Jak leczyć kaszel w COVID-19?

SPIS TREŚCI

    Kaszel w przebiegu Covid-19 — aktualne zalecenia

    Suchy, duszący kaszel to jeden z typowych objawów zakażenia Covid-19. Dotyka on około 60% wszystkich pacjentów i bywa naprawdę uciążliwy. Chociaż jest to fizjologiczna reakcja obronna organizmu, to w przypadku mocno nasilonego kaszlu istnieje ryzyko różnorakich powikłań. Jak można łagodzić kaszel w trakcie zakażenia koronawirusem? Jakie są aktualne zalecenia?

    Kaszel jest jednym z mechanizmów obronnych naszego organizmu. Pomaga usunąć nagromadzoną wydzielinę z dróg oddechowych, tym samym ograniczając ryzyko rozwoju infekcji. Niemniej, gdy odruch kaszlowy staje się bardzo nasilony, może znacząco utrudniać codziennie funkcjonowanie i istotnie pogorszyć jakość życia pacjenta. Co więcej, silny kaszel niesie ze sobą ryzyko powikłań, dlatego tak ważne jest jego objawowe leczenie (Czytaj także: Kaszel – przyczyny oraz sposoby leczenia).

    Jak łagodzić kaszel w przebiegu zakażenia Covid-19?

    NICE (National Institute for Health and Care Excellence) to brytyjska, niezależna instytucja, której rekomendacje są doceniane na całym świecie. Zgodnie z ich aktualnymi wytycznymi, uciążliwy suchy kaszel w przebiegu Covid-19 u osób dorosłych może być leczony w następujący sposób:

    1. fosforanem kodeiny w tabletkach, w dawce 15 mg lub 30 mg — dostępne preparaty to np. Thiocodin;
    2. kodeiną w postaci syropu, w dawce 15 mg/ml — Thiocodin syrop [1-3].

    Czytaj więcej: Inhalacje na kaszel mokry i suchy: NEBU-dose czy Ectodose?

    Według tych zaleceń lek można stosować co 4 godziny, nie przekraczając jednocześnie 4 dawek w ciągu doby. Jeśli jest to konieczne, można zwiększyć dawkę jednorazową do 60 mg. Należy jednak pamiętać, że maksymalna dobowa dawka kodeiny nie powinna przekraczać 240 mg [1,3] (Czytaj także: Jakie leki są skuteczne w terapii Covid-19?).

    https://leki.pl/poradnik/aurotyna-i-preparaty-podobne-stosowane-po-przejsciu-covid/

    Praktyczne wskazówki

    Osoby starsze lub pacjenci obciążeni chorobami współistniejącymi z osłabioną odpornością, lub ograniczoną zdolnością do kaszlu są zdecydowanie bardziej narażeni na rozwój zapalenia płuc. Może ono prowadzić do niewydolności oddechowej, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby pacjenci z tych grup ryzyka przykładali większą uwagę do leczenia objawowego kaszlu w przebiegu zakażenia Covid-19. Oto lista kilku praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym uciążliwym objawem choroby:

    • pacjenci z kaszlem powinni unikać leżenia na plecach — taka pozycja sprawia, że odruch kaszlowy jest nieefektywny i nieskuteczny;
    • wskazane jest proste siedzenie — takie ułożenie ciała zwiększa wentylację i redukuje niedrożność dróg oddechowych. Dodatkowo pochylanie się do przodu z ramionami opartymi np. o krzesło lub kolana poprawia wydajność wentylacji;
    • pacjenci powyżej 1. roku życia mogą stosować dodatkowe, proste metody łagodzenia kaszlu, takie jak np. miód;
    • w przypadku duszności warto wprowadzić ćwiczenia oddechowe — np. oddychanie przez nos z zaciśniętymi ustami. Szczegóły takich technik warto ustalić ze specjalistą [1].

    Kaszel to jeden z częściej występujących objawów zakażenia Covid-19 (Czytaj także: Bamlanivimab – czy ten lek zakończy pandemię koronawirusa?). Choć stanowi on ważny mechanizm obronny, nie można go bagatelizować i dopuścić do jego nadmiernego rozwoju. Zbyt silny odruch kaszlowy może bowiem wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

    Bibliografia

    1. COVID-19 rapid guideline: managing symptoms (including at the end of life) in the community, NICE 2020
    2. Managing COVID-19 symptoms (including at the end of life) in the community: summary of NICE guidelines. BMJ 2020; 369:1461.
    3. ChPL Thiocodin tabletki

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • COVID-19

      COVID-19 to choroba zakaźna wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, która może prowadzić do poważnych powikłań i zgonów. Objawy COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, duszność, bóle mięśniowe i zmęczenie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .