,

Poznaj silne tabletki na wywołanie okresu

SPIS TREŚCI

    Jakie są dobre tabletki na wywołanie okresu?

    Brak miesiączki u kobiet nie musi wcale oznaczać ciąży. Istnieje wiele powodów spóźniania się okresu. Z tego względu czasami konieczne może być użycie leków wywołujących okres. Zdecydowanie najskuteczniejsze są dostępne na receptę tabletki hormonalne z progesteronem. Nie każda kobieta może je jednak przyjmować. Alternatywą są dostępne bez recepty preparaty ziołowe. Czy są skuteczne? Czy są…

    Czym są zaburzenia cyklu miesiączkowego?

    Występuje dwa rodzaje zaburzeń cyklu miesiączkowego. Pierwotny brak miesiączki występuje wtedy, gdy u 18-letniej kobiety nigdy nie wystąpiła miesiączka. Z kolei wtórny brak miesiączki dotyczy sytuacji, gdy miesiączka ustała, pomimo że kobieta nie jest w ciąży. Do zaburzeń cyklu menstruacyjnego może dojść pod wpływem stresu, odchudzania, otyłości, zmęczenia, zbyt obciążających ćwiczeń fizycznych, zmiany klimatu, zaburzeń tarczycy czy choroby przysadki mózgowej [1].

    Jakie są silne tabletki na wywołanie okresu na receptę?

    Luteina

    Jednym z częściej przepisywanych leków na receptę, które mają za zadanie wywołać okres, są tabletki dopochwowe lub tabletki podjęzykowe z luteiną. Jest ona syntetycznym odpowiednikiem kluczowego dla kobiet progesteronu. To właśnie on odpowiada za owulację, odpowiednie zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka i dalsze utrzymanie ciąży. Jako że łatwo jest rozregulować gospodarkę hormonalną i może to przynieść wiele szkody, lekarz przed zaleceniem stosowania luteiny musi wykonać szereg badań i ocenić stan zdrowia pacjentki. Najważniejszymi przeciwwskazaniami do podania luteiny są zaburzenia czynności wątroby, zatorowość płucna, dusznica bolesna, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych czy nowotwory narządów rodnych. Jej dawkowanie ustala indywidualnie lekarz [1,2].

    Duphaston

    Również wyłącznie na receptę jest kolejny lek przepisywany przez lekarzy na wywołanie miesiączki i przywrócenie prawidłowego cyklu. Duphaston to stosowany doustnie w tabletkach dydrogesteron. Jest to hormon wykazujący zbliżone działanie do wcześniej wymienionego progesteronu. Lekarze najczęściej przepisują go na co najmniej tygodniową kurację. Z reguły w ciągu 14 dni od zakończenia kuracji powinna pojawić się miesiączka. Podobnie jak preparaty z luteiną, również Duphaston nie może być stosowany w przypadku wystąpienia niezdiagnozowanych krwawień czy nowotworów narządów płciowych [1,2].

    Orgametril

    Orgametril, Endometril czy Lynomin to preparaty na receptę zawierające linestrenol. Jest to kolejny hormon o podobnym działaniu do progesteronu. Z reguły 3 dni po zakończeniu leczenia pojawia się krwawienie, może być konieczne powtórzenie terapii podczas kolejnego cyklu miesiączkowego [1,3].

    Provera

    Zastrzyki na receptę zawierające medroksyprogesteron, takie jak Provera, zawierają hormon będący pochodną progesteronu o przedłużonym działaniu. Stosuje się je głównie w przypadku wtórnym braku miesiączki (od 5 do 10 dni). Do tygodnia po takiej kuracji powinno dojść do pojawienia się okresu [1,2].

    Jakie są przyczyny zaburzeń miesiączkowania?

    Jakie są tabletki na wywołanie okresu bez recepty?

    W aptece znajdują się również, dostępne bez recepty, preparaty ziołowe, które mogą być alternatywą dla dostępnych na receptę syntetycznych hormonów. Ich działanie jest o wiele słabsze, ale dzięki temu powodują również znacznie mniej działań niepożądanych. Do najczęściej stosowanych należą preparaty z ekstraktem z czarnych owoców niepokalanka mnisiego, takie jak Cyclodynon czy Castagnus. Stosowane są również preparaty zawierające owoce niepokalanka pospolitego np. Agufem, ale podczas pisania tego artykułu zawierające go preparaty nie były dostępne w aptekach [1,3].

    Agufem tabletki, lek bez recepty

    Sklad

    • 1 tabletka zawiera: 40,0 mg wyciągu suchego z owoców Agnus castus

    Stosowanie

    • 1 tabletkę na dobę przez 3 miesiące (najlepiej rano).

    Wskazania

    • Zaburzenia cyklu miesiączkowego na tle utajonej hiperprolaktynemii, zespole napięcia przedmiesiączkowego z zaburzeniami II fazy cyklu miesiączkowego i objawami bolesności sutków.

    O produkcie

    • użycie preparatu w przypadku zaburzenia cyklu miesiączkowego powinno być skonsultowane z lekarzem;
    • podczas stosowania preparatu mogą wystąpić nudności, przejściowe bóle głowy, swędzenie i zaczerwienienia skóry;
    • przyjmowanie razem z lekami terapii hormonalnej i hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi może wzmagać działanie leku;
    • stosowaniu łącznie z lekami przeciwpsychotycznymi lub uspokajającymi może prowadzić do osłabienia działania Agufemu;
    • nie stosować produktu leczniczego podczas ciąży lub karmienia piersią [4].

    Castagnus 45 mg tabletki, lek bez recepty

    Skład

    • 1 tabletka zawiera 4,5 mg wyciągu suchego z Vitex agnus castus L. fructus.

    Stosowanie

    • Dorosłe kobiety mogą stosować 1 tabletkę raz na dobę, najlepiej rano (należy się udać do lekarza, jeżeli nie nastąpiła poprawa po maksymalnie 3 miesiącach stosowania).

    Wskazania

    • Leczenie łagodnych objawów pojawiających się przed menstruacją (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Lek jednocześnie wpływa na równowagę estrogenowo-progesteronową.

    O produkcie

    • użycie produktu leczniczego w przypadku zaburzenia cyklu miesiączkowego powinno być skonsultowane z lekarzem;
    • nie wolno stosować preparatu przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią;
    • podczas terapii mogą wystąpić m.in. reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością, utrudnionym przełykaniem, wysypka, pokrzywka, trądzik, bóle i zawroty głowy, nudności, bóle brzucha czy zaburzenia cyklu menstruacyjnego;
    • pacjenci z zaburzeniami czynności przysadki powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego preparatu;
    • produkt leczniczy może wchodzić w interakcje m.in. z lekami wpływającymi na receptory dopaminowe (leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwparkinsonowskie, metoklopramid, bromokryptyna) czy lekami wpływającymi na receptory estrogenowe (HTZ, doustne środki antykoncepcyjne) [5].

    Cyclodynon 20 mg tabletki powlekane, lek bez recepty

    Skład

    • 1 tabletka powlekana zawiera 20 mg wyciągu suchego z Vitex agnus-castus L. fructus (owocu niepokalanka zwyczajnego).

    Stosowanie

    • Kobiety od 18 roku życia mogą przyjmować 1 tabletkę raz na dobę, najlepiej rano (zaleca się odwiedzić lekarza, jeżeli nie nastąpiła poprawa po maksymalnie 3 miesiącach stosowania).

    Wskazania

    • Zmniejsza objawy przedmenstruacyjne (zespół napięcia przedmiesiączkowego) u kobiet.

    O produkcie

    • użycie leku w przypadku zaburzenia cyklu miesiączkowego powinno być skonsultowane z lekarzem;
    • nie należy stosować tego produktu leczniczego podczas ciąży lub karmienia piersią;
    • działania niepożądane, jakie mogą wystąpić podczas stosowania leku to m.in. reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i trudnościami w połykaniu, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypka, pokrzywka, trądzik czy zaburzenia miesiączkowania;
    • podczas stosowania leku może dojść do interakcji m.in. z interakcji z agonistami dopaminy, antagonistami dopaminy, estrogenami i antyestrogenami [6].

    Podsumowanie

    Zaburzenia okresu są coraz częstsze u współczesnych kobiet. Stres, brak czasu, aktywności fizycznej, zła dieta czy nieregularny tryb życia mogą do tego prowadzić.  Dlatego coraz więcej kobiet szuka sposobów na wywołanie okresu. Większość preparatów, które mogą być w tym pomocne, jest dostępnych na receptę. Ze względu na złożoność problemu nie warto samemu sięgać po leki dostępne bez recepty. Zdecydowanie najlepiej udać się do lekarza, pozwoli to na zdiagnozowanie problemu i bezpieczne uregulowanie cyklu.

    Bibliografia

    1. Schank, Jeffrey C. „Menstrual-cycle synchrony: problems and new directions for research.” Journal of Comparative Psychology 115.1 (2001): 3.
    2. Singh, Monika, Om Prakash Rajoura, and Raghavendra Appasaheb Honnakamble. „Menstrual patterns and problems in association with body mass index among adolescent school girls.” Journal of family medicine and primary care 8.9 (2019): 2855.
    3. Hooff, MarcelH A. van, et al. „The use of oral contraception by adolescents for contraception, menstrual cycle problems or acne.” Acta obstetricia et gynecologica Scandinavica 77.9 (1998): 898-904.
    4. Agufem charakterystyka produktu leczniczego
    5. Castagnus charakterystyka produktu leczniczego
    6. Cyclodynon charakterystyka produktu leczniczego

    Omawiane substancje

    • Dydrogesteron

      Dydrogesteron jest syntetycznym hormonem progesteronu stosowanym w leczeniu zaburzeń hormonalnych u kobiet. Substancja ta działa na receptory progesteronowe, regulując cykl menstruacyjny i zmniejszając ryzyko poronienia.
      syntetyczne
    • Linestrenol

      Linestrenol jest syntetycznym hormonem płciowym stosowanym w antykoncepcji. Linestrenol działa poprzez hamowanie owulacji i zmianę śluzu szyjkowego, utrudniając zapłodnienie.
      syntetyczne
    • Luteina

      Luteina jest naturalnym barwnikiem występującym w roślinach, który ma pozytywny wpływ na zdrowie oczu. Można ją znaleźć w warzywach i owocach, takich jak szpinak, brokuły, marchewki i mango.
      syntetyczne
    • Medroksyprogesteron

      Medroksyprogesteron jest syntetycznym hormonem płciowym stosowanym w terapii hormonalnej. Substancja ta hamuje owulację i zmniejsza ryzyko ciąży.
      syntetyczne
    • Niepokalanek zwyczajny

      Niepokalanek zwyczajny to roślina z rodziny astrowatych, która jest stosowana w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Schorzenia, na które może pomóc, to m.in. problemy z trawieniem, bóle menstruacyjne, a także choroby skórne.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Nieregularne miesiączki

      Nieregularne miesiączki mogą być objawem różnych schorzeń ginekologicznych lub hormonalnych. Wymagają one dokładnej diagnozy i leczenia, aby zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym.
    • Wtórny brak miesiączki

      Wtórny brak miesiączki jest stanem, w którym kobieta przestaje regularnie menstruować po okresie co najmniej 6 miesięcy. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroby, zaburzenia hormonalne, stres czy zmiany w stylu życia.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .