • z oczek płynie wydzielina.

    Przyznam, że możesz czuć niepokój o stan dziecka. Jednak jeśli zastosujesz podane zalecenia, wszystko skończy się dobrze. A teraz zapoznaj się z domowymi sposobami na zapalenie spojówek u dziecka.

    Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

    U dzieci bardzo często występuje alergiczne zapalenie spojówek, najczęściej można je zauważyć w okresie wiosennym, kiedy w powietrzu unoszą się pyłki drzew, kwiatów i traw.

    Alergiczne zapalenie spojówek objawia się świądem oka i opuchnięciem powieki. Czasem może dojść do całkowitego zamknięcia oka spuchniętymi powiekami. Może pojawić się przezroczysta wydzielina. Tego typu zapalenie spojówek daje objawy w obu oczach.

    Po potwierdzeniu przez lekarza alergicznego zapalenia spojówek można podać dziecku doustne leki przeciwhistaminowe, lub krople do oczu. Dzieciom powyżej 4. roku życia można podawać krople z azelastyną np. Azelastin Comod, lub kromoglikanem na przykład Allergo Comod.

    Ile trwa zapalenie spojówek u dzieci?

    Zapalenie spojówek u dzieci może trwać od kilku dni do prawie dwóch tygodni, w zależności od przyczyny choroby. Często konieczne jest leczenie, dlatego zaleca się wizytę u lekarza, ponieważ zapalenie spojówek może znacznie wpływać na normalne funkcjonowanie.

    Czas trwania może również zależeć od rodzaju zapalenia spojówek – bakteryjnego, wirusowego lub alergicznego. Zapalenie spojówek bakteryjne zazwyczaj trwa od trzech do pięciu dni, a wirusowe może trwać od jednego do dwóch tygodni. Zapalenie spojówek alergiczne zwykle ustępuje po ustaleniu i usunięciu lub leczeniu alergenu.

    Co na zapalenie spojówek u dzieci?

    Już wiesz, jak rozpoznać zapalenie spojówek u dziecka, na pewno interesuje Cię, co robić?

    Dużą ulgę Twojemu dziecku przyniesie przemywanie oczu solą fizjologiczną. Tutaj najważniejsze jest prawidłowe wykonanie. Dlatego przygotuj:

    • Małe gaziki, najlepiej włóknikowe o rozmiarze 5 × 5 cm. Częściej spotkasz gaziki gazowe, ale one drażnią chore powieki. Do przemywania oczu wybieraj opatrunki jałowe. Kupisz je w aptekach.
    • Roztwór soli fizjologicznej, czyli 0,9% roztwór NaCl. Jest kilku producentów soli fizjologicznej, każdy roztwór ma identyczny skład. Najpopularniejsze to 5 ml ampułki soli fizjologicznej Polpharma. W aptece zaproponują Ci także:
    • Unimer;
    • Nebu-dose;
    • Gilbert;
    • Marimer.

    Wszystkie preparaty otrzymasz w jednorazowych ampułkach o pojemności 5 lub 10 ml. Przemyj obydwa oczka zawartością jednej ampułki. Nie martw się, jeśli podczas przemywania płyn dostanie się do ust lub nosa dziecka. Sól fizjologiczna jest całkowicie bezpieczna. Jednak jest ważna zasada, zastosuj ją.

    Jak przemywać oczy, gdy maleństwo cierpi na zapalenie spojówek?

    Przeczytaj najpierw co przygotować do zabiegu. Następnie załóż jednorazowe rękawiczki i postępuj według schematu.

    1. Porozmawiaj z dzieckiem, o ile to możliwe wyjaśnij, co będziesz robić, ewentualnie poproś o pomoc domownika.
    2. Gazik zwilż dokładnie roztworem z ampułki. Gazik włóknikowy powinien mokry.
    3. Przemywaj oko od strony zewnętrznej w kierunku nosa – nie odwrotnie!
    4. Bądź delikatny, nie naciskaj, staraj się zebrać ewentualny nalot z powiek.
    5. Zabieg powtórz na drugim oku.
    6. Jeśli oko jest sklejone, połóż na oku wilgotny gazik, aby rozmiękczyć zaschniętą wydzielinę i dopiero wtedy zmyj.
    7. Użyte materiały wyrzuć do kosza [2].

    Jeśli twoje dziecko ma więcej niż rok, sięgnij po specjalne chusteczki do mycia brzegów powiek. Proponuję produkty:

    • Blephaclean;
    • Softeye Belpha.

    Jaki jest lek na zapalenie spojówek u dzieci bez recepty?

    Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka zapalenie spojówek, pierwsze kroki skieruj do apteki. Farmaceuta na pewno zaleci przemywanie oczu solą fizjologiczną i zaproponuje krople bez recepty. Dzięki nim Twoje maleństwo odzyska chęć do zabawy. Ja proponuję na przykład:

    Ektin krople 10 ml

    to krople do oczu zawierające ektoinę oraz kwas hialuronowy. Pomogą dziecku także, jeśli zapalenie spojówek wywołał jakiś alergen, na przykład kurz, pyłki drzew lub traw. Ektin to krople bez recepty.

    Hylo-Dual krople 10 ml

    To także nawilżające krople do oczu z ektoiną. Substancja hamuje zapalenie, a także łagodzi objawy alergii. Hylo-Dual zastosuj u dzieci powyżej 6 roku życia. Krople nawilżają gałkę oczną, bo zawierają kwas hialuronowy.

    Softeye Net 20 pojemników 0,4 ml

    To pierwszy i jak do tej pory jedyny żel do oczu z dodatkiem antybiotyku. Może być stosowany u noworodków, ale zanim to zrobisz, porozmawiaj z lekarzem. U dzieci powyżej roku można stosować bez konsultacji. Żel dodatkowo zawiera kwas hialuronowy, który nawilży oczy i dziecko nie będzie ich tarło. Preparat jest bezpieczny dla małych oczek, bo nie dodano konserwantów. Dodatkowo jest pojedynczych dawkach, co gwarantuje całkowitą czystość, brak jakichkolwiek bakterii. Softeye Net polecam najczęściej na zapalenie spojówek u dzieci.

    Poza tym są jeszcze Hyaleye, Starazolin i wiele innych. Zapytaj o nie w aptece.

    Krople do oczu z antybiotykiem dla dzieci

    Zapalenie spojówek u dziecka trwa od 2 do 5 dni. Jeśli się przedłuża, a stan oka pogorszy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Być może będzie potrzebna wizyta u okulisty lub alergologa i recepta na krople na zapalnie spojówek. Z doświadczenia wiem, że najczęściej są to krople z antybiotykiem lub z substancją przeciwzapalną, na przykład:

    • Biodacyna;
    • Gentamycyna;
    • Tobrex;
    • Tobradex.

    Na noc lekarz przepisze maść, na przykład:

    • Neomycyna;
    • Dexamytrex.

    Prawidłowa higiena oczu zapobiega zapaleniom spojówek u dzieci. Czasami mimo Twoich zabiegów, dziecko rączką zatrze oczy i dostanie zapalenia spojówek. Wtedy przemywaj oczy jak najczęściej i stosuj kropelki na zapalenie spojówek u dziecka bez recepty. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli po kilku dniach nie ma poprawy [3].

    Jakie są domowe sposoby na zapalenie spojówek u dzieci?

    Ze względu na to, że zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny, między innymi wywołują je wirusy i bakterie, nie powinno się leczyć schorzenia wyłącznie domowymi sposobami. Zawsze kiedy cokolwiek dzieje się z okiem zwłaszcza u najmłodszych, powinniśmy udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni przyczynę dolegliwości.

    Wśród domowych sposobów na walkę z zapaleniem spojówek jest przemywanie oczu naparem z rumianku. Jest to roślina o właściwościach przeciwzapalnych, która charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania. Warto pamiętać, że do przemywania oczu powinniśmy używać jałowych kompresów.

    Czy zapalenie spojówek u dzieci jest zaraźliwe?

    Zapalenie spojówek u dzieci może być zaraźliwe, ale to zależy od podłoża choroby. Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek są najczęściej zaraźliwe. Przekazywanie infekcji może wystąpić poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami z oczu zakażonej osoby, takimi jak wydzielina ropna lub śluzowa. Może to nastąpić przez dotyk, wspólne korzystanie z ręczników, zabawek lub innych przedmiotów, które miały kontakt z zakażonymi oczami.

    Ważne jest zachowanie ostrożności i odpowiednich środków higieny osobistej, takich jak regularne mycie rąk, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zapalenia spojówek u dzieci. Dziecko z zapaleniem spojówek powinno unikać dotykania oczu i wspólnego korzystania z przedmiotów z innymi osobami.

    Należy również pamiętać, że nie wszystkie zapalenia spojówek są zaraźliwe. Na przykład, zapalenie spojówek o podłożu alergicznym, chemicznym lub fizycznym nie jest zaraźliwe.

    Bibliografia

    1. Mielczarek, M. (b.d.). Inflammatory diseases of the eye. Medycyna Rodzinna. Pobrano 19 marzec 2022, z http://www.czytelniamedyczna.pl/489,choroby-zapalne-spojowek.html
    2. Prost, M. E., & Oleszczynska-Prost, E., Medical Education. (2019). Okulistyka dziecieca: Kompendium dla lekarzy specjalizujacych sie w okulistyce i lekarzy innych specjalnosci : monografia. Medical Education Grupa Wydawnicza.
    3. Informacje producentów wymienionych w artykule wyrobów medycznych

    Omawiane substancje

    • Ektoina

      Ektoina to organiczna substancja chemiczna, która chroni organizmy przed stresem środowiskowym.
      syntetyczne
    • Kwas hialuronowy

      Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
      syntetyczne
    • Neomycyna

      Neomycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Zapalenie spojówek

      Zapalenie spojówek to choroba oczu, która charakteryzuje się zaczerwienieniem, swędzeniem i łzawieniem oka. Może być spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową lub alergiczną.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .