Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Katar a karmienie piersią. Poznaj skuteczne metody | leki.pl
, ,

Jakie krople do nosa można stosować przy karmieniu piersią?

SPIS TREŚCI

    Katar a karmienie piersią. Poznaj skuteczne metody

    Katar to potoczna nazwa nieżytu nosa, czyli zapalenia błon śluzowych w jego obrębie. Choć zazwyczaj nie jest związany z żadną poważną chorobą, to potrafi być niezwykle dokuczliwy. Jakie metody łagodzenia tej dolegliwości mogą bezpiecznie stosować kobiety karmiące piersią?

    Katar zazwyczaj jest jednym z objawów przeziębienia, choć może występować również np. na tle alergicznym. Choć sam w sobie nie jest groźny, to bywa niezwykle uciążliwy. Na rynku jest obecnie wiele preparatów łagodzących tę nieprzyjemną dolegliwość, jednak nie wszystkie z nich mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety w trakcie laktacji. Jest to wyjątkowa grupa pacjentek, która musi szczególnie uważać na to, jakie leki przyjmuje. Katar a karmienie piersią — ta tytułowa zależność budzi wiele wątpliwości wśród kobiet karmiących, co dodatkowo sprawia, że często rezygnują one z jakiegokolwiek leczenia. Okazuje się bowiem, że istnieje grupa leków, które mogą być bezpiecznie stosowane w tym okresie — bez szkody dla dziecka i dla samego procesu laktacji [1].

    Katar a karmienie piersią

    Katar, np. w przebiegu przeziębienia, nie jest powodem do odstawiania dziecka od piersi. Matka karmiąca powinna jednak położyć jeszcze większy nacisk na przestrzeganie zasad higieny w trakcie opieki nad maluchem. Zaleca się myć ręce przed kontaktem z dzieckiem, unikać całowania, a podczas kaszlu lub kichania zasłaniać usta chusteczką jednorazową. Choć spełnienie tych zasad przy małym niemowlęciu bywa trudne (jak myć ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem, skoro dziecko jest cały dzień na rękach?), to warto przynajmniej próbować. Każda udana próba to mniejsze ryzyko zarażenia dziecka [2].

    Jakie krople na katar stosować przy karmieniu piersią?

    Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kataru dla kobiet karmiących piersią jest stosowanie leków o działaniu miejscowym. Takie rozwiązanie sprawia, że zastosowany lek działa głównie w miejscu podania i nie wchłania się do krwiobiegu. Oznacza to tym samym, że nie ma możliwości, aby przeniknął on do kobiecego mleka, a dalej trafił do karmionego malucha [2].

    Leki o działaniu miejscowym

    Wśród leków na katar o działaniu miejscowym na uwagę zasługuje przede wszystkim oksymetazolina oraz ksylometazolina. Występują w formie kropli lub aerozoli do nosa. Działają bezpośrednio na jego śluzówkę, obkurczając ją, a tym samym zmniejszając ilość wydzieliny. W ten sposób przywracają drożność nosa i ułatwiają oddychanie. Niemniej warto pamiętać, że leki zawierające oksymetazolinę i ksylometazolinę nie powinny być stosowane dłużej niż 5 dni [3]. 

    Leki na katar przy karmieniu piersią.

    Oksymetazolina

    Oksymetazolina należy do grupy tzw. sympatykomimetyków. Stosowana miejscowo, zwęża naczynia krwionośne, łagodzi stany zapalne i zmniejsza katar. Związek ten jest zaliczany do leków prawdopodobnie kompatybilnych z laktacją oraz o niskim ryzyku dla kobiet karmiących piersią. Warto jednak zaznaczyć, że dane te dotyczą oksymetazoliny przyjmowanej w innej formie niż miejscowo. Lek ten stosowany bezpośrednio na śluzówkę nosa nie wchłania się bowiem do krwiobiegu, w związku z czym nie wpływa na proces laktacji oraz nie oddziałuje na karmione dziecko [4].

    Oksymetazolina znajduje się m.in. w:

    • Afrin, aerozol do nosa;

    https://leki.pl/lek/afrin/

    • Nasivin, krople do nosa;

    https://leki.pl/lek/nasivin-baby-kids-classic/

    • Oxalin, żel do nosa;

    https://leki.pl/lek/oxalin-junior/

    • Acatar Control, aerozol do nosa.

    https://leki.pl/lek/acatar-control/

    Ksylometazolina

    Ksylometazolina, podobnie jak oksymetazolina, należy do grupy sympatykomimetyków. Ze względu na zbliżoną budowę chemiczną, oba związki wykazują taki sam mechanizm działania. Substancja ta jest również zaliczana do leków prawdopodobnie kompatybilnych z laktacją oraz o niskim ryzyku dla kobiet karmiących piersią. Ksylometazolina po zastosowaniu miejscowym nie wchłania się do krwiobiegu, w związku czym nie wykazuje żadnego działania na proces laktacji oraz nie wpływa na dziecko karmione piersią [5].

    Ksylometazolinę można znaleźć pod następującymi nazwami handlowymi:

    • Otrivin, aerozol do nosa;

    https://leki.pl/lek/otrivin-01/

    • Sudafed Xylospray HA, aerozol do nosa;

    https://leki.pl/lek/sudafed-xylospray-ha/

    • Xylogel, żel do nosa;

    https://leki.pl/lek/xylogel-01-005/

    • Xylometazolin, krople do nosa;

    https://leki.pl/lek/xylometazolin-teva/

    • Septanazal, aerozol do nosa;

    https://leki.pl/lek/septanazal-dla-doroslych-dla-dzieci/

    • Xylorin, aerozol do nosa.

    https://leki.pl/lek/xylorin/

    Sól fizjologiczna i woda morska

    Sól fizjologiczna i woda morska to roztwory zawierające chlorek sodu (NaCl). Związek ten jest całkowicie bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka karmionego mlekiem mamy. Jest kompatybilny z karmieniem piersią i nie wpływa na sam proces laktacji [6].

    Sól fizjologiczna występuje zazwyczaj w formie 5-10ml ampułek, zaś roztwory wody morskiej dostępne są w postaci aerozoli:

    • Sterimar higiena nosa;
    • Marimer;
    • Quixx katar;
    • Purinasin;
    • Disnemar;
    • Prenalen katar.

    Choć wszystkie powyżej opisane preparaty na katar są bezpieczne dla kobiet w trakcie laktacji, pacjentki z tej grupy powinny konsultować przyjęcie jakiegokolwiek leku z lekarzem lub farmaceutą.

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa (dostęp z dnia 15.09.2021)
    2. G. K. Scadding, et al., BSACI guideline for the diagnosis and management of allergic and non-allergic rhinitis, Clin Exp Allergy 2017,47(7):856-889.
    3. https://indeks.mp.pl/desc.php?id=615 (dostęp z dnia 15.09.2021)
    4. http://e-lactancia.org/breastfeeding/oxymetazoline-hydrochloride/product/ (dostęp z dnia 15.09.2021)
    5. http://e-lactancia.org/breastfeeding/xylometazoline-hydrochloride/synonym/ (dostęp z dnia 15.09.2021)
    6. http://e-lactancia.org/breastfeeding/sodium-chloride/product/ (dostęp z dnia 15.09.2021)

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Nieżyt nosa (katar)

      Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .