,

Czy warto stosować kolagen na skórę?

SPIS TREŚCI

    Jaki jest najmocniejszy kolagen na skórę?

    W aptekach i drogeriach można znaleźć bardzo dużo kosmetyków czy suplementów diety zawierających kolagen. Czy tego typu preparaty są skuteczne w zapewnieniu lepszej kondycji skóry? W jaki sposób działają? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

    Co to jest kolagen?

    Kolagen jest jednym z ważniejszych białek w organizmie człowieka, będącym spoiwem łączącym ze sobą komórki, oraz głównym składnikiem ludzkiej tkanki łącznej. Aż 30% całkowitej masy białka ludzkiego i nawet 70% masy białek skóry to właśnie kolagen. Jest on składnikiem m.in. chrząstek, ścięgien, zębów, kości czy nawet rogówki oka. Kolagen jest białkiem strukturalnym, składającym się z aminokwasów, m.in. z proliny, glicyny, hydroksyproliny czy hydroksylizyny. Co ważne, kolagen dzieli się na kilka typów. Typ I znajduje się m.in. w ścięgnach, skórze czy kościach, typ II głównie w chrząstkach, a typ IV w błonie podstawnej [1].

    Jakie właściwości ma kolagen?

    Kolagen nazywany jest białkiem młodości. Jest to związane z jego właściwościami:

    • nawilża, zapewnia elastyczność i odpowiednie napięcie skóry;
    • przyspiesza gojenie się ran oraz zrastanie kości;
    • zapewnia odpowiednie funkcjonowanie stawów;
    • usprawnia krążenie, poprzez zapewnienie elastyczności naczyń krwionośnych;
    • pełni ważną funkcję, wspierając prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego;
    • zabezpiecza, poprzez tworzenie warstwy ochronnej, wiele narządów m.in. wątrobę, nerki czy żołądek [2].

    Jakie są objawy zmniejszenia się ilości kolagenu?

    Miejscem, gdzie w pierwszej kolejności, synteza kolagenu zaczyna być niewystarczająca, jest szyja i twarz. Szczególnie w tych miejscach, skóra zaczyna być sucha i wiotka, co ma odzwierciedlenie w pojawieniu się widocznych bruzd czy zmarszczek. Dodatkowo, w przypadku zmniejszenia ilości kolagenu w organizmie, może dochodzić do bólów stawowych, łamliwości kości czy problemów z krążeniem. Co więcej, jego niedobór znacznie zmniejsza zdolność do regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym [1,3].

    Czy warto brać kolagen na skórę?

    Kolagen ma korzystny wpływ na stan skóry i włosów. Jego suplementacja może zdecydowanie poprawić kondycję skóry, poprzez jej odpowiednie ujędrnienie, uelastycznienie czy nawodnienie. Co istotne, wraz z wiekiem, organizm człowieka traci zdolność do wytwarzania kolagenu. Następuje to już po 25. roku życia, a ok. 70. roku życia synteza kolagenu praktycznie zanika. Z tego względu jak najbardziej warto przyjmować kolagen typu I (znajdujący się w skórze), szczególnie wraz z upływem czasu [1,2].

    Czy warto brać kolagen na skóre?

    Czy warto brać preparaty z kolagenem na skórę?

    Na rynku można znaleźć wiele produktów kosmetycznych zawierających kolagen. Według zapewnień producentów tego typu preparatów, powinny one ujędrniać i uelastyczniać skórę oraz wygładzać zmarszczki. Czy w rzeczywistości ten kolagen ma szansę przejść do skóry? Brak jest jednoznacznych badań, które potwierdzałyby skuteczność kremów z kolagenem na poprawę jędrności czy elastyczności skóry. Jest to związane z faktem, że kolagen jako białko nie jest w stanie wchłonąć się przez pory skóry.

    Ale nie oznacza to również, że takie preparaty nie działają. Kolagen będący składnikiem kosmetyków tworzy na skórze powłokę, która zatrzymuje wodę na skórze, przez co wygląda ona na jędrniejszą i gładszą, a zmarszczki są mniej widoczne. Nie jest to jednak działanie kolagenu, o jakim większość pacjentów myśli podczas jego stosowania. A jak sprawa wygląda z kolagenem przyjmowanym w innych postaciach [2,3]?

    Najmocniejszy kolagen na skórę — zastrzyki zamiast kremów?

    Alternatywą dla kosmetyków opisanych powyżej są specjalne zastrzyki z kolagenem ludzkim lub zwierzęcym. Te drugie mogą powodować alergię, dlatego warto przeprowadzić wcześniej testy skórne. Tego typu zabiegi powodują wygładzenie linii twarzy, nie powinny być stosowane bezpośrednio na blizny czy zmarszczki. Niestety, aby efekty były zadowalające, najczęściej zastrzyki należy stosować nawet kilka razy do roku. Niemniej jednak jest to zdecydowanie skuteczniejszy sposób niż stosowanie kosmetyków, pozwalający na uzyskanie zadowalających efektów na skórze [1].

    A może kolagen na skórę do picia?

    Wcześniej opisano, że kolagen nie jest w stanie wchłonąć się przez skórę. Czy jest więc w stanie zrobić to z układu pokarmowego? Jako kolagen nie, ponieważ rozkłada się podczas trawienia do peptydów lub aminokwasów. Dopiero one zostaną przyswojone przez organizm i wykorzystane. Z tego względu przyjęcie kolagenu, nie oznacza wcale, że organizm wykorzysta go do poprawy kondycji skóry. Może powstałe z jego rozpadu aminokwasy wykorzystać w zupełnie inny sposób. Jednakże wyniki badań pokazują, że przyjmowanie doustnie kolagenu poprawia jędrność i elastyczność skóry [2,3].

    Kolagen na skórę, włosy i zmarszczki — który wybrać?

    Bez wątpienia, aby kolagen mógł działać skutecznie na skórę czy włosy, jedyną drogą jest jego doustna suplementacja. Dobrze sprawdzi się hydrolizowany kolagen rybi w formie saszetek. Takie preparaty są dobrze przyswajalne, a co za tym idzie, najlepiej działają. Przykładowe preparaty dostępne w aptece to m.in. Kolagenum, Revibel czy Beutyllagen. Na preparaty z tym rodzajem kolagenu powinny uważać osoby uczulone na ryby i owoce morza. Może, ale oczywiście nie musi, dojść u nich do reakcji alergicznych [2,3].

    Podsumowanie

    W artykule opisano, czym jest oraz jak działa kolagen. Ze względu na fakt, że kolagen nie jest w stanie wchłonąć się przez skórę, jedyną skuteczną drogą jego podania jest suplementacja doustna. Jednak należy pamiętać, że również z przewodu pokarmowego nie wchłania się on w niezmienionej formie. Jest trawiony do aminokwasów i peptydów, które później służą jako materiał budulcowy i zwiększają syntezę kolagenu w organizmie. Najskuteczniejsze są preparaty zawierające kolagen morski do picia, np. w postaci saszetek. Nie należy również zapominać o zastrzykach kolagenowych, które mogą być skuteczne w wygładzaniu skóry.

    Bibliografia

    1. Avila Rodríguez MI, Rodríguez Barroso LG, Sánchez ML. Collagen: A review on its sources and potential cosmetic applications. J Cosmet Dermatol. 2018 Feb;17(1):20-26.
    2. Yazaki M, Ito Y, Yamada M, Goulas S, Teramoto S, Nakaya MA, Ohno S, Yamaguchi K. Oral Ingestion of Collagen Hydrolysate Leads to the Transportation of Highly Concentrated Gly-Pro-Hyp and Its Hydrolyzed Form of Pro-Hyp into the Bloodstream and Skin. J Agric Food Chem. 2017 Mar 22;65(11):2315-2322.
    3. Asserin J, Lati E, Shioya T, Prawitt J. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. J Cosmet Dermatol. 2015 Dec;14(4):291-301.

    Omawiane substancje

    • Hydrolizat kolagenu

      Hydrolizat kolagenu to substancja lecznicza, która wykorzystywana jest w suplementach diety i kosmetykach ze względu na swoje właściwości regeneracyjne dla skóry, stawów i kości.
      syntetyczne
    • Kolagen

      Kolagen to białkowa substancja występująca w skórze, kościach i tkankach łącznych. Jest niezbędny dla utrzymania elastyczności i sprężystości skóry oraz zapewnienia stabilności stawów.
      syntetyczne
    • Kolagen liofilizowany

      Kolagen liofilizowany to substancja lecznicza stosowana w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii, która pomaga w odbudowie tkanek i poprawie ich elastyczności. Jest to naturalny białkowy składnik skóry, kości, chrząstek i ścięgien, który może być stosowany w postaci kremów, żeli, płynów lub wstrzyknięć.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Przebarwienia skóry

      Przebarwienia skóry mogą być spowodowane przez wiele czynników, takich jak słońce, starzenie się, choroby skóry, a także niektóre leki i substancje chemiczne. W niektórych przypadkach przebarwienia skóry mogą być objawem poważniejszego schorzenia, takiego jak choroba Addisona czy choroba Gravesa-Basedowa.
    • Suchość skóry

      Schorzenie charakteryzujące się brakiem nawilżenia skóry, co może prowadzić do podrażnień, swędzenia i łuszczenia się skóry. Może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak niska wilgotność powietrza, niewłaściwa dieta, choroby skóry, czy też stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .