Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Poznaj właściwości jemioły i dowiedz się jak ją stosować | leki.pl
, , ,

Czy wiesz, jakie właściwości ma jemioła?

SPIS TREŚCI

    Poznaj właściwości jemioły i dowiedz się jak ją stosować

    Jemioła budzi zainteresowanie nie tylko z powodów ozdobnych. Ziele jemioły (Herba Visci) wykorzystuje się z powodzeniem w medycynie. Dowiedz się, w jakich wskazaniach można stosować ziele jemioły.

    Jemioła pospolita (Viscum album), jest rośliną leczniczą. Można ją spotkać na terenie całego kraju. Ma zielone, skórzaste liście, wyrastające z rozgałęzionych kulisto łodyg. Jest rośliną cudzożywną, dlatego można ją zobaczyć głównie na drzewach liściastych takich jak: topola, lipa, brzoza, olcha i in. Rzadziej pasożytuje na drzewach owocowych i iglastych takich jak: sosna czy świerk. Roślina jest cały rok zielona. Kwitnie w lutym i marcu, a w listopadzie pojawiają się białe, kuliste owoce. Wtedy traktowana jest również jako roślina ozdobna [1].

    Co  sprawia, że jemioła stosowana jest w lecznictwie?

    Już w starożytności zauważono jej właściwości lecznicze. Obecnie z rośliny wyizolowano szereg związków o znanym działaniu. Są to:

    • flawonoidy: kwercetyna;
    • aminy: cholina, acetylocholina, tyramina, histamina;
    • triterpeny – kwas oleanolowy, ursolowy, betulinowy;
    • polipeptyd – wiskotoksyna;
    • cykliczne peptydy — wiskumamid;
    • aminokwasy: arginina, kwas gamma-aminomasłowy;
    • alkohole cukrowe — mannitol;
    • lektyny: glikoproteiny i fitohemaglutyniny;
    • fenolokwasy: kawowy, ferulowy;
    • fitosterole: betasitosterol.

    Kiedy warto stosować jemiołę?

    Bogaty skład w związki czynne sprawił, że właściwości tej rośliny można wykorzystać w celu:

    • obniżenia ciśnienia krwi (działa moczopędnie i rozszerza naczynia krwionośne) szczególnie u osób w podeszłym wieku oraz chorych z dużymi wahaniami ciśnienia, miażdżycą, zmianami w krążeniu mózgowym;
    • obniżenie ciśnienia z powodu stresu i chorób nerek;
    • wspomagania leczenia nowotworów z uwagi na działanie cytostatyczne, kancerostatyczne oraz immunostymulująco (lektyny, polisacharydy);
    • wspomagania pracy układu krwionośnego;
    • utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu i lipidów we krwi jako terapia uzupełniająca.

    Ziele jemioły stosuje się również kosmetyce. Można ją znaleźć w wielu produktach o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym, oraz hamującym wydzielanie łoju [1,2,3,4,5].

    Jak prawidłowo stosować jemiołę?

    Ze względu na zmienność składu preparatów z jemioły, co związane jest z czasem zbioru oraz rodzajem drzewa, na którym pasożytuje, zawartość składników czynnych może być różna. W związku z tym konieczna jest ostrożność w stosowaniu. Niezbędne jest również przestrzeganie zasad dawkowania określonych przez producenta. W zależności od postaci, w jakiej jemioła będzie stosowana, dawkowanie jest następujące.

    Wyciągi alkoholowe

    • Eliksir z jemioły (Herbapol) – suplement diety, stosowany 2x dziennie w ilości 5 ml co jest równe 248.3 mg wyciągu z jemioły w zalecanej dobowej dawce.
    • Intractum Visci (Phytopharm) – produkt leczniczy stosowany 3x dziennie po 2,5 ml. Wyciąg należy pić, rozcieńczając go w małej ilości wody. Czas trwania kuracji nie powinien przekroczyć 4 tygodni. Dawka dobowa wynosi 6,939 g wyciągu [7].
    • Preparaty złożone w postaci wyciągów z różnych ziół, w których skład wchodzi również wyciąg z jemioły, należy stosować według wskazań producenta. Z reguły są to preparaty, które w podobnych ilościach jak wyżej opisane przed spożyciem należy rozcieńczyć w wodzie.

    Tabletki i kapsułki

    • Jemioła kapsułki (Herbapol) – suplement diety do stosowania 3x dziennie po 1 kapsułce. Dawka dzienna wynosi 750 mg ziela z jemioły.
    • Jemioła w tabletkach (Colfarm) – suplement diety zawiera 250 mg wyciągu w 1 tabletce, którą należy przyjmować 1x dziennie.

    Zioła sypkie

    1 płaską łyżeczkę należy zalać 200 ml wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 5-10 min. Pozostawienie zalanego ziela ma na celu wydostanie się substancji czynnych do naparu. Zaleca się go pić 1x dziennie. Za każdym razem trzeba przygotować świeży napar. Tak przygotowanych ziół nie należy stosować długo [6].

    Preparaty homeopatyczne

    Do sporządzania takich preparatów stosowane są pasożytujące na drzewach liściastych świeże liście i owoce. Dawkowanie określa szczegółowo producent.

    Herbatki ziołowe złożone

    Herbaty z jemiołą, mają mniejsza zawartość tego składnika niż wyciągi. Zalecane stosowanie to z reguły picie herbatki 2-3x dziennie. Pamiętać należy o pozostawieniu zalanej saszetki na 10-15 min. pod przykryciem.

    Jak uniknąć zatrucia jemiołą?

    Kto nie powinien stosować ziela jemioły?

    Oto kilka grup osób, które powinny zachować ostrożność lub nie stosować jemioły:

    1. Kobiety w ciąży i karmiące piersią;
    2. Osoby z alergią lub nadwrażliwością;
    3. Osoby z chorobami wątroby lub nerek;
    4. Dzieci i niemowlęta;
    5. Osoby przyjmujące niektóre leki;
    6. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi;
    7. Osoby z chorobami serca.

    Czy jemioła jest szkodliwa i trująca?

    Od wieków roślina uważana była za magiczną. Wokół niej narosło wiele mitów i przesądów. Trujące działanie wyciągów z jemioły, może mieć miejsce w przypadku przedawkowania. Każdy z producentów określa sposób dawkowania i zalecane dzienne spożycie. Różnice w ilości substancji czynnych w każdym preparacie są różne, dlatego za każdym razem należy się zapoznać z ulotką. W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować następnej dawki w podwójnej ilości.

    Do zatrucia, którego skutkiem jest nadmierne obniżenie ciśnienia, może dojść podczas stosowania nieprawidłowych dawek jemioły w połączeniu z lekami obniżającymi ciśnienie. Osoby stosujące takie leki powinny preparaty z jemiołą stosować po konsultacji z lekarzem.

    Ciężkie zatrucia mogą objawić się między innymi: biegunką, majaczeniem i drgawkami. Z tego względu najlepiej stosować ją pod kontrolą lekarza. Właściwe dawkowanie wg Komisji Europejskiej to 10 g surowca na dobę, przyjmowane doustnie [2].

    Bibliografia

    1. Rumińska A., Ożarowski A.: Leksykon roślin leczniczych. PWRiL, Warszawa 1990
    2. Lamer-Zarawska E.: Fitoterapia i leki roślinne w geriatrii. PZWL, Warszawa 2003
    3. Lek roślinny w ofercie lecznictwa niemedycznego ze szczególnym uwzględnieniem terapii nowotworów https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/4166/349_Leklek%20roslinny%202%20do%20kor.pdf?sequence=1
    4. Lamer-Zarawska E., Chwała C., Gwardys A.: Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej. PZWL, Warszawa 2012
    5. Ulotki produktów
    6. https://sklep.herbapol.krakow.pl/ziola-sypkie
    7. http://phytopharm.pl/wordpress/wp-content/uploads/2021/07/I.Visci-ulotka_wz%C3%B3r_graficzny.pdf

    Omawiane substancje

    • Ziele jemioły pospolitej

      Ziele jemioły pospolitej zawiera wiele substancji o działaniu leczniczym. Jedną z nich jest lektyna, która wpływa na układ odpornościowy organizmu.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Hipercholesterolemia

      Hipercholesterolemia to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym poziomem cholesterolu we krwi. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroba wieńcowa czy udar mózgu.
    • Nadciśnienie

      Nadciśnienie to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .