Co to jest włókniak?
Włókniaki to łagodne i niegroźne zmiany skórne. Mogą pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występują między 20. a 40. rokiem życia – częściej u kobiet. Włókniaki najczęściej możemy podzielić na dwie kategorie:
- twarde,
- miękkie [1].
Włókniaki twarde
Włókniaki twarde zbudowane są z dużej ilości tkanki włóknistej. Mają najczęściej poniżej 1 cm średnicy, ale są zwykle bardziej płaskie niż włókniaki miękkie. Ten rodzaj włókniaków może pojawić się na całym ciele, ale najczęściej występuje na nogach [2].
Uważa się, że włókniaki twarde pojawiają się często w wyniku czynników zewnętrznych, takich jak ugryzienie przez owada, rana cięta albo skaleczenia. Specyficzną formą włókniaków twardych są keloidy, które powstają z blizn. Mogą przyjmować różne kolory, np. brązowy, fioletowy, czerwony, żółty, różowy [1,2].
Włókniaki miękkie
Włókniaki miękkie zbudowane są z luźno połączonej tkanki. Zawierają małe ilości tkanki włóknistej. Mają kształt guzków, które po dotknięciu poruszają się. Ich wielkość waha się najczęściej od 1 mm do 1 cm [2].
Włókniaki miękkie pojawiają się najczęściej w okolicach pach, pachwin, szyi i okolicy wokół biustu. Dane statystyczne pokazują, że występują częściej u osób otyłych, cierpiących na insulinooporność i zaburzenia hormonalne [2].
Czy włókniaki są niebezpieczne?
Włókniaki to łagodne zmiany skórne, które są bezpieczne. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie ma możliwości, aby zmieniły się w coś niebezpiecznego. Jednak istnieje wiele różnych zmian skórnych, które są podobne do włókniaków. Z tego powodu każdą niepokojącą narośl i zmianę powinniśmy skonsultować z dermatologiem [1,2].
Jeśli mamy potwierdzenie, że to tylko włókniak, to czy istnieją domowe sposoby na ich usunięcie? Czy można domowym sposobem usunąć włókniaka z szyi? Jakie preparaty na włókniaki znajdziemy w aptekach?
Preparaty na włókniaki w aptece – co warto kupić?
Jakie preparaty na włókniaki znajdziemy w aptece? Czy są one skuteczne?
Plastry na włókniaki
W aptekach możemy kupić plastry przeznaczone do usuwania włókniaków. Występuje one pod nazwą Fibrocontrol.
Fibrocontrol, wyrób medyczny
Skład
W 1 opakowaniu znajdują się:
- 3 plastry do usuwania włókniaków,
- 1 aplikator.
Stosowanie
- Przed zastosowaniem plastrów należy oczyścić włókniaka i skórę wokół niego.
- Plastry i aplikator znajdują się na plastikowej podstawie. Należy wyjąć aplikator i zrównać jego wcięcia z niebieskimi strzałkami w polu nad plastrem.
- Należy nacisnąć tłok aplikatora i odciągnąć go od powierzchni. Plaster powinien unieść się razem z aplikatorem.
- Urządzenie należy umieścić nad włókniakiem, tak aby nogi znajdowały się po każdej stronie włókniaka. Nie należy dotykać górnej części aplikatora.
- Następnym krokiem jest naciśnięcie fioletowej części aplikatora i przyciśnięcie go do skóry. Urządzenie powinniśmy przytrzymać tak przez około 5 sekund.
- Teraz należy odsunąć aplikator i usunąć zabezpieczenie poprzez delikatne pociągnięcie odstającego elementu.
- Drugi element zabezpieczający również należy delikatnie usunąć i przycisnąć plaster do włókniaka.
- Plaster pozostawiamy na miejscu do 6 dni [3].
Wskazania
- Plastry przeznaczone są do usuwania włókniaków zlokalizowanych w okolicach szyi, piersi i pod pachami.
- Plastrami można usuwać włókniaki o kolorze skóry, bez krwawienia, które mają maksymalnie 3 mm średnicy i 5 mm wysokości.
O produkcie
- Prosty w użyciu.
- Pozwala bezboleśnie pozbyć się włókniaków.
- Usuwa włókniaki już w 6 dni.
- Bardzo niewielkie ryzyko pozostawienia blizny.
- Istnieje ograniczenie co do wielkości i lokalizacji włókniaków.
Ważne
- Przed użyciem plastrów należy skonsultować się z lekarzem i potwierdzić rodzaj zmiany skórnej.
- Plaster usuwa włókniaki poprzez wstrzymanie dopływu krwi przez podwiązanie.
Czy istnieje maść na włókniaki?
W polskich aptekach nie ma dostępnej maści na włókniaki. Co prawda na popularnych serwisach aukcyjnych możemy znaleźć polecane maści na włókniaki, jednak ich jakość i pochodzenie są wątpliwe, dlatego odradza się stosowania preparatów spoza apteki.
Jakie są inne metody usuwania włókniaków?
Włókniaki można usunąć poprzez wymrażanie, czyli krioterapię, wykonaną przez dermatologa. To szybka i skuteczna metoda, która jest bezpieczna i nie pozostawia blizn.
Inna metoda polega na chirurgicznym wycięciu zmiany, jednak wiąże się z pozostawieniem blizny.
Jak usunąć włókniaki na szyi domowym sposobem?
Czy istnieją domowe sposoby na usunięcie włókniaków na szyi? W przeszłości ludzie podwiązywali takie zmiany za pomocą cienkiej nitki. Teoretycznie ten sposób ma prawo działać, gdyż blokujemy dostęp krwi do włókniaka i po pewnym czasie powinien on uschnąć i opaść. Niestety istnieje duże ryzyko nadkażenia zmiany i pomylenia ją z czymś groźnym.
Drugi sposób polega na namaczaniu włókniaka octem, np. jabłkowym. W wyniku powtarzania procesu zmiana miałaby wysychać i po pewnym czasie odpaść.