Kaszel krtaniowy — jakie ma przyczyny?
Patogeneza kaszlu krtaniowego związana jest z infekcją wywołaną przez wirusy, w tym m.in. wirusy grypy typu A i B, wirusy paragrypy typu 1,2 i 3, czy wirus RSV. Wszystkie powyższe prowadzą do wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych, które mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w obrębie krtani. Skutkuje to jej obrzękiem i zwężeniem. Efektem takiego stanu jest utrudnione oddychanie, co objawia się, m.in. poprzez szczekający kaszel, świsty, bądź okresy bezdechu. Ze względu na odmienną budowę krtani u dzieci w stosunku do dorosłych (węższe światło), kaszel krtaniowy występuje u nich znacznie częściej [1].
Kaszel krtaniowy przypomina szczekanie psa i jest męczący. Często towarzyszy mu chrypka oraz świst przy wdychaniu powietrza. Pojawić się może także podwyższona temperatura ciała, nieżyt nosa oraz umiarkowany ból gardła.
Jak długo trwa kaszel krtaniowy?
Kaszel krtaniowy zazwyczaj nie trwa dłużej niż 3-7 dni. Pojawia się po kilkudniowej, niezbyt nasilonej infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej występuje on w nocy bądź w godzinach porannych i jest skutkiem duszności wdechowej [2]. W niektórych przypadkach może on jednak prowadzić do nadkażeń, co wiąże się z wydłużeniem czasu jego trwania. Wówczas może rozwinąć się zapalenie oskrzeli, płuc, a także ucha środkowego [3].
Jaki syrop stosować na kaszel krtaniowy?
Jednym ze sposobów leczenia kaszlu krtaniowego jest łagodzenie jego objawów. Pomocne w tym jest stosowanie syropów przeciwkaszlowych, m.in. zawierających w składzie butamirat (np. Supremin, Atussan, Sinecod) lub lewodropropizynę (Levopront, Unituss Junior). Skuteczne mogą być także syropy, które w składzie zawierają substancje powlekające, np. wyciągi z babki lancetowatej, prawoślazu lub porostu islandzkiego. W łagodzeniu kaszlu krtaniowego skuteczne mogą okazać się również syropy zawierające w składzie miód (Honikan, Grintuss) [1,2].
Czy warto robić inhalacje w leczeniu kaszlu krtaniowego?
W leczeniu kaszlu krtaniowego zastosowanie znajdują także inhalacje. Przede wszystkim zaleca się wykonywanie nebulizacji roztworem wodnym chlorku sodu w stężeniu 0.9% (0,9% NaCl). Tego typu inhalacja przyczynia się do właściwego nawilżenia górnych dróg oddechowych, złagodzenia obrzęku i zmniejszenia nasilenia epizodów kaszlu szczekającego [1].
W niektórych przypadkach, gdy leczenie objawowe nie przynosi korzystnych rezultatów, lekarz może przepisać leki sterydowe, które są przeznaczone do nebulizacji. Mają one działania przeciwzapalne, dzięki czemu zmniejszają obrzęk powstały w górnych drogach oddechowych, a także rozszerzają drzewo oskrzelowe. Ich dawkowanie ściśle określa lekarz podczas wizyty. Leki te występują w postaci roztworów, które można rozcieńczać za pomocą soli fizjologicznej (0,9% NaCl), bądź podawać bezpośrednio w postaci nebulizacji. Ważne jest, aby każdorazowo podawać pełną dawkę leku i, by każda rozpoczęta kuracja została zakończona zgodnie z zaleceniami lekarza [2]. Również ważnym aspektem jest także to, by po każdej nebulizacji lekami sterydowymi przepłukać jamę ustną pacjenta oraz umyć okolicę ust, ponieważ mogą one powodować podrażnienia i przyczyniać się do wystąpienia grzybic w obrębie ich działania [3].
Kaszel krtaniowy — przestrzegaj kilku ważnych zasad!
W czasie występowania kaszlu krtaniowego bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez picie dużej ilości płynów. Przede wszystkim należy przyjmować płyny ciepłe (np. herbaty, buliony), ponieważ będą one powodowały zmniejszenie obrzęku dróg oddechowych oraz napięcia w obrębie ich śluzówki. Ważne jest także częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa chory oraz dbanie o ich odpowiednie nawilżenie (np. poprzez zastosowanie nawilżacza powietrza). Co więcej, pacjent, u którego występuje kaszel krtaniowy, powinien unikać czynników drażniących górne drogi oddechowe, np. zanieczyszczeń powietrza, dymu tytoniowego oraz zimnych napojów [2].