Skąd się bierze niestrawność?
Niestrawność jest najczęściej wynikiem zbyt wolnego opróżniania żołądka, lub innych zaburzeń powodujących spowolnienie trawienia pokarmu. Do przyczyn występowania niestrawności należą:
- refluks
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- choroby trzustki
- nowotwory układu pokarmowego
- zażywanie niektórych leków takich jak: niesteroidowe leki przeciwzapalne, teofilina, kortykosteroidy czy żelazo
Oprócz powyższych przyczyn niestrawność występuje z powodu tak zwanej dyspepsji czynnościowej. Schorzenie polega na samoistnym zaburzeniu funkcjonowania żołądka, w wyniku którego dochodzi do objawów charakterystycznych dla niestrawności. W dyspepsji czynnościowej nie są obecne żadne zmiany struktury ani biochemii żołądka, a występowanie dolegliwości nie jest do końca wyjaśnione [1].
Jakie są objawy niestrawności?
Niestrawność objawia się szybkim uczuciem sytości po posiłku. Często może występować odbijanie się, uczucie pełności, które jest odczuwane jako nieprzyjemne, uciążliwe. Objawom towarzyszy ból w nadbrzuszu oraz pieczenie. Niestrawność u każdej osoby może wyglądać nieco inaczej, zazwyczaj jednak obserwujemy chociaż jeden z powyższych objawów [1].
Jak poprawić trawienie?
Jednym ze sposobów poradzenia sobie z problemem niestrawności są zioła na trawienie. Można je przyjmować w postaci gotowych ekstraktów w kapsułkach, lub kroplach. Innym sposobem jest herbata na trawienie. Jest to nic innego jak suszone zioła dostępne w torebkach do samodzielnego zaparzania.
Zioła na trawienie i niestrawność:
Mięta
Mięta jest rośliną bogatą w olejek eteryczny, za którego działanie odpowiedzialna jest obecność mentolu. Wyciąg z mięty powoduje zwiększenie wydzielania soków trawiennych oraz wzmacniają ruchy perystaltyczne jelit. Ponadto zmniejsza napięcie mięśni gładkich, co daje dodatkową ulgę podczas niestrawności. W aptece można dostać miętę suszoną samodzielnego zaparzenia oraz w mieszankach: Gastrosan, Iberogast, Raphacholin C [2].
Melisa
W olejku eterycznym zawartym w liściach melisy znajdziemy między innymi cytral. Pomimo że melisa jest kojarzona z działaniem uspokajającym, działa również rozkurczowo na mięśniówkę gładką oraz pobudza wydzielanie soków trawiennych. Znajdziemy go w preparacie Iberogast [3].
Koper włoski
W przemyśle farmaceutycznym wykorzystujemy owoce kopru. Zawierają one olejek eteryczny, którego składniki odpowiadają za działanie wiatropędne, zmniejszające napięcie mięśni gładkich. Jednocześnie powoduje zwiększenie perystaltyki jelit i wydzielania soków żołądkowych. Ze względu na działanie wiatropędne, często herbaty koperkowe są stosowane we wzdęciach. Odchodzi się już od podawania ich niemowlętom ze względu na wpływ na gospodarkę estrogenów [4].
Rumianek
Olejek eteryczny zawarty w kwiatach działa rozkurczowo oraz przeciwzapalnie. Dodatek rumianku jest wskazany zwłaszcza w niestrawności przebiegających z bólem brzucha. Rumianek znajdziemy osobno oraz w preparatach takich jak: Gastrosan [5].
Czym się kierować wybierając preparaty na trawienie?
Niestrawność najczęściej dotyczy osób dorosłych, jednak jeśli chcemy podać preparat dziecku, najlepiej sięgnąć po herbatkę z rumianku. Stanowi ona najbezpieczniejszy wybór, ze względu na brak działań niepożądanych. Stosując preparaty ziołowe, zawsze trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Dla osób dorosłych, bez alergii można wybrać formę, w jakiej woli się przyjmować produkty i w ten sposób dobrać preparat odpowiednio w tabletkach, kroplach, lub ziołach do parzenia.