Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jakie tabletki na ból głowy są bezpieczne w ciąży? | leki.pl

Poznaj skuteczne sposoby na ból głowy w ciąży

SPIS TREŚCI

    Jakie tabletki na ból głowy są bezpieczne w ciąży?

    Ciąża jest wyjątkowym czasem, w którym każde pożywienie, suplement diety czy lek musi być jednocześnie bezpieczny dla dziecka. Niestety w przypadku występowania dolegliwości takich jak ból głowy, nie możemy sięgać po jakiekolwiek środki przeciwbólowe. Nie wszystkie są bezpieczne dla dziecka. Poniższy artykuł sprecyzuje, jakie tabletki wybrać na ból głowy w ciąży?

    Jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży?

    Ból głowy jest dolegliwością, która w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją leki oraz sposoby niefarmakologiczne, które mogą złagodzić odczuwany ból. Zawsze przed wyborem co na ból głowy w ciąży, warto zapytać o radę prowadzącego lekarza, lub farmaceuty w aptece. Fachowy personel stanowi pierwszą pomoc w radzeniu sobie z dolegliwościami, zwłaszcza w tak wyjątkowym stanie [1].

    Tabletki na ból głowy w ciąży

    Środkiem przeciwbólowym pierwszego wyboru w trakcie ciąży jest paracetamol . Może być podawany na każdym etapie ciąży. Obecnie jest to substancja o najbezpieczniejszym profilu stosowania w trakcie ciąży. Warto jednak podkreślić, że nie jest całkowicie obojętny dla dziecka, ponieważ po zażyciu przez matkę przenika przez łożysko. W związku z tym Apap na ból głowy w ciąży powinien być stosowany, tylko jeśli jest taka konieczność i jedynie w dozwolonych dawkach [1].

    Jakie są możliwe działania niepożądane po zażyciu paracetamolu w ciąży?

    Najwięcej zagrożeń z zażywania paracetamolu w ciąży wiąże się z jego przedawkowaniem, co niestety nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Standardowa dawka paracetamolu w dostępnych preparatach wynosi 500 mg w 1 tabletce, chociaż są również preparaty zawierające 1 g (Efferalgan). Maksymalna dawka dobowa to 4 g, więc wystarczą 4 tabletki Efferalganu, żeby osiągnąć dzienny limit. Przedawkowanie paracetamolu skutkuje uszkodzeniem wątroby i nerek zarówno u matki jak i płodu.

    W przebiegu lat pojawiło się parę badań naukowych, które wiązały stosowanie paracetamolu w ciąży z wadami wrodzonymi płodu, astmy u dzieci, ADHD, zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz występowania stanu przedrzucawkowego. Do tej pory nie udało się znaleźć dostatecznych dowodów i potencjalnych związków przyczynowo-skutkowych potwierdzających którekolwiek z tych tez. Jednocześnie paracetamol pozostaje jedynym lekiem przeciwbólowym, który jest bezpieczny w łagodzeniu bólu na każdym etapie ciąży [1].

    Czemu nie można stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych?

    Mechanizm działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych opiera się o blokadę cyklooksygenaz (COX), tym samym między innymi hamowanie syntezy prostaglandyn. Są to substancje biorące udział w przebiegu stanów zapalnych, ale nie tylko. Prostaglandyny mają bardzo ważną rolę w rozwoju ciąży. Między innymi warunkują prawidłowe zagnieżdżenie zarodka, z czego wynika ryzyko poronienia po zażyciu NLPZ w I trymestrze ciąży. Inną rolą prostaglandyn jest rozszerzanie naczyń krwionośnych, przez co zażycie NLPZ w III trymestrze może skutkować zamknięciem przewodu Botalla. Jest to naczynie tętnicze dostarczające krew tętniczą do płodu. Niestety na tym nie kończy się lista działań niepożadanych groźnych w przebiegu ciąży. NLPZ powodują zmniejszenie ilości płynu owodniowego oraz może opóźniać i znacznie wydłużać akcję porodową.

    Popularne leki należące do NLPZ:

    • ibuprofen (Ibuprom, Nurofen, Mig, Ibum)
    • kwas acetylosalicylowy (Aspiryna)
    • diklofenak (Voltaren)
    • naproksen (Naxii)
    • meloksykam (Mel, Movalis, Opokan)
    • ketoprofen (Ketonal Active)
    • deksketoprofen (Dexak) [1]

    Niefarmakologiczne sposoby na ból głowy w ciąży

    Przyczyn występowania bólu głowy może być bardzo dużo. Są jednak uniwersalne zasady, które pozwalają na łagodzenie dolegliwości bez użycia leków przeciwbólowych. Zastosowanie większości z nich pomaga zapobiegać występowaniu bólu. Aby uśmierzyć ból głowy i jemu zapobiec, pamiętaj o następujących zasadach:

    1. Pij dużo wody. Prawidłowe nawodnienie 1,5-2 L wody dziennie zapobiegnie bólom głowy.
    2. Unikaj w diecie produktów mogących wywołać ból głowy (sosy i zupy w proszku, suszone owoce, ryby wędzone i marynowane, jogurty, wyroby wędliniarskie, czekolada, kakao, aspartam, półprodukty, produkty sojowe)
    3. Ogranicz czas przed telewizorem, ekranem komputera i telefonu.
    4. Wysypiaj się.
    5. Prowadź regularny tryb życia.
    6. Zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi.
    7. Ćwicz regularnie.
    8. Wykonaj masaż twarzy [2,3].

    Bibliografia

    1. Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej. Wydawnictwo farmaceutyczne. Wydanie I, Kraków, 2020
    2. Razeghi Jahromi, S., Ghorbani, Z., Martelletti, P. et al. Association of diet and headache. J Headache Pain 20, 106 (2019). https://doi.org/10.1186/s10194-019-1057-1
    3. Nazari F, Eghbali M. Migraine and its relationship with dietary habits in women. Iran J Nurs Midwifery Res. 2012;17(2 Suppl 1):S65-S71.

    Omawiane substancje

    • Paracetamol

      Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Ból głowy

      Ból głowy jest jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka ludzi na całym świecie. Może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmęczenie, choroby zakaźne czy urazy.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .