Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jaskółcze ziele na kurzajki – jak je stosować? | leki.pl
, ,

Jak stosować jaskółcze ziele na kurzajki?

SPIS TREŚCI

    Jaskółcze ziele na kurzajki – jak je stosować?

    Właściwa nazwa jaskółczego ziela to glistnik jaskółcze ziele (łac. Chelidonium maius). Bylinę tą można spotkać rosnąca przy płotach, drogach, budynkach, w lasach  liściastych i w wielu innych miejscach.

    Jak wygląda glistnik jaskółcze ziele?

    W lecznictwie stosowane jest ziele (Herba Chelidonii) i korzeń (Radix Chelidonii). Korzeń jest gruby i silnie rozgałęziony. Łodyga natomiast jest cienka, również rozgałęziona z podłużnymi, jajowatymi liśćmi. Może dorastać do ponad 1m wysokości. Z jednej strony, na górze liście są ciemnozielone a pod spodem sine. Jaskółcze ziele ma charakterystyczne żółte kwiatostany, o szczególnie widocznych czterech płatkach. Owoce mają kształt równowąskiej torebki, o długości ok. 5 cm. W jej wnętrzu są liczne nasiona. Cechą charakterystyczną jaskółczego ziela jest pomarańczowy sok, który można zauważyć po przełamaniu rośliny oraz jej korzenia.

    Co zawiera glistnik jaskółcze ziele?

    Działanie lecznicze roślina zawdzięcza dużej grupie związków czynnych. Są to głównie:

    • alkaloidy izochinolinowe:.chelidonina, choleretryna, berberyna, protopina, sangwinaryna;
    • garbniki;
    • flawonoidy;
    • saponiny;
    • oraz śladowe ilości olejku eterycznego, amin i kwasów organicznych [1].

    Jak wyglądają kurzajki?

    Kurzajki, czyli brodawki, to zrogowaciałe narośla pokrywające skórę. W brodawce często widoczne są czarne kropki. Powstają one podczas zamknięcia naczynia krwionośnego skrzepliną. Brodawki mogą występować pojedynczo lub w grupach. Najczęściej zmiany powstają na dłoniach, ale mogą pojawiać się również na stopach, kolanach i w innych miejscach. Podczas uszkodzenia brodawki, wypływająca z niej krew, może doprowadzić do rozsiania zmian. Zarażenie wirusem brodawczaka HPV, będącym przyczyną powstania brodawki, następuje przez kontakt osoby zarażonej wirusem z uszkodzonym naskórkiem osoby zdrowej. Samodzielne wycinanie, ścieranie czy rozdrapywanie zmiany (szczególnie przez dzieci), powoduje rozsianie wirusa. [3,4].

    Jak stosować glistnik na kurzajki?

    Działanie rośliny kojarzy się głównie z pomocą przy zwalczaniu kurzajek. Na kurzajki można stosować świeży sok ze złamanej łodygi lub korzenia. Najlepsze efekty uzyskamy, przykładając je kilka razy w ciągu dnia, bezpośrednio po zerwaniu rośliny. Można również zerwać roślinę, umyć i wycisnąć sok np. w wyciskarce wolnoobrotowej lub sokowirówce. Tak wyciśniętym sokiem należy również kilkakrotnie w ciągu dnia smarować kurzajkę. Zabieg wykonuje się tak długo, aż brodawka zniknie. Często trwa to kilka tygodni. Taka metoda jest przydatna szczególnie wtedy, gdy nie mamy bezpośredniego dostępu do rośliny [3].

    Na rynku znajdziemy również różnego rodzaju wyciągi alkoholowe w postaci kropli z glistnikiem oraz maści. Działają one na tej samej zasadzie co świeży sok.

    Stosując preparaty lub świeżą roślinę pamiętać należy o kilku zasadach:

    • kurzajki nie znikną po 3 dniach stosowania, leczenie trwa długo, czasem kilka tygodni, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość podczas kuracji;
    • konieczne jest regularne stosowanie każdego z preparatów;
    • podczas stosowania sok z rośliny barwi skórę;
    • jeśli brodawek jest kilka, należy stosować preparat jednocześnie na wszystkie zmiany;
    • wykluczone jest drapanie, ścieranie czy temu podobne uszkadzanie brodawki. „Zabiegi” tego typu doprowadzą do rozsiania wirusa;
    • osoby mające brodawki na dłoniach, nie powinny do momentu wyleczenia podawać ręku np. na powitanie. Nigdy nie wiadomo czy osoba, z którą się wita, nie ma uszkodzonej skóry i wirus nie zostanie przeniesiony;
    • jeżeli po kilku tygodniach nie widać żadnych zmian i kurzajka nadal jest albo zmiana powiększa się, należy skonsultować się z lekarzem. Zmian w kształcie brodawki jest kilka, a niektóre z nich są poważnym schorzeniem niedającym się wyleczyć samemu.

    Jakie działanie ma jeszcze glistnik jaskółcze ziele?

    Związki zawarte w soku wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. [2]

    Stosowany jest również wewnętrznie w mieszankach, wyciągach ziołowych. Dzięki działaniu rozkurczowemu można je stosować podczas kolki żółciowej i jelitowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej, bólach brzucha wywołanych skurczem jelit.

    Zioła sypkie mają zastosowanie zewnętrznie na skórę. Dzięki działaniu na drobnoustroje i działaniu przeciwzapalnemu można go stosować do przemywania skóry z drobnymi ranami, brodawkami i czyrakami. Pomocniczo stosuje się podczas zarażenia świerzbowcem i w grzybicy skóry szczególnie stóp.

    Glistnik na kurzajki. O czym trzeba pamiętać?

    Jak przyrządzać glistnik?

    Zasadą stosowania jest zalanie ziela gorącą wodą i pozostawienie pod przykryciem 10-15 min. W tym czasie składniki aktywne przejdą do naparu.

    Jeżeli w skład ziół sypkich wchodzą zdrewniałe części rośliny lub korzenie, substancje czynne najlepiej wydobędziemy, stosując odwar. W tym wypadku 1 łyżkę korzenia glistnika należy zalać 1 szklanką ciepłej lub zimnej wody i gotować ok. 10 minut. Po ostudzeniu do temp. 37-39 stopni Celsjusza i przecedzeniu odwar jest gotowy do stosowania na skórę.

    Doskonałym produktem zapobiegającym powstawaniu nieprzyjemnych zmian na skórze, będzie stosowanie mydła, którego podstawowym składnikiem jest glistnik.

    Czy glistnik jaskółcze ziele to trucizna?

    Jaskółcze ziele to też roślina trująca. Alkaloidy działają toksycznie na układ nerwowy i ośrodek oddechowy. Zatrucia występują rzadko. Może do nich dojść w przypadku przedawkowania preparatów z glistnikiem lub podczas zabawy tą rośliną przez dzieci. 

    Objawy zatrucia to: biegunki, bóle żołądka i brzucha, pieczenie w jamie ustnej, wymioty. Może wystąpić parcie na mocz i krew w moczu. W cięższych przypadkach dochodzi do zawrotów głowy i śpiączki. 

    Nie tylko doustne spożycie może powodować zatrucia. Jaskółcze ziele stosowane dłuższy czas na skórę może spowodować stan zapalny w miejscu stosowania [5].

     Dłuższe stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Podobnie jak brak poprawy po kilkutygodniowym stosowaniu soku z jaskółczego ziela.

    Bibliografia

    1. Rumińska A., Ożarowski A.: Leksykon roślin leczniczych. PWRiL, Warszawa 1990
    2. Kaczmarczyk-Sedlak I., Skotnicki Z.: Leksykon naturalnych surowców leczniczych. Wydawnictwo Zielone, Kraków 2018
    3. Treben M.: Wracamy do natury. Schorzenia skóry. Wydawnictwo SPAR. Warszawa 1993
    4. Rutter P.: Opieka farmaceutyczna. Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner. Wrocław 2004
    5. Seńczuk W.: Toksykologia współczesna. PZWL.Warszawa 2006

    Omawiane substancje

    • Glistnik jaskółcze ziele

      Glistnik jaskółcze ziele jest substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Brodawki wirusowe

      Brodawki wirusowe to choroba skóry wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawiają się jako małe, twardawe narośla na skórze, najczęściej na dłoniach, stopach i wokół paznokci. Leczenie brodawek wirusowych polega na usuwaniu ich za pomocą krioterapii, laseroterapii lub leków miejscowych. W przypadku nawrotów konieczne może być leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .