Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jakie są najnowsze leki nasenne? | leki.pl
,

Poznaj leki nasenne nowej generacji na receptę

SPIS TREŚCI

    Jakie są najnowsze leki nasenne?

    Bezsenność to bardzo powszechny problem, z którym (jak wynika z danych WHO) boryka się w mniejszym lub większym stopniu nawet ok. połowa Polaków. Z bezsennością mamy do czynienia nie tylko wtedy, gdy nie możemy zasnąć, ale również w sytuacji, w której wybudzamy się w nocy lub nad ranem i nie możemy kontynuować snu. 

    Leki “Z” w leczeniu zaburzeń snu

    Zetki, czyli tzw. Z-drugs, to leki bardzo popularne wśród pacjentów zmagających się z bezsennością. Zolpidem (Nasen, Onirex, Stilnox), zopiklon (Dobroson, Imovane, ApoDream) i zaleplon (Morfeo) to leki wprowadzone na rynek farmaceutyczny na przełomie lat 80-90. XX wieku. 

    Ich struktura chemiczna została opracowana w taki sposób, że w porównaniu do benzodiazepin są selektywne i oddziałują na jedną podjednostkę receptora GABA, a nie na cały receptor. Sen uzyskany za pomocą tych leków jest zbliżony do fizjologicznego bardziej niż w przypadku benzodiazepin. Podczas gdy zolpidem i zaleplon sprawdzają się lepiej w tzw. indukcji snu (zasypianiu), zopiklon ma dłuższy okres półtrwania i stosuje się go także w przypadku potrzeby utrzymania snu i zredukowania częstotliwości nocnych przebudzeń.

    Jednak pomimo licznych zalet leków “Z”, mają one również swoje wady. Przede wszystkim, przy długotrwałym stosowaniu mogą uzależniać (rozwija się tolerancja na lek). Z tego powodu są stosowane jako leki pierwszego rzutu w leczeniu bezsenności doraźnie bądź krótkotrwale (2-4 tygodnie). Jeśli natomiast miesięczna kuracja okaże się niewystarczająca, leki “Z” można przyjmować nie częściej niż 3 razy w tygodniu w możliwie najniższych dawkach [1, 2, 3].

    Eszopiklon — „ulepszona” wersja zopiklonu?

    Eszopiklon (Esogno) został wprowadzony na polski rynek farmaceutyczny w 2020 roku. Jest lewoskrętnym izomerem zopiklonu (Imovane, Senzop), co oznacza, że oba leki mają bardzo podobną strukturę chemiczną. Różnica polega na tym, że w porównaniu do leków “Z” eszopiklon jest uznawany za substancję lepiej tolerowaną i niewywołującą objawów odstawiennych. 

    Dawki dostępne w obrocie wynoszą kolejno 1 mg, 2 mg oraz 3 mg, podczas gdy standardowa dawka zopiklonu to 7,5 mg, a zaleplonu i zolpidemu aż 10 mg. 

    Lepszy profil bezpieczeństwa eszopiklonu nie oznacza bynajmniej, że lek można stosować bez ograniczeń. Ze względu na ryzyko wystąpienia tolerancji i w konsekwencji uzależnienia, eszopiklon należy przyjmować krótkotrwale (maksymalnie 4 tygodnie). W niektórych przypadkach istnieje możliwość wydłużenia terapii do 6 miesięcy, jednak pacjent powinien być wówczas pod regularną obserwacją [4].

    Nowe leki na bezsenność.
    fot. Canva

    Melatonina o przedłużonym uwalnianiu

    Melatonina jest stosowana w leczeniu bezsenności od wielu lat. Nie uzależnia, nie jest to również lek psychotropowy, choć wpływa na określone receptory w mózgu. Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę, która znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym. Z czasem stężenie melatoniny spada, stąd u niektórych osób mogą pojawić się problemy ze snem. 

    Melatonina może być więc stosowana przez osoby powyżej 55. roku życia, u których stężenie endogennego hormonu maleje, a także w przypadku zaburzeń tzw. rytmu dobowego (zmiana strefy czasowej, praca zmianowa). 

    Pewną nowością na polskim rynku farmaceutycznym jest melatonina w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu. Wskazaniem do jej stosowania jest krótkotrwałe leczenie pierwotnej bezsenności u osób powyżej 55 lat (Circadin, Melatonin Neurim, Meldream PR, Senaxa PR) [5].

    W ramach ciekawostki dodam, że jeden z nowych preparatów, które zawierają melatoninę w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu (Slenyto) jest wskazany do leczenia bezsenności u dzieci i młodzieży (2-18 lat), u których występują zaburzeniu ze spektrum autyzmu [6].

    Ramelteon — analog melatoniny

    Ramelteon — podobnie jak melatonina — działa na receptory melatoninowe, jednak wykazuje do nich większe powinowactwo. Lek posiada silniejsze niż melatonina działanie chronobiotyczne (melatoninoergiczne), czyli regulujące rytm okołodobowy. Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że stosowanie ramelteonu nie wywołuje uzależnienia psychicznego oraz fizycznego. 

    Choć ramelteon (Rozerem) trafił na farmaceutyczny rynek już w 2005 roku, wciąż nie jest dostępny w Polsce. W lecznictwie stosuje się go doustnie, w dawce 8 mg pół godziny przed snem [7].

    Antagoniści receptora oreksynowego

    Antagoniści receptora oreksynowego to substancje, które działają w zupełnie inny sposób niż pozostałe leki nasenne. Wpływają bowiem na receptory oreksynowe zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym. Co ważne, w stanie fizjologii oreksyna (neuropeptyd) odpowiada za regulację apetytu i czuwania.

    Tego typu leki są wskazane do stosowania w przypadku bezsenności trwającej przez przynajmniej trzy miesiące, gdzie objawy wywierają znaczny wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta.

    Uważa się, że antagoniści receptora oreksynowego, czyli daridoreksant (Quviviq), lemboreksant (Dayvigo) oraz suworeksant (Belsomra) – jako nowe leki nasenne – są bezpieczniejsze niż tzw. “zetki”. Nie zaburzają funkcji poznawczych, a także nie wywołują objawów odstawiennych. Wyniki badań są więc naprawdę obiecujące [8, 9].

    Suworeksant został zatwierdzony przez FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) już w 2014 roku, lemboreksant w 2019, natomiast daridoreksant dopiero w 2022 roku. Ten ostatni został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej w ramach procedury centralnej rejestracji leków, jednak producent nie wprowadził jeszcze preparatu na polski rynek [10].

    Bibliografia

    1. Marcinkowska, Monika. „Stary lek nasenny i jego skuteczność kliniczna w schorzeniach o podłożu neurologicznym.” Kosmos 69.3 (2020): 537-545.
    2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasen
    3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Imovane
    4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Esogno
    5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Senaxa SR
    6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Slenyto
    7. Berezińska, Małgorzata, Anna Lorenc-Duda, and Jolanta B. Zawilska. „Ramelteon–lek nasenny nowej generacji.” Farm Pol 66.3 (2010): 173-178.
    8. Charakterystyka Produktu Leczniczego Quviviq
    9. Muehlan, Clemens, et al. „The orexin story and orexin receptor antagonists for the treatment of insomnia.” Journal of Sleep Research (2023): e13902.
    10. www.drugs.com (dostęp 12.10.2023)

    Omawiane substancje

    • Melatonina

      Melatonina to hormon wydzielany przez szyszynkę, który reguluje rytm dobowy organizmu. Jest stosowana jako suplement diety w celu poprawy jakości snu.
      syntetyczne
    • Zaleplon

      Zaleplon jest lekiem stosowanym w leczeniu bezsenności. Substancja ta działa szybko i krótkotrwale, co pozwala na szybkie zaśnięcie i uniknięcie długotrwałego wpływu na organizm.
      syntetyczne
    • Zolpidem

      Zolpidem jest lekiem stosowanym w leczeniu bezsenności. Substancja ta działa na receptory GABA w mózgu, co powoduje uspokojenie i ułatwia zasypianie.
      syntetyczne
    • Zopiklon

      Zopiklon jest lekiem przeciwlękowym i nasennym. Może powodować uzależnienie i senność w ciągu dnia.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Bezsenność

      Bezsenność to zaburzenie snu, które objawia się trudnościami w zasypianiu, utrzymaniu snu lub wczesnym budzeniem się. Może prowadzić do zmęczenia, drażliwości i zaburzeń funkcjonowania w ciągu dnia.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .