Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Doustne leki przeciwgrzybicze – co warto o nich wiedzieć? | leki.pl
, , ,

Poznaj leki przeciwgrzybicze na receptę i bez recepty

SPIS TREŚCI

    Doustne leki przeciwgrzybicze – co warto o nich wiedzieć?

    Leki przeciwgrzybicze to dość szeroka i zróżnicowana grupa substancji, do której zaliczamy zarówno preparaty stosowane miejscowo na skórę, jak i doustnie. W poniższym artykule skupię się na tych ostatnich.

    Leki doustne na grzybicę bez recepty

    Na rynku aptecznym znajdziemy wiele preparatów przeciwgrzybiczych stosowanych miejscowo, które mają status leków OTC (ang. over-the-counteer), co oznacza, że możemy zakupić je bez recepty. Są to głównie maści, kremy, żele, płyny i zawiesiny na skórę, a także pudry oraz szampony. Preparaty te zawierają m.in. klotrimazol, cyklopiroks (z olaminą), terbinafinę, mikonazol, bifonazol, a także ketokonazol i naftyfinę. Wymienione substancje lecznicze stosuje się w celu zwalczania grzybic stóp, pachwin, drożdżyc i wielu innych zakażeń grzybiczych.

    Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku doustnych leków przeciwgrzybicznych. Po pierwsze, są one przeznaczone do leczenia systemowego (układowego), podczas którego terapii poddaje się cały organizm pacjenta. Stosuje się je najczęściej wtedy, gdy dana osoba zmaga się z rozległymi zmianami grzybiczymi, a także w sytuacji, w której organizm nie reaguje odpowiednio na leczenie miejscowe. Co ważne, doustne leki przeciwgrzybicze są w Polsce wydawane jedynie na podstawie recepty lekarskiej.

    Istnieje kilka grup doustnych leków przeciwgrzybiczych dostępnych na receptę. Poszczególne substancje różnią się zakresem (spektrum) działania, a także mniejszym lub większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

    Antybiotyki polienowe na grzybicę

    Polieny mają szczególne znaczenie kliniczne, ponieważ to właśnie ta grupa leków była stosowana jako pierwsza w terapii przeciwgrzybiczej. Mechanizm ich działania polega na wiązaniu się z ergosterolem zawartym w błonie komórkowej grzybów, co w konsekwencji doprowadza do śmierci jego komórek. Antybiotyki polienowe wykazują najszersze spektrum działania wśród wszystkich leków przeciwgrzybiczych, są skuteczne m.in. wobec: Candida, Aspergillus, Blastomyces, a także Cryptococcus neoformans.

    W lecznictwie wykorzystuje się obecnie trzy cząsteczki: amfoterycynę B, natamycynę oraz nystatynę. Podczas gdy amfoterycyna B jest podawana głównie w postaci infuzji dożylnych, nystatyna wykazuje skuteczność zarówno po zastosowaniu miejscowym, jak i doustnym. Tę ostatnią wykorzystuje się szeroko zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu pleśniawek pojawiających się na błonie śluzowej dziąseł, języka, gardła oraz czerwieni wargowej (zawiesina: Nystatyna VP, Nystapol). Tabletki z nystatyną  (Nystatyna Teva, Nystatyna VP) są z kolei przeznaczone zarówno do leczenia grzybic przewodu pokarmowego, jak i profilaktyki pacjentów poddawanych dużym dawkom leków steroidowych i/lub antybiotyków [1, 2, 3] .

    Do grupy polienów zaliczamy również natamycynę – składnik czynny kremów oraz globulek dopochwowych dostępnych na receptę (Pimafucin).

    Leki na grzybicę zawierające pochodne azolu

    Azole możemy podzielić na dwie “rodziny”: imidazole (zawierające dwa atomy azotu w cząsteczce), czyli ketokonazol, mikonazol, fentikonazol oraz klotrimazol, a także triazole (posiadają wbudowane trzy atomy azotu): itrakonazol, flukonazol, worikonazol, izawukonazol, posakonazol. Zarówno imidazole, jak i triazole charakteryzują się jednakowym mechanizmem działania polegającym na blokowaniu produkcji ergosterolu, jednego ze składników budulcowych komórek grzyba.

    Choć imidazole są skuteczne w leczeniu zakażeń dermatofitami i drożdżakami, stosuje się je miejscowo (grzybica skóry, kandydoza pochwy) ze względu na toksyczne działanie na ustrój człowieka. Triazole zaś wykazują znacznie mniejszą toksyczność i jednocześnie wyższe powinowactwo do błon komórkowych grzybów (silniej hamują syntezę ergosterolu).

    Na przykład, flukonazol (Flucofast, Fluconazole Polfarmex, Mycosyst, Flucorta) jest skuteczny wobec drożdżaków, Candida albicans, a także Cryptococcus neoformans. W przeciwieństwie do innego leku z tej grupy, worikonazolu, nie jest natomiast aktywny wobec grzybów pleśniowych, np. Aspergillus.

    Worikonazol (Voriconazole Sandoz, Vfend), podobnie jak flukonazol bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, ale wykazuje szerszy zakres działania (stąd często stosuje się go w przypadku oporności na flukonazol).

    Nieco słabiej wchłania się natomiast itrakonazol dostępny w postaci kapsułek (Orungal, Itrax, Trioxal, Itragen, Itromyx).

    Wśród wskazań do stosowania pochodnych triazolu wymienia się m.in.:

    • grzybice skóry, błon śluzowych i paznokci,
    • grzybice układowe,
    • kandydozy w obrębie narządów płciowych,
    • zakażenia drożdżakowe pęcherza moczowego,
    • łupież pstry.

    Podczas stosowania doustnych leków triazolowych mogą pojawić się nudności, wymioty, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a także bóle głowy. Może dochodzić również do zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych [1, 4, 5, 6].

    Tabletki i maści z terbinafiną

    Terbinafina jest znana wśród pacjentów głównie jako lek występujący pod postacią kremów oraz aerozoli na skórę (Myconafine, Tersilat, Terbinafina Ziaja – dostępne bez recepty). Jednak gdy leczenie miejscowe zawodzi, w pewnych sytuacjach może być stosowana doustnie (tabletki: Erfin 250, Myconafine, Lamisil).

    Terbinafina podawana doustnie jest skuteczna wobec dermatofitów, pleśni oraz grzybów z rodzajów Malassezia i Candida. To sprawia, że wykorzystuje się ją w przypadku zakażeń grzybiczych skóry oraz grzybic paznokci. Co ciekawe, w przeciwieństwie do doustnych pochodnych triazolu, terbinafina nie jest skuteczna w leczeniu łupieżu pstrego [7].

    Bibliografia

    1. Inmaculada Quiles-Melero, Julio García-Rodríguez, Systemic antifungal drugs; Revista Iberoamericana de Micología, Volume 38, Issue 2, April–June 2021, Pages 42-46.
    2. ChPL Abelcet
    3. ChPL Nystapol
    4. ChPL Flucofast
    5. ChPL Vfend
    6. ChPL Orungal
    7. ChPL Myconafine tabl.

    Omawiane substancje

    • Flukonazol

      Flukonazol jest lekiem przeciwgrzybicznym. Jest stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, paznokci, jamy ustnej i dróg moczowych.
      syntetyczne
    • Itrakonazol

      Itrakonazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu infekcji grzybiczych skóry, paznokci i błon śluzowych. Substancja ta hamuje wzrost i rozwój grzybów, co pozwala na wyeliminowanie infekcji.
      syntetyczne
    • Posakonazol

      Posakonazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu zakażeń grzybiczych. Substancja ta hamuje wzrost i rozwój grzybów.
      syntetyczne
    • Terbinafina

      Terbinafina jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu infekcji skóry i paznokci. Substancja ta działa poprzez hamowanie syntezy ergosterolu, co prowadzi do zniszczenia błony komórkowej grzybów.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Grzybica ciała

      Grzybica ciała to choroba wywołana przez grzyby, które rozwijają się na skórze, paznokciach, włosach lub błonach śluzowych. Objawy mogą obejmować swędzenie, pieczenie, łuszczenie się skóry oraz zmiany koloru i kształtu paznokci.
    • Grzybica paznokci

      Grzybica paznokci to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to infekcja, która powoduje zmiany w wyglądzie i strukturze paznokci, a także może prowadzić do bólu i dyskomfortu.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .