Czym jest zastrzał?
Zastrzał jest zakażeniem skóry, lub tkanki podskórnej, w której przebiegu następuje wytworzenie stanu zapalnego z wydzielaniem ropy. Na skórze obserwujemy to jako bolesny, zaczerwieniony bąbel, który czasem może być zlokalizowany głęboko pod skórą. Najczęściej dotyka opuszki palców. Charakterystyczna jest opuchlizna, zaczerwienienie i pulsujący ból nawet w czasie spoczynku [1,2].
Jak powstaje zastrzał?
Zastrzał powstaje w wyniku urazu palca. W wyniku uszkodzenia bariery skórnej, która chroni nasz organizm przed drobnoustrojami, może dochodzić do nadkażenia. Zastrzał powstaje najczęściej w wyniku zakażenia gronkowcem (Staphylococcus), lub znacznie rzadziej wskutek aktywności wirusa opryszczki (Herpex). Uraz skóry niekoniecznie musi wyglądać jak klasyczna rana, może powstać wskutek na przykład prac ogrodowych, lub domowych wykonywanych bez rękawiczek. Najczęstszą przyczyną powstawania zastrzału są zabiegi kosmetyczne, w wyniku których dochodzi do zakażenia, lub obgryzania skórek i paznokci [1,2].
Czym się różni zastrzał od zanokcicy?
Obie przypadłości powstają w wyniku zakażeń drobnoustrojami oraz przebiegają z powstawaniem bolesnych zbiorników ropnych pod skórą. Jednak zanokcica jest zawsze zlokalizowana w pobliżu wałów paznokciowych, a zastrzał w innych częściach dłoni [1,2].
Dlaczego warto leczyć zastrzał?
Pomimo że wygląda niegroźnie, nieleczony zastrzał może przenieść się na ścięgna, stawy i kości. Zakażenie rozwija się w częściach głębokich ręki. Niesie za sobą niesamowite dolegliwości bólowe. Samo poruszanie dłonią jest dla niektórych pacjentów wręcz niemożliwe. Z drugiej strony, leczenie zastrzału ścięgnistego, kostnego i stawowego jest dużo bardziej skomplikowane i wymaga szerokich badań oraz długotrwałej antybiotykoterapii. Zdiagnozowane zbyt późno może prowadzić do powstania martwicy w kończynie, a w skrajnych przypadkach zagrażać zdrowiu pacjenta [1,2].
Jak wyleczyć zastrzał?
Zastrzał zlokalizowany w okolicy naskórka oraz głębiej pod skórą wymaga diagnozy lekarskiej. Najczęściej leczenie polega na nacięciu pęcherza w celu usunięcia zgromadzonej ropy i podaniu odpowiednich leków (jeśli to konieczne). Wyzwaniem dla lekarzy jest rozróżnienie bez przeprowadzenia antybiogramu czy zastrzał jest spowodowany bakteriami, czy wirusami opryszczki. Zazwyczaj u osób, u których w ostatnim czasie były widoczne manifestacje opryszczki wargowej, zastrzał jest leczony dodatkowo lekami przeciwwirusowymi. Są jednak preparaty, w które możesz się zaopatrzyć przed wizytą u lekarza [1,2]:
Czy warto stosować Octenisept na zastrzał? Środki odkażające
Warto zaopatrzyć się w środki odkażające zawierające na przykład oktenidynę (Octenisept, Oktaseptal). Jest to substancja, która działa zarówno na bakterie, jak i wirusy, grzyby, pierwotniaki. W związku z tym Octenisept na zastrzał to świetny wybór, zwłaszcza kiedy pęcherz pęknie na przykład w wyniku ucisku. Należy wtedy oczyścić ropę i odkazić Octeniseptem [3].
Maści z antybiotykami: czy Tribiotic na zastrzał to dobry pomysł?
Kiedy oczekujemy wizyty lekarskiej, możemy posmarować zastrzał maściami z antybiotykami dostępnymi bez recepty pod nazwami: Tribiotic, Polibiotic, Maxibiotic. Zawierają one mieszaninę antybiotyków, które posiadają szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego. Po posmarowaniu przenikają one w kolejne warstwy naskórka. Tribiotic na zastrzał należy stosować jednak ostrożnie, ponieważ tak jak wcześniej wspomniano, przyczyną zakażenia mogą być również wirusy, które nie reagują na leczenie antybiotykami. W związku z tym można stosować maści antybiotykowe najlepiej w początkowej fazie choroby. Jeśli jednak nie będzie efektu gojenia się zastrzału, niezwłocznie powinno się zgłosić do lekarza [4].