Co to jest arytmia?
Najogólniej pisząc, arytmia określa wszelkie odstępstwa od fizjologicznego funkcjonowania serca. Jeśli serce bije za wolno, to mamy do czynienia z bradykardią. Zbyt szybkie bicie serca określa się mianem tachykardii. Oprócz tego pacjenci mogą doświadczać niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca określanych mianem niemiarowości. Tutaj najczęściej diagnozuje się migotanie przedsionków. Jak leczyć takie schorzenia? Jakie są najnowsze leki na arytmię w Polsce?
Jak leczyć arytmię?
Przed rozpoczęciem farmakoterapii niezbędne jest wykonanie badań. Pracę serca ocenia się poprzez wykonanie EKG, Holtera EKG i badania Echo serca. Po otrzymanych wynikach lekarz może stwierdzić, z jakim problemem się zmagamy.
Bardzo często pacjentów diagnozuje się z tachykardią. Tachykardia to schorzenie, w którym serce pacjenta bije szybko – powyżej 100 uderzeń na minutę. Najczęściej do terapii włącza się beta-blokery, takie jak metoprolol, karwedilol, bisoprolol lub nebiwolol. Leki te zmniejszają szybkość skurczu mięśnia sercowego [1].
Natomiast w dzisiejszym artykule skupimy się na nowych lekach przeciwarytmicznych.
Jakie są najnowsze leki na migotanie przedsionków?
Spośród najnowszych leków na arytmię bardzo ważne są leki na migotanie przedsionków. Ta jednostka chorobowa. Ta jednostka chorobowa diagnozowana jest coraz częściej na świecie i niestety coraz częściej wśród młodych osób. Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru pięciokrotnie, niewydolności serca trzykrotnie, a nawet pojawienia się demencji dwukrotnie względem zdrowej osoby [1].

Terapia flekainidem w Polsce
Flekainid należy do grupy IC leków stosowanych w leczeniu arytmii. Jest lekiem I wyboru w przypadku migotania przedsionków u osób bez zaburzeń anatomiczych serca [1,2].
Dawkowanie flekainidu jest trudne do ustalenia i zależy od stanu pacjenta. Stosuje się dawki od 100 mg do 400 mg na dobę. Lek powinien być wprowadzany do terapii pod kontrolą EKG i z monitorowanie stężenia w osoczu, dlatego często niezbędna jest hospitalizacja pacjenta [3].
Co ciekawe, u niektórych pacjentów istnieje możliwość “doraźnego” leczenia migotania przedsionków. Do tego celu również stosuje się flekainid. Chory nie stosuje leku ciągle, a przyjmuje jedynie większą dawkę, jeśli czuje, że rozpoczął się u niego epizod migotania przedsionków [2,4].
Flekainid w Polsce dostępny jest pod nazwą Flecainide acetate Holsten. Występuje w formie tabletek, które zawierają 50 mg lub 100 mg substancji. Lek jest pełnopłatny. Jego cena waha się w okolicach około 100 zł za 30 tabletek.
Ranolazyna
Nowym lekiem przeciwarytmicznym jest ranolazyna (np. Ranexa, Ranozek). Pierwotnie stosowało się ją jako lek przeciwdławicowy. Dopiero później odkryto właściwości antyarytmiczne. Ranolazyna znajduje zastosowanie u osób z arytmią – szczególnie migotaniem przedsionków. Może być stosowana z amiodaronem oraz dronedaronem [5,6].
Pochodne amiodaronu
Dronedaron – nowość w oparciu o tradycję
Ciekawym lekiem jest dronedaron. To pochodna leku, który bardzo często stosuje się w leczeniu arytmii, tj. amiodaronu (np. Cordarone, Opacorden).
Dronedaron to jeden z najnowszych leków na migotanie przedsionków. Stosuje się go także w innych schorzeniach, np. częstoskurczu komorowym, migotaniu komór lub zespole Wolffa-Parkinsona-White’a [7].
Dronedaron jest lekiem o bezpieczniejszym profilu niż klasyczny amiodaron. Ten nowy lek przeciwarytmiczny stosuje się najczęściej w połączeniu z ranolazyną (np. Ranozek, Ranexa). Dzięki temu można zastosować mniejsze dawki leku, co jeszcze bardziej zwiększa jego bezpieczeństwo, a redukcja epizodów migotania przedsionków spada o ponad 50% względem placebo [1].
Jak jest cena dronaderonu? Niestety to bardzo drogi lek, który jest tylko pełnopłatny. Cena dronaderonu w Polsce wynosi około 500 zł. To zwykle koszt miesięcznej terapii.
Celiwaron i budiodaron
Oprócz dronedaronu w badaniach uczestniczył celiwaron i budiodaron. W przypadku celiwaronu nie potwierdzono jego skuteczności. Badania nad budiodaronem potwierdziły jego bezpieczeństwo i skuteczność, natomiast nie jest on dostępny w terapii i wymaga dalszych badań [8,9].
Wernakalant
Do najnowszych leków na migotanie przedsionków należy grupa ARDA (leki wydłużające repolaryzację przedsionków). Należy do nich wernakalant (Brinavess). Badania porównywały go do amiodaronu i wykazał lepsze od niego działanie. Wernakalant stosuje się u chorych bez strukturalnych zaburzeń serca (lub umiarkowanych z innymi obostrzeniami). Używa się go do farmakologicznej kardiowersji. Lek podawany jest pozajelitowo [10,11].
Nowe leki przeciwarytmiczne w trakcie badań
Na rynkach zagranicznych lub w trakcie badań jest jeszcze wiele nowych leków przeciwarytmicznych. Poniżej omówimy wybrane substancje.
Doksapram i jego nowe zastosowanie
Pierwotnie doksapram stosowało się u pacjentów z poważnymi zaburzeniami oddychania i Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc jako lek stymulujący wzrost objętości oddechowej i częstości oddechów. Nie jest co prawda lek uznawany jako terapia I rzutu, ale aktualnie trwa jego badanie w leczeniu przetrwałego, niezastawkowego migotania przedsionków (DOCTOS-Trial) [12].
Canakinumab
Istnieje teoria, że u podstawy migotania przedsionków leży rozwój stanu zapalnego, co potwierdza, np. wzrost występowania migotania przedsionków po przebyciu COVID-19. Canakinumab to przeciwciało monoklonalne, które skuteczność potwierdzono w badaniu klinicznych CONVERT-AF. Badano tam występowanie migotania przedsionków 6 miesięcy po zabiegu kardiowersji. Stwierdzono, że nawrót migotania w próbie z canakinumabem występował w 36% względem 77% w placebo [12].