, , , ,

Poznaj najlepsze żele i maści na siniaki u dzieci

SPIS TREŚCI

    Jaka jest dobra maść na guzy i siniaki u dzieci?

    Siniaki, stłuczenia, drobne zadrapania to codzienność każdego dziecka. Już od pierwszych miesięcy, kiedy to niemowlę zaczyna być coraz bardziej aktywne i coraz to ciekawsze świata, wtedy zdarza się tak, że przewróci się lub w coś uderzy. Przed siniakami trudno się uchronić, zmiany skórne w postaci sińców, wybroczyn czy niewielkich krwiaków są częste i towarzyszą przez…

    Siniaki to potoczna nazwa krwiaków (łac. haematoma), czyli lokalnego nagromadzenia się krwi, opuszczającej uszkodzone naczynia krwionośne, w obrębie struktur tkankowych. Krwiak powstaje wtedy, kiedy wynaczyniona krew tylko rozpycha i uciska tkanki, nie powodując ich uszkodzenia. Siniaki i guzy są w większości niegroźne, ponieważ z powodu swojej znikomej wielkości szybko ulegają resorpcji. Są fizjologiczną reakcją organizmu na uraz. Siniak zwykle znika samoistnie. W miarę upływu czasu ciemny barwnik krwi wchłania się, siniak blednie, staje się zielonkawy lub żółty, by wreszcie po ok. 10 dniach zniknąć.

    Jakie są domowe sposoby na siniaki u niemowląt i  dzieci?

    Maści na stłuczenia u kilku miesięcznych niemowląt niestety nie istnieją, ze względu na to, że skóra ich jest jeszcze bardzo niedojrzała i bardzo delikatna. W tym okresie najbardziej przydatne są domowe sposoby na zwalczanie siniaków.

    • Zimny kompres – stłuczenie, które grozi wystąpieniem siniaka, trzeba natychmiast obłożyć zimnym kompresem lub lodem.  Okłady takie trzeba stosować przez następne 24 godziny. Do jego przygotowania wystarczy pokruszony lód zawinięty w bawełniany materiał, może być to również okład żelowy. Tak przygotowany kompres przykłada się w miejsce stłuczenia na max. 10 minut (dłuższe stosowanie grozi odmrożeniem). Zimno powoduje szybkie obkurczanie się naczynek krwionośnych, co zapobiega narastaniu wylewu krwi i ogranicza obszar siniaka. Zimno zmniejsza też obrzęk i łagodzi ból.
    • Rozgrzewające okłady — po upływie 24 godzin od powstania siniaka przykłada się ciepłe i wilgotne kompresy, które poprawiają krążenie krwi w miejscu urazu. Najprostszym sposobem jest zwilżenie pieluszki lub ręcznika w ciepłej wodzie i pozostawienie na siniaku do wystygnięcia.
    • Możliwie wysoko — sińce są po prostu mikrowylewami krwi i dlatego, kierując się zasadą, że płyn ścieka ku dołowi i gromadzi się w niżej położonym miejscu, trzeba obszar ciała, na którym tworzy się siniak ułożyć możliwie wysoko.
    • Okłady z liścia kapusty — liście należy sparzyć wrzątkiem, delikatnie rozbić tłuczkiem i przyłożyć w miejscu powstania krwiaka. Liście kapusty są bogate w witaminę C, a witamina C uczestniczy w wytwarzaniu ochronnej tkanki kolagenowej wokół naczyń krwionośnych w skórze. Dodatkowo okłady z utłuczonych liści kapusty zmniejsza obrzęk, pobudza przepływ krwi i uszczelnia naczynia.

    Siniaki u dzieci.

    Maść arnikowa na siniaki

    Domowe sposoby nie sprawdzają się u każdego. Wchłanianie krwiaka można przyspieszyć, stosując odpowiednie leki. Mają one zwykle postać maści, żeli, kremów. Preparaty dostępne są w aptece bez recepty. Najlepszą maścią dla rocznego dziecka jest arnikowa maść na siniaki. Arnika górska (Arnica Montana) to roślina cechująca się wysoką zawartością substancji biologicznie czynnych. A. Montana wykazuje szereg dobroczynnych działań na organizm człowieka m.in. przeciwzapalne, redukujące obrzęki i stłuczenia, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

    Arnigel żel 45 g (tub. laminowana)

    Skład

    • Substancja czynna: Arnica montana TM; Substancje pomocnicze: karbomer, sodu wodorotlenek 10%, etanol 96% v/v, woda oczyszczona.

    Stosowanie

    • Dorośli i dzieci powyżej 1 roku życia: stosować 1 – 3 razy na dobę. Żel stosujemy na skórę. Należy nanieść cienką warstwę żelu na bolesne miejsce i wmasować delikatnie aż do całkowitego wchłonięcia. Należy w miarę możliwości jak najszybciej zastosować  po uderzeniu, aby ograniczyć jego skutki w postaci siniaków lub krwiaków.

    Wskazanie

    • leczenie miejscowe następstw niewielkich urazów (siniaki, stłuczenia) u dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia. Polecany również w bólach mięśni pojawiających się po intensywnym wysiłku fizycznym.

    O produkcie:

    • Żel doskonale sprawdza się przy miejscowym leczeniu urazów takich jak: siniaki, stłuczenia. Zawiera arnikę górską, która zawiera ekstrakty dobrze wchłaniające się przez naskórek, docierając do naczynek włosowatych wzmacniając je i obkurczając.
    • Arnika, bogata w kwasy tłuszczowe, aminy i fitosterole wspomaga krążenie krwi, zmniejszając tym samym obrzęki i zaczerwienienia.
    • Ten lek zawiera 21,42 mg alkoholu (etanolu) w 100 mg żelu. Może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.
    • Ze względu na zawartość etanolu nie stosować: na błony śluzowe, oczy, sączące się zmiany skórne, zainfekowane skaleczenia lub rany, pod opatrunkiem ochronnym, u dzieci poniżej 1 roku życia.
    • Nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatu i leków przeciwzakrzepowych z grupy antagonistów witaminy K.
    • Nie ma informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.

    Żel na guzy i siniaki u dzieci. Co można kupić w aptece?

    Altacet Junior żel 50 g

    Skład

    • Mentol 0,3%, żel poliakrylowy, substancje pomocnicze.

    Stosowanie

    • delikatnie wmasować w miejscu urazu. Nie należy stosować dłużej niż 4 dni.

    Wskazania

    • to bezpieczny dla dzieci powyżej 3 roku życia, do stosowania na siniaki, stłuczenia, skręcenia (z obrzękiem pourazowym). Można również stosować łagodząco po ukąszeniach owadów.

    O produkcie:

    • Dzięki zawartości mentolu delikatnie chłodzi przynosząc ulgę w bólu i przyspieszając wchłanianie się siniaków.
    • Składniki podłoża działają również odkażająco.
    • Nie stosować na uszkodzoną skórę (rany otwarte), nie stosować na twarz, oczy i nos.
    • Preparat niewskazany do stosowania u dzieci poniżej 3 roku życia.
    • Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas stosowania tego wyrobu medycznego wraz z innymi lekami dochodziło do jakichkolwiek interakcji, mających negatywny wpływ na zdrowie.
    • Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas stosowania tego wyrobu medycznego należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.

    Extra Strong Junior żel 40 ml

    Skład

    • Aqua, Alcohol, Carbomer, Menthol, Phenoxyethanol, Ethylhexy-Iglycerin, Sodium Hydroxide.

    Stosowanie

    • preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Żel należy obficie nałożyć na skórę i delikatnie wcierać aż do całkowitego wchłonięcia. W celu uzyskania optymalnego efektu przed użyciem żelu zaleca się schłodzenie go w lodówce przez 30 min.

    Wskazania

    • Extra Strong Junior to chłodzący żel zalecany do stosowania u dzieci powyżej 3. roku życia na stłuczenia, skręcenia z towarzyszącym obrzękiem pourazowym, siniaki, a także po ukąszeniu owadów.

    O produkcie:

    • Preparat należy przechowywać w temperaturze od 5°C do 25°C.
    • Jest to produkt testowany dermatologicznie z udziałem osób z alergicznymi chorobami skóry.
    • Nie należy stosować na uszkodzoną skórę.
    • Chronić oczy i błony śluzowe.
    • Niewskazany w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu.

    Podsumowanie

    Lista urazów, których doznają dzieci, jest bardzo długa. Dla dzieci stają się źródłem bólu, a dla rodziców powodem do zmartwienia. Jednak odpowiednio szybko wdrożone leczenie uśmierzy ból i ułatwi gojenie się siniaków.

    Duże siniaki, guzy i krwiaki wymagają konsultacji chirurgicznej. Nawet po niewielkich stłuczeniach mogą powstać duże krwiaki, zwłaszcza u dzieci szczególnie wrażliwych na urazy tj. skaza krwotoczna; a także w miejscach ciała o gęstej sieci naczyń krwionośnych (głowa, twarz, kolano). Krwiaki w narządach wewnętrznych powinny być badane przy pomocy USG. Na szczęście zdecydowana większość urazów nie wymaga pomocy u lekarza.

    Bibliografia

    1. Nawrot J, Gornowicz-Porowska J, Kroma A i wsp. „Arnika górska jako roślina lecznicza”. Postępy Fitoterapii 2021: 22(1); 32-35.
    2. Krauze- Baranowska M, Kimel K. „Arnika górska i jej znaczenie lecznicze w świetle badań naukowych”. Farmacja Polska:2022: 78(9); 491-497.
    3. Śliwowska A. „Arnika górska (Arnica Montana L.)- cenne źródło farmaceutycznych i kosmetycznych substancji aktywnych”. Czasopismo Aptekarskie 2020: 2(314); 37-41
    4. Kamiński B. „Domowe sposoby leczenia. Tysiące wskazówek, które pomogą w codziennych kłopotach ze zdrowiem”. PWP, Warszawa 2004; 358-360.
    5. Krzemińska S. „Siniaki”. Świat Farm: 2010 (6); 34-36
    6. Haładus J. „Zewnętrzne leczenie urazów”. Świat Farm: 2009(1); 12-13.

    Omawiane substancje

    • Mentol

      Mentol to organiczny związek chemiczny o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, m.in. jako składnik past do zębów, kropli do nosa czy balsamów do ciała.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Stłuczenia i siniaki

      Stłuczenia i siniaki to powszechne schorzenia, które mogą wystąpić u każdego człowieka. Są one zwykle wynikiem urazu mechanicznego, takiego jak uderzenie, upadek czy uderzenie w przedmiot.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .