Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jakie są dobre plastry na odleżyny? | leki.pl
,

Jak stosować plastry na odleżyny ze srebrem?

SPIS TREŚCI

    Jakie są dobre plastry na odleżyny?

    Walka z odleżynami jest znana osobom, które opiekują się pacjentami leżącymi. Jedną z metod leczenia chorych miejsc jest stosowanie specjalistycznych opatrunków. Rodzajów plastrów jest dużo, są niestety również kosztowne, pomimo że większość z nich podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

    Czym są odleżyny?

    Odleżyny są uszkodzeniem skóry, które powstaje w miejscu zbyt długiego ucisku, lub rozciągania. Mogą znajdować się w obrębie samej skóry lub obejmować głębsze warstwy naszego ciała. Często dotykają one osób chorych, które nie mogą się poruszać, przez co leżą w łóżku w tej samej pozycji. Odleżyna powstaje w wyniku ucisku ciała na skórę najczęściej w miejscach, gdzie znajdują się wypukłości kości, czyli na przykład przy kości ogonowej.

    W zależności od skali wyróżniamy 4 lub 5 stadiów odleżyn, z czego 1 stadium obejmuje zaczerwienienie skóry, a w ostatnim skóra całkowicie traci grubość, pojawiają się zmiany martwicze, a odsłonięte zostają kości, ścięgna i mięśnie [1].

    Jakie plastry na odleżyny warto stosować?

    Opatrunki specjalistyczne na odleżyny dobiera się do konkretnego przypadku. Obecnie na rynku farmaceutycznym posiadamy sporą ilość rodzajów opatrunków.

    Opatrunki poliuretanowe

    Opatrunki poliuretanowe są nieprzepuszczalne dla wody i bakterii. W związku z tym stanowią świetną ochronę przed zakażeniem. Stosujemy je w profilaktyce odleżyn oraz w przypadku już występujących zmian skórnych bez wysięku. Opatrunek przepuszcza parę z powierzchni odleżyny, ale nie pozwala na jej nadkażenie ze środowiska zewnętrznego. Można je trzymać na ranie do 14 dni, jednak zaleca się częstsze kontrolowanie stanu skóry. Opatrunki poliuretanowe znajdziesz pod nazwą Suprasorb P [2].

    Opatrunki hydrokoloidowe

    Ten rodzaj opatrunku stosujemy na odleżyny, które posiadają wysięk. Warstwa hydrokoloidowa zapewnia nawilżenie rany, absorbuje wysięk oraz zapewnia ulgę w bólu pacjentowi. Jednocześnie zapobiega wysuszeniu rany, co przyspiesza jej gojenie. Hydrokoloid znajdziemy w postaci plastrów, które można trzymać do 7 dni na powierzchni rany. Na rynku dostępna jest również postać w tubce do wyciskania, która sprawdza się na rany głębokie, wtedy zawartość tubki wyciska się do środka rany, wypełniając ją. Opatrunek hydrokoloidowy znajdziesz pod nazwą Granuflex [2].

    Opatrunki hydrożelowe

    Najczęściej wykorzystujemy je do ran ze zmianami martwiczymi. Hydrożel oczyści ranę, dzięki czemu możliwe będzie rozpoczęcie procesu prawidłowego gojenia rany. Opatrunki są przepuszczalne dla wody i powietrza, więc warto je dodatkowo zabezpieczać. Znajdziesz je pod nazwą Aquagel [2].

    Jakie są plastry na odleżyny?

    Plastry na odleżyny ze srebrem — jak stosować?

    Srebro oddziałuje na peptydoglikan, który jest zawarty w ścianach komórkowych drobnoustrojów. W związku z tym wykazuje działanie odkażające i zapobiegające rozwojowi zakażeń. Ponadto działa w niskich dawkach, więc można je stosować bez szkody dla organizmu. W kontekście odleżyn srebro zapobiega rozwojowi bakterii i nadkażania już uszkodzonej skóry.

    W zależności od tego, jaki opatrunek wybierzemy, to w taki sposób będziemy go aplikować. Przykładowo opatrunki ze srebrem Atrauman Aq mają postać siateczki, którą nakładamy bezpośrednio na ranę i zabezpieczamy od zewnętrznej strony dodatkowym opatrunkiem. Niektóre opatrunki posiadają już warstwę przylepną. Jeśli miejsce aplikacji jest niedostępne lub trudne do naklejenia opatrunki można przyciąć w dowolny kształt. Przykładowo, aplikując plastry na odleżyny na kości ogonowej, możemy wyciąć dokładne paski, które będą przylegać idealnie do odleżyny [3].

    Jakie są refundowane plastry na odleżyny?

    Większość plastrów może podlegać refundacji, najczęstszym wskazaniem do zniżki są przewlekłe owrzodzenia, do których odleżyny jak najbardziej się zaliczają. Warto pamiętać, że do refundacji pacjent musi być ubezpieczony oraz że to zawsze lekarz decyduje o tym, czy refundacja w danym przypadku przysługuje.

    Bibliografia

    1. European Pressure Ulcer Advisory Panel and National Pressure Ulcer Advisory Panel. Prevention and treatment of pressure ulcers: quick reference guide. Washington DC: National Pressure Ulcer Advisory Panel; 2009.
    2. The Benefits Of Occlusive Dressings In Wound Healing. Sukmawati Tansil Tan, Nathasia Winarto, Ricky Dosan, Putri Bennya Aisyah. Open Dermatology Journal. 31/05/2019 DOI. 10.2174/1874372201913010027
    3. Bezpieczeństwo i wykorzystanie nanocząstkowego srebra w zakażeniach o etiologii bakteryjnej. M. Pawłowska, A. Stańczak, Ł. Pijarczyk, I. Papka, P. Czajka, P. Hudemowicz, M. Pięta, A. Grudniak. ZAKAŻENIA XXI WIEKU 2018;1(6)

    Omawiane substancje

    • Nanosrebro

      Nanosrebro to substancja lecznicza, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest stosowana w leczeniu różnych chorób, w tym infekcji dróg moczowych i skórnych.
      Brak danych

    Omawiane schorzenia

    • Odleżyny

      Odleżyny to uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które powstają w wyniku długotrwałego ucisku na jednym miejscu. Mogą wystąpić u osób leżących w łóżku, na wózku inwalidzkim lub u osób z ograniczoną mobilnością.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .