Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jakie są leki moczopędne na obrzęki nóg? | leki.pl
, ,

Poznaj skuteczny lek na obrzęki nóg

SPIS TREŚCI

    Jakie są leki moczopędne na obrzęki nóg?

    Obrzęki nóg stanowią bardzo powszechny problem, który dotyka zarówno osób w wieku podeszłym jak i osób młodych. Jest to objaw, który wynika z gromadzenia się wody w różnych częściach ciała. Poniższy artykuł wskaże, najsilniejsze zioła moczopędne niwelujące opuchnięte miejsca.

    Jakie są przyczyny obrzęków nóg?

    Do każdej tkanki naszego organizmu dopływa krew, przepływając przez naczynia krwionośne. Obrzęk powstaje, kiedy płyn z naczyń przenika poza nie i gromadzi się podskórnie. Do przyczyn występowania takich sytuacji należą:

    • stany zapalne;
    • reakcje alergiczne;
    • długotrwały ucisk naczyń (zbyt ciasne ubrania);
    • choroba zatorowo-zakrzepowa;
    • niewydolność serca;
    • zaburzenia hormonalne;
    • ciąża [1].

    Jaki jest skuteczny lek na obrzęki nóg?

    Leki moczopędne na obrzęki nóg na receptę

    Leki moczopędne na receptę dzielą się między sobą budową oraz mechanizmem działania. To, co je łączy, to zwiększenie wydalania wody i chlorku sodu. Zawartość chlorku sodu to jeden z czynników, które powodują gromadzenie się wody na zewnątrz komórki. W związku z tym jego usunięcie powoduje zmniejszenie obrzęków. Niestety wraz z chlorkiem sodu i moczem usuwane są też inne drogocenne pierwiastki takie jak na przykład potas. Leki moczopędne dzielą się na:

    Diuretyki pętlowe

    Są najsilniej i najszybciej działającą grupą leków moczopędnych. Należą do nich furosemid  i torasemid. Mechanizm działania polega na hamowaniu odzyskiwania jonów sodu z moczu w kanalikach nerek. Dzięki temu zwiększa się wydalanie wody przez diurezę. Niestety razem z sodem usuwany jest potas, który trzeba uzupełniać.

    Diuretyki oszczędzające potas

    Ta grupa leków ma słabe działanie diuretyczne, jednak nie powoduje wydalania potasu razem z moczem. Należą do niej spironolakton.

    Diuretyki końcowego odcinka pętli (Tiazydy, Diuretyki Tiazydopodobne)

    Mają słabsze działanie diuretyczne od diuretyków pętlowych, ale mocniejsze od spironolaktonu. Należą do nich na przykład Hydrochlorotiazyd [2].

    Leki moczopędne na obrzęki nóg bez recepty

    Lek na opuchnięte kostki można też znaleźć w aptece dostępny bez recepty. Są to preparaty dużo słabsze, oparte na ziołach. Najczęściej posiadają status suplementu diety. W leczeniu obrzęków powstałych w wyniku niewydolności serca czy nadciśnienia tętniczego podstawowe leczenie musi być kierowane przez lekarza specjalistę, a preparaty ziołowe mogą jedynie wspomagać zalecenia lekarskie.

    Zioła moczopędne na obrzęki

    Wiele ziół posiada działanie moczopędne. W preparatach na rynku farmaceutycznym wykorzystuje się działanie kilku z nich:

    Zioła na obrzęki.

     

    Ziele nawłoci

    Roślina jest bogata w drogocenne dla zdrowia układu moczowego substancji czynnych. Za działanie moczopędne odpowiada lejokarpozyd. Nawłoć wykazuje się działaniem przeciwzapalnym oraz rozkurczającym. Roślinę można znaleźć w preparacie Hydrominum.

    Liście brzozy

    Liście brzozy są wykorzystywane w chorobach nerek od wieków. Pędy tej rośliny mają słabsze działanie moczopędne. W związku z tym w preparatach powinny znajdować się ekstrakty z liści tej rośliny. Roślinę można znaleźć w preparacie Urosept.

    Liście i ziele pokrzywy

    Pokrzywa jest rośliną, która w pierwszej kolejności kojarzy się z układem moczowym. Roślina powoduje hamowanie wchłaniania zwrotnego wody i chlorku sodu w nerkach, co powoduje ich zwiększone wydalanie z moczem. Pokrzywę znajdziesz w preparatach Hydrominum, Pokrzywa Colfarm [3].

    Czy warto stosować preparaty odwadniające?

    Obrzęki są często objawem poważnych chorób takich jak na przykład niewydolność serca. Bez leków moczopędnych stan pacjentów ulegałby znacznemu pogorszeniu. Jednak często ta grupa leków znajduje zainteresowanie wśród osób pragnących zrzucić nadmiarowe kilogramy. Zbyt intensywne odwodnienie organizmu jest groźne dla naszego zdrowia. Warto mieć to na uwadze sięgając po preparaty moczopędne.

    Bibliografia

    1. Obrzęk – jakie są rodzaje obrzęków i w jakim przypadku należy zgłosić się do lekarza. Daria Boboryk. Medycyna Praktyczna
    2. Leki moczopędne. Bożena Raszeja-Wanic, Maria Wanic-Kossowska. nadciśnienie tętnicze rok 2007, Suplement C
    3. Działanie moczopędne wybranych surowców roślinnych. Justyna Baraniak, Małgorzata Kania-Dobrowolska. Post Fitoter 2019; 20(3): 194-198

    Omawiane substancje

    • Furosemid

      Furosemid jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu obrzęków. Substancja ta działa poprzez hamowanie wchłaniania sodu, co prowadzi do zwiększenia wydalania wody z organizmu.
      syntetyczne
    • Hydrochlorotiazyd

      Hydrochlorotiazyd jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydalania wody i soli z organizmu.
      syntetyczne
    • Liść brzozy

      Liść brzozy jest substancją leczniczą wykorzystywaną w naturalnej medycynie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i moczopędne.
      Brak danych
    • Pokrzywa zwyczajna

      Pokrzywa zwyczajna to roślina zielna, która zawiera wiele cennych substancji, takich jak flawonoidy i krzem.
      Surowce roślinne
    • Spironolakton

      Spironolakton jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu nadciśnienia i obrzęków. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów aldosteronowych w nerkach.
      syntetyczne
    • Torasemid

      Torasemid jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu obrzęków. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydalania wody z organizmu.
      syntetyczne
    • Ziele nawłoci pospolitej

      Ziele nawłoci pospolitej zawiera flawonoidy i kwas salicylowy. Może być stosowane jako środek przeciwzapalny i moczopędny.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Obrzęk

      Obrzęk to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia płynu w tkankach organizmu, co powoduje zwiększenie ich objętości i objawia się zwykle jako opuchlizna. Schorzenie to może mieć różne przyczyny, takie jak choroby serca, nerek, wątroby, alergie, urazy czy choroby autoimmunologiczne.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .