Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jakie są objawy depresji u młodzieży? | leki.pl
, , , , ,

Jak leczyć depresję u młodzieży?

SPIS TREŚCI

    Jakie są objawy depresji u młodzieży?

    Według statystyk od 10% do 30% osób poniżej 18 roku życia zmaga się z problemami psychicznymi, które wymagają profesjonalnej pomocy. Jak zauważyć, że coś groźnego dzieje się z młodym człowiekiem? Czym leczyć depresję i czy farmakoterapia jest konieczna w każdym przypadku?

    Jak często występuje depresja u nastolatków?

    Polska młodzież niestety coraz częściej nie radzi sobie z problemami, które przed nimi stoją. Według statystyk od 10% do 30% osób poniżej 18 roku życia zmaga się z problemami psychicznymi, które wymagają profesjonalnej pomocy. Najczęstszymi problemami są zaburzenia lękowe, różnego rodzaju uzależnienia (mowa tutaj nie o uzależnieniach od substancji psychoaktywnych, ale o wzrastająco lawinowo uzależnieniach behawioralnych, związanych z nadużywaniem nowych technologii) oraz samookaleczenia. Gwałtownie wzrasta również liczba prób samobójczych i samobójstw dokonanych – polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw dokonanych [1].

    Jakie są objawy depresji u nastolatków?

    Objawy depresji można obserwować już u małych dzieci, choć bywają one mylące – maluchy skarżą się na bóle brzucha, bóle głowy, ich depresja ukrywa się pod postacią objawów somatycznych. Opiekunów może niepokoić brak zainteresowania zabawą, rezygnacja z form spędzania czasu, które zwykle sprawiały radość. Ze względu na zamaskowanie depresji objawami płynącymi z ciała i kojarzącymi się z innymi problemami, do specjalisty psychologa czy psychiatry dzieci trafiają zwykle bardzo późno. U starszych dzieci depresja również objawia się w sposób „nietypowy”: te w wieku szkolnym stają się drażliwe, szybko się smucą, ich nastrój błyskawicznie się zmienia, a negatywne emocje pozostają w nich na długo. Płacz lub kłótnie mogą wywołać zwykłe prośby o posprzątanie pokoju czy zmianę ubrania. Podobne zachowania można obserwować w szkole: drobna krytyczna uwaga, niepowodzenie w nauce wywołują silne reakcje emocjonalne. W przypadku młodzieży, aż 90% mówi o depresyjnym nastroju, smutku i poczuciu pustki [2].

    Depresja u nastolatków.
    W tej grupie częściej też obserwuje się zahamowanie psychoruchowe, w przeciwieństwie do młodszych dzieci, gdzie dominuje wzmożona aktywność i pobudzenie. W obu przypadkach natomiast występują liczne, niespecyficzne skargi somatyczne, na przykład bóle głowy, brzucha, mięśni czy złe samopoczucie. Inne objawy pojawiają się ze zbliżoną częstością zarówno u dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży, ale manifestują się w różny sposób. Należą do nich: znaczące zmiany apetytu, zmiany masy ciała (w tym brak oczekiwanego przyrostu masy), bezsenność lub nadmierna senność, zmniejszona zdolność myślenia, zaburzenia koncentracji i podejmowania decyzji – objawiające się na przykład pogorszeniem wyników w nauce oraz tendencją do unikania szkoły, brak poczucia własnej wartości oraz ciągłe poczucie winy. Bardzo często u nastolatków pojawiają się również myśli samobójcze [3].

    Jak leczyć depresję u nastolatków?

    Nieleczony epizod depresji trwa 4–8 miesięcy. Dlatego depresję u dzieci i młodzieży należy leczyć, aby uniknąć wzrostu ryzyka uzależnień, izolacji od otoczenia, pogorszenia wyników
    w nauce czy wystąpienia zaburzeń nastroju w dorosłości. Reforma psychiatrii dziecięcej w Polsce pozwoliła na utworzenie tzw. pierwszego poziomu opieki. Powstały ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, do których pacjenci nie muszą mieć skierowania.

    W przypadku konieczności zastosowania wsparcia farmakologicznego należy pamiętać, że w Polsce do leczenia depresji o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dzieci od 8 roku życia zarejestrowanym lekiem jest fluoksetyna.  Można ją zastosować, jeżeli nie następuje poprawa po 4–6 sesjach psychoterapii. W drugim rzucie zgodnie ze standardami brytyjskimi (NICE), można zastosować sertralinę i citalopram. Wskazaniami do leczenia szpitalnego są myśli samobójcze z tendencją do realizacji, poważne samookaleczenia, brak dbania o swoje potrzeby, brak możliwości skutecznego leczenia w innych warunkach [1].

    Bibliografia

    1. Kazimierska J.: Depresja u nastolatków – objawy i leczenie. Kurier Medyczny. 2022; 2.
    2. Carlson GA, Kashani JH. Phenomenology of major depression from childhood through adulthood: Analisis of three studies. American Journal of Psychiatry. 1988; 145: 1222–12.
    3. Komender J. Depresje u dzieci. Wiadomości psychiatryczne. 2001; 4 (1): 11–16.

    Omawiane substancje

    • Citalopram

      Citalopram to substancja lecznicza stosowana w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu.
      syntetyczne
    • Fluoksetyna

      Fluoksetyna to lek przeciwdepresyjny stosowany w terapii zaburzeń nastroju. Substancja ta wpływa na poziom serotoniny w mózgu, poprawiając samopoczucie pacjenta.
      syntetyczne
    • Sertralina

      Sertralina jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu zaburzeń nastroju. Substancja ta wpływa na poziom serotoniny w mózgu, poprawiając samopoczucie pacjenta.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Depresja

      Depresja to choroba psychiczna, która charakteryzuje się obniżonym nastrojem, utratą zainteresowania życiem oraz trudnościami w codziennych czynnościach. Może mieć różne przyczyny, takie jak czynniki genetyczne, stres czy traumy emocjonalne.
    • Epizod depresyjny

      Epizod depresyjny to choroba psychiczna, która charakteryzuje się obniżonym nastrojem, utratą zainteresowania życiem oraz zmniejszeniem aktywności. Jest to schorzenie, które może mieć różne przyczyny i wymaga leczenia farmakologicznego oraz terapii psychologicznej.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , .