Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jaka jest najlepsza maść witaminowa? | leki.pl
, ,

Poznaj zastosowania maści z witaminą A i E

SPIS TREŚCI

    Jaka jest najlepsza maść witaminowa?

    Jak działają maści witaminowe na skórę? Czy maści z witaminą A i E są dobre na twarz? Kiedy powinniśmy stosować nawilżające maści witaminowe? Na co one pomagają? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

    Jakie jest zastosowanie maści witaminowej?

    W aptekach maści witaminowe do twarzy i na skórę są dostępne bez recepty. Ich głównym składnikiem jest witamina A – sama lub z dodatkiem witaminy E. Inne składniki, które zwykle znajdują się w takich produktach to: lanolina, woski pszczele lub parafina.

    Na co pomagają witaminy w maści?

    Lanolina, woski i parafina to substancje natłuszczające. Tworzą nieprzenikalną powierzchnię dla wody na naszej skórze, przez co doskonale ją nawilżają. Niestety sprawiają, że skóra staje się tłusta, co dla niektórych może być przeszkodą. Natomiast najważniejsze działanie mają tutaj witamina A i E. Po co dodaje się te witaminy?

    Witamina A

    Miejscowa aplikacja maści witaminowej, np. na twarz wpływa korzystnie na komórki nabłonkowe skóry. Niedobory witaminy A w skórze prowadzą do keratynizacji tych komórek. W efekcie możemy odczuwać szorstkość i wyschnięcie skóry.
    Niedobór jak i nadmiar witaminy A zaburza pracę gruczołowych łojowych w skórze, przez co możemy cierpieć na nadmierne wysuszanie lub problemy z nadprodukcją sebum i łojotoku [1].

    Witamina E

    Jeśli chodzi o miejscowe stosowanie witaminy E, to działa ona na skórę odżywczo, ochronnie, regenerująco i jako antyoksydant. Niektóre ze starszych badań wskazują na pozytywne oddziaływanie witaminy E na leczenie blizn, jednak najnowsze badania tego nie potwierdzają. Witaminę E można stosować pomocniczo przy leczeniu ziarniniaka obrączkowatego (łac. granuloma annulare). Jest to przewlekła, ale łagodna choroba skóry związana ze zwyrodnieniem kolagenu i pojawiającym się odczynem zapalnym [2-4].

    Maść witaminowa do twarzy

    Bardzo często maść witaminową stosuje się do twarzy. Można ją używać praktycznie bez ograniczeń wiekowych, bo zawiera naturalne składniki.

    Maść witaminowa do twarzy idealnie natłuszcza i nawilża skórę. Bywa świetnym wyborem, aby ochronić skórę twarzy przed działaniem czynników zewnętrznych, np. przed niską temperaturę w zimę. Najczęściej stosuje się ją rano i wieczorem. Niestety maść witaminowa do twarzy ma tłustą konsystencję i długo się wchłania, dlatego nie będzie najlepszym wyborem, np. pod makijaż.

    Maść z witaminą A i E bardzo dobrze sprawdzi się do aplikacji na twarz ze względu na swoje działanie odżywcze, ale również redukujące przebarwienia.

    Gojąca maść witaminowa

    Czy maść z witaminą A i E dobrze stosować jako maść witaminową gojącą? Jeśli jest to skaleczenie, mocne otarcie lub rana z zakażeniem, to nie należy wtedy stosować takiej maści. Nie ma wystarczających dowodów na pozytywne działanie witaminy A i E w takich przypadkach.

    Co więcej, maści z witaminą A i E nie powinno się także stosować do leczenia blizn, gdyż nie przynosi efektów. Znacznie lepsze będą tutaj maści z pochodnymi silikonów. Natomiast nie znaczy to, że maści witaminowej nie można stosować na blizny. W kuracji blizn ważne jest odpowiednie nawilżenie. W takim zastosowaniu maść z witaminą A i E sprawdzi się doskonale.

    Maści z witaminami można polecić także osobom cierpiącym na problemy skórne, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema czy rogowacenie naskórka. Ze względu na swoje właściwości regenerujące, odżywcze i nawilżające mogą przynieść ukojenie chorym.

    Maść witaminowa do ust

    Kolejnym zastosowaniem maści z witaminą A i E jest jej aplikacja na usta. Maść witaminowa do ust mocno je nawilży i odżywi, a witaminy zapewniają regenerację, np. spierzchniętych warg. Maść witaminową do ust możemy stosować ochronnie, np. ze względu na mróz lub wysokie promieniowanie UV. Wiele maści witaminowych do ust posiada także filtry UV.

    Jaka jest najlepsza maść witaminowa?

    Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje wiele preparatów z witaminami A i E w formie maści lub kremu.

    Tabela 1. przedstawia wybrane preparaty z witaminą A i E.

    Tabela 1. Zestawienie wybranych produktów z witaminą A i E.

    Nazwa handlowa Ważne informacje
    Retimax 1500 Maść z największym stężeniem witaminy A. Zawiera 1500 j.m. witaminy A na 1 gram.
    Linovit A+E Krem z witaminami A oraz E.
    Dermosan Występuje w formie kremu tłustego lub półtłustego. Posiada witaminę A, E. Wersja tłusta zawiera także glicerynę.
    Linomag Bobo A+E Krem z witaminami A+E.
    Alantandermoline Półtłusty krem z witaminami A, E oraz pantenolem i alantoiną.
    Kerato VitA Nawilżająca i regenerująca maść do oczu z witaminą A, E oraz pantenolem. Dobra przy mocnych problemach z suchym okiem.
    VitA POS Nawilżająca maść do oczu z witaminą A.
    Hysan Maść do nosa z witaminą A.
    Regerhin Maść do nosa z witaminą A i pantenolem.

     

    Bibliografia

    1. C. A. VanBuren i H. B. Everts, „Vitamin A in Skin and Hair: An Update”, Nutrients, t. 14, nr 14, s. 2952, lip. 2022, doi: 10.3390/nu14142952.
    2. G. Chodorowska, „Granuloma annulare – clinical presentation and therapeutic options”, Dermatol. Rev. Dermatol., t. 99, nr 1, s. 68–74, 2012.
    3. M. A. Keen i I. Hassan, „Vitamin E in dermatology”, Indian Dermatol. Online J., t. 7, nr 4, s. 311–315, 2016, doi: 10.4103/2229-5178.185494.
    4. V. Tanaydin, J. Conings, M. Malyar, R. Van Der Hulst, i B. Van Der Lei, „The Role of Topical Vitamin E in Scar Management: A Systematic Review”, Aesthet. Surg. J., t. 36, nr 8, s. 959–965, wrz. 2016, doi: 10.1093/asj/sjw046.

    Omawiane substancje

    • Dekspantenol

      Dekspantenol to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Jest stosowany w kosmetyce i medycynie ze względu na swoje właściwości nawilżające i regenerujące skórę.
      syntetyczne
    • Witamina A

      Witamina A jest niezbędna dla dobrego widzenia i zdrowia skóry. Niedobór witaminy A może prowadzić do problemów z oczami i osłabienia układu odpornościowego.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Witamina E

      Witamina E jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Atopowe zapalenie skóry

      Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą. Często występuje u dzieci i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje skóry.
    • Łuszczyca

      Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się łuszczącymi się, czerwonymi plamami na skórze. Choroba ta może wpływać na jakość życia pacjenta, powodując ból, swędzenie i dyskomfort.
    • Ziarniniak obrączkowaty

      Ziarniniak obrączkowaty to choroba autoimmunologiczna, która powoduje tworzenie się ziarniniaków w różnych narządach i tkankach organizmu. Objawy mogą być różnorodne i zależą od zaatakowanego obszaru, a leczenie polega na stosowaniu leków immunosupresyjnych.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .