Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jakie krople na zapalenie spojówek bez recepty wybrać? | leki.pl
,

Krople na zapalenie spojówek

SPIS TREŚCI

    Jakie krople na zapalenie spojówek bez recepty wybrać?

    Zapalenie spojówek to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn sięgania po krople do oczu. Może objawiać się: pieczeniem, swędzeniem i ropną wydzieliną z oka. W zależności od przyczyny występowania zapalenia spojówek dobiera się odpowiednie leczenie. Istnieją preparaty dostępne bez recepty, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.

    Skąd się bierze zapalenie spojówek?

    Spojówka to błona powlekająca całą powierzchnię gałki ocznej oraz wyścielającą powieki od strony oka. Ze względu na jej położenie w oku jest najbardziej narażona na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego zapalenie spojówek pozostaje jednym z najczęściej występujących chorób oka. Może mieć podłoże: alergiczne, bakteryjne, wirusowe, lub być powikłaniem zespołu suchego oka. Leczenie specjalistyczne jest dobierane w zależności od przyczyny występowania objawów. Każde z nich ma cechę charakterystyczną, za pomocą której można wywnioskować, co wywołało zapalenie. W przypadku:

    • bakterii: ropna, lepka wydzielina
    • wirusów: obfita rzadsza wydzielina
    • alergii: mocny świąd
    • zespołu suchego oka: pieczenie

    W zapaleniu spojówek zawsze można zauważyć takie objawy jak zaczerwienienie oka, uczucie dyskomfortu [1]. 

    Zapalenie spojówek — ile trwa?

    Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek zazwyczaj przechodzi samoistnie i trwa około 2 tygodnie. Wdrożenie odpowiedniego leczenia znacznie skróci czas trwania choroby oraz złagodzi uciążliwe objawy. Alergiczne zapalenie spojówek utrzymuje się w zależności od tego, jak długo oko jest narażone na działanie czynnika uczulającego. Oczywiście leki przeciwalergiczne mogą przerwać występowanie dolegliwości [1].

    Jak wygląda zapalenie spojówek?

    W zapaleniu spojówek obserwujemy silne zaczerwienienie oczu, któremu często towarzyszy silny świąd. Dodatkowo, zwłaszcza w przypadku zapalenia pochodzenia bakteryjnego, lub wirusowego, pojawia się wydzielina. Może być ona gęsta i lepka, lub rzadsza. Osoba przechodząca zapalenie spojówek czuje mocny dyskomfort i pieczenie oczu [1].

    Zapalenie spojówek — leczenie

    Leki na zapalenie spojówek dobiera się pod względem przyczyny jego powstania. Część z nich można dostać bez recepty. Po inne w przypadku bakteryjnych i wirusowych zapaleń należy udać się do lekarza specjalisty. W przypadku zespołu suchego oka powinno się zastosować jak najszybciej nawilżające krople do oczu. Zawierają one następujące substancje:

    • hialuronian sodu: jest polisacharydem, który naturalnie występuje w filmie łzowym. Jest substancją o lepkości, która pozwala na odpowiednie rozprzestrzenienie się na całej powierzchni oka. Dobrze zabezpiecza przed wysuszaniem oraz usuwa zanieczyszczenia znajdujące się na oku. Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu kropla pozostaje dłużej na powierzchni oka [2]. Krople do oczu z hialuronianem to na przykład: ApoTears, Hyabak, Hialeye, Hyal Drop.
    • ektoina: jest to substancja posiadająca silne właściwości wiążące wodę, dzięki czemu przylega do mokrych powierzchni, tworząc warstwę ochronną, taką powierzchnią jest na przykład oko. Badania dowiodły, że potrafi stabilizować warstwę lipidową naturalnego filmu łzowego oraz działać przeciwzapalnie [3]. Ektoinę można znaleźć w preparatach: Alectoin, Ektin, Hylo-Dual.

    Krople na zapalenie spojówek bez recepty mogą zawierać substancje, które złagodzą objawy alergicznego zapalenia spojówek. Warto sięgnąć po krople zawierające:

    • olopatadynę, ketotifen: są to substancje o działaniu przeciwhistaminowym. W związku z tym hamują działanie głównego mediatora reakcji alergicznej, czyli histaminy. Zastosowanie miejscowe na gałkę oczną chroni nas przed ogólnoustrojowymi działaniami niepożądanymi [4,5]. Bez recepty można dostać krople pod nazwą: Oftahist, Zabak.
    • świetlik: zawiera glikozydy o działaniu przeciwzapalnym. Roślina znalazła zastosowanie głównie w okulistyce. W postaci kropel można ją stosować między innymi przy zapaleniu spojówek. Nadaje się do łagodzenia wszystkich postaci zapalenia [6]. Na półce aptecznej znajdziemy preparaty: Zuma Świetlik, Lacrimal Natura.

    W wyborze kropli warto zwrócić uwagę na obecność substancji konserwujących, ponieważ mogą one dodatkowo powodować podrażnienia przy przewlekłym stosowaniu. Istnieją systemy opakowań o nazwach abak i comod (np. Hylo-Comod czy wspomniany wcześniej Hyabak), które umożliwiają zachowanie jałowości kropel bez konieczności stosowania konserwantów. 

    Jeśli chodzi o zapalenie spojówek wywołane bakteriami i wirusami, których objawem jest obecność wysięku, należy koniecznie udać się do lekarza. Krople dostępne bez recepty mogą załagodzić objawy tego typu zapalenia, jednak nie wyleczą go w pełni. W tej sytuacji niezbędne będą krople dostępne na receptę. 

    Domowe sposoby na zapalenie spojówek

    Ciężko wyleczyć zapalenie spojówek domowymi sposobami, ze względu na to, że nie posiadamy leków nadających się do podania do oka. Jedyne, o co możemy zadbać, co znacząco przyspieszy i ułatwi gojenie, to higiena oczu. Warto codziennie zmywać makijaż i używać osobnych ręczników do wycierania twarzy. Oczy można przemywać przygotowanym w domu naparem ze świetlika, lub rumianku. Obie rośliny mają działanie przeciwzapalne [1].

    Bibliografia

    1. Azari AA, Arabi A. Conjunctivitis: A Systematic Review. J Ophthalmic Vis Res. 2020;15(3):372-395. Published 2020 Aug 6. doi:10.18502/jovr.v15i3.7456
    2. Yang YJ, Lee WY, Kim YJ, Hong YP. A Meta-Analysis of the Efficacy of Hyaluronic Acid Eye Drops for the Treatment of Dry Eye Syndrome. Int J Environ Res Public Health. 2021;18(5):2383. Published 2021 Mar 1. doi:10.3390/ijerph18052383
    3. Bilstein A, Heinrich A, Rybachuk A, Mösges R. Ectoine in the Treatment of Irritations and Inflammations of the Eye Surface. Biomed Res Int. 2021;2021:8885032. Published 2021 Feb 9. doi:10.1155/2021/8885032
    4. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Oftahist.
    5. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Zabak.
    6. Stoss M, Michels C, Peter E, Beutke R, Gorter RW. Prospective cohort trial of Euphrasia single-dose eye drops in conjunctivitis. J Altern Complement Med. 2000 Dec;6(6):499-508. doi: 10.1089/acm.2000.6.499. PMID: 11152054.

    Omawiane substancje

    • Ektoina

      Ektoina to organiczna substancja chemiczna, która chroni organizmy przed stresem środowiskowym.
      syntetyczne
    • Hialuronian sodu

      Hialuronian sodu to związek chemiczny, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jest stosowany w kosmetyce i medycynie estetycznej ze względu na swoje właściwości nawilżające i ujędrniające skórę.
      syntetyczne
    • Ketotifen

      Schorzenie to jest związane z zaburzeniami funkcjonowania organizmu, które mogą prowadzić do różnych objawów i chorób. W leczeniu schorzeń stosuje się różne metody, w tym farmakologiczne, chirurgiczne, terapię fizyczną oraz zmiany stylu życia i diety.
      syntetyczne
    • Olopatadyna

      Olopatadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych w organizmie.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Alergiczne zapalenie spojówek

      Alergiczne zapalenie spojówek jest chorobą oczu, która powoduje zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Jest to reakcja alergiczna na substancje takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt lub chemikalia.
    • Śluzowo-ropne zapalenie spojówek

      Schorzenie to charakteryzuje się stanem zapalnym spojówek, który jest wywołany przez bakterie lub wirusy. Objawy obejmują zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie i wydzielanie śluzu lub ropy z oczu.
    • Zapalenie spojówek

      Zapalenie spojówek to choroba oczu, która charakteryzuje się zaczerwienieniem, swędzeniem i łzawieniem oka. Może być spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową lub alergiczną.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .